Rynek leasingu 2017 – wzrost w pojazdach i maszynach

Autor:
|
Kategoria: Wiadomości z kraju

Według prognoz Europejskiego Funduszu Leasingowego, obecny rok będzie ósmym z rzędu, w którym rynek leasingu w Polsce wzrośnie. Jak informuje EFL: „będzie to dynamika na poziomie 16,5% r/r i w odróżnieniu od 2016 roku zostanie osiągnięta dzięki równomiernym wzrostom w segmencie pojazdów oraz maszyn i urządzeń. Ponadto, po kilku latach przestoju, branża odnotuje wzrost na rynku nieruchomości.

short-disc-harrow-114603_960_720

W 2017 roku rozwojowi branży leasingowej w Polsce będzie sprzyjać kilka czynników. Po pierwsze, nie ulegnie zmianie otoczenie prawne, które jest bardzo ważne dla prowadzenia biznesu przez klientów firm leasingowych. Po drugie, wiemy także, że przez najbliższe 2 lata zostaną utrzymane przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, co jest oczywiście czynnikiem wspierającym rozwój największego segmentu branży leasingowej, czyli finansowania pojazdów. Po trzecie, w drugiej części roku zostanie rozwiązany „worek” ze wsparciem unijnym.

W tym roku rynek leasingu będzie rósł w sposób dużo bardziej zrównoważony, niż miało to miejsce w 2016 roku. Oczekujemy nie tylko zbliżonej do roku poprzedniego dynamiki w segmencie pojazdów osobowych i ciężkich, ale także dwucyfrowego wzrostu w segmencie maszyn i urządzeń. Dynamika tego rynku będzie wynikała przede wszystkim z wykorzystania środków unijnych jak również z konieczności odnowienia parków maszynowych. Wykorzystanie mocy produkcyjnych na koniec 2016 roku było na poziomie aż 80%, co wskazuje na konieczność odnowienia lub uzupełniania parków maszynowych w tym roku.

Miniony rok był wyjątkowym rokiem nie tylko dla całej branży, ale także dla EFL, który dotrzymał kroku bardzo dynamicznie rozwijającemu się sektorowi MŚP w Polsce. Po raz pierwszy przekroczyliśmy granicę wartości finansowania w wysokości 5 mld zł, a w ostatnim miesiącu 2016 roku zrealizowaliśmy sprzedaż na poziomie powyżej 500 mln zł. W całym 2017 roku EFL spodziewa się wzrostu swojego biznesu na poziomie zbliżonym do rynkowego.”