Sinterit: krakowski producent drukarek 3D pozyskał 10 mln zł na rozwój firmy
Krakowska firma technologiczna rozwija przełomową technologię druku 3D i dzięki inwestycji bardziej umocni się na globalnym rynku additive manufacturing.
Procesy prototypowania i produkcji części zamiennych podlegają obecnie bardzo dynamicznym zmianom. Na znaczeniu zyskuje prototypowanie przez rozproszone zespoły konstruktorskie oraz wytwarzanie krótkich serii produktów i części zamiennych dostępnych do użycia w czasie rzeczywistym.
Additive manufacturing znajduje zastosowanie również w energetyce przy tworzeniu nowych generacji ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych oraz baterii. Firmy takie jak Siemens i General Electric z powodzeniem wykorzystują tę technologię przy produkcji turbin gazowych. Ocenia się, że wartość całego biznesu drukowania 3D może osiągnąć do 2025 r. 550 miliardów dolarów.
Technologia selektywnego spiekania laserowego (SLS), rozwijana przez polską spółkę z powodzeniem wkracza do przemysłu 4.0. Dotychczas – ze względu na cenę sprzętu – technologie spiekania laserowego były dostępne tylko dla bardzo wąskiego kręgu odbiorców. Sinterit zmienia oblicze tego sektora, oferując produkt o parametrach precyzyjnej drukarki przemysłowej w cenie zbliżonej do produktu konsumenckiego.
Pozyskane środki firma chce przeznaczyć na dalszy rozwój produktów, wyposażenie i dokończenie nowej hali produkcyjnej, a także na marketing i rozwój sprzedaży.