Ceramika Paradyż zainwestuje blisko 122 mln zł w rozbudowę zakładu w Tomaszowie Mazowieckim
Ceramika Paradyż, jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych zainwestuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej blisko 122 mln zł. Spółka zamierza rozbudować jeden ze swoich zakładów zlokalizowanych w Tomaszowie Mazowieckim. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję płytek, szczególnie tych o większych gabarytach w technologii gresowej.
Do tej pory firma zainwestowała ponad 800 milionów złotych w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jeśli doliczymy do tego wyniku kolejną zaplanowaną przez firmę inwestycję, kwota nakładów poniesionych w strefie może sięgnąć blisko miliarda złotych.
– Najnowsza inwestycja Ceramiki Paradyż w Łódzkiej Strefie pokazuje, że spółka dobrze się u nas czuje i kolejne decyzje biznesowe podejmuje w oparciu o naszą strefową ofertę wsparcia. Ściśle współpracujemy już od przeszło 20 lat. Między innymi dzięki naszemu wsparciu Ceramika Paradyż zbudowała kilka zakładów, stała się kluczowym pracodawcą w regionie i ambasadorem Polski na świecie. Ósma już inwestycja producenta płytek w Łódzkiej Strefie pozwoli na zwiększenie produkcji płytek premium i miejmy nadzieję zwiększy jeszcze udział marki na światowym rynku – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE.
Inwestor, którego historia rozpoczęła się jeszcze w poprzednim stuleciu dziś posiada 5 działających zakładów, zatrudnia blisko 1400 osób i jest jednym z liderów branży ceramicznej w Polsce. Specjalizuje się w produkcji płytek, gresów i dekoracji ceramicznych. Nowa inwestycja obejmie rozbudowę i przebudowę hali produkcyjnej jednego z zakładów produkcyjnych w Tomaszowie Mazowieckim wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz instalacjami. Pojawi się także nowoczesny park maszynowy, w tym: prasa, piec, zautomatyzowana linia produkcyjna i system transportowy. Nowe urządzenia to także znaczna oszczędność energii, co w dobie zielonej transformacji i kryzysu na rynkach energetycznych ma ogromne znaczenie. Dzięki planowanej inwestycji nastąpi także zwiększenie o 30% produkcji płytek na dobę, szczególnie płytek w technologii gresowej (gres szkliwiony) o większych gabarytach z segmentu premium.
– Od początku istnienia Ceramika Paradyż znana jest nie tylko z produkcji płytek ceramicznych o zachwycającym wzornictwie i najwyższej jakości, ale także z konsekwentnego rozwoju poprzez ciągłe inwestycje w innowacyjne i wysoce zaawansowane rozwiązania technologicznie. Jesteśmy ogromnie dumni, iż pomimo bardzo zmiennych i dynamicznych warunków ekonomiczno-rynkowych, zdecydowaliśmy się skorzystać ponownie z programu wsparcia dla firm realizujących nowe inwestycje, tym razem po raz pierwszy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Planowane przez nas przedsięwzięcie inwestycyjne o wartości 122 mln złotych będzie realizowane w jednym z trzech zakładów zlokalizowanych w Tomaszowie Mazowieckim. W ramach inwestycji zakładamy rozbudowę hal produkcyjnych, połączonych z istniejącymi ciągami komunikacyjno-technologicznymi oraz zakup min.: prasy Continua+ wraz z nowym ciągiem produkcyjnym, suszarni poziomej oraz ekologicznego pieca dwukanałowego. Inwestycja, wpisując się w strategię rozwoju naszej firmy jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na wysoko przetworzone gresy – mówi Piotr Tokarski, prezes zarządu Ceramika Paradyż
Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca 2024 roku.
Ceramika Paradyż inwestuje w nowe technologie, automatyzację i robotyzację, wyznacza trendy w branży – nie tylko produktowe. Zbudowała Centrum Handlowo-Logistyczne Paradyż Logistics & Trade – jeden z najnowocześniejszych w Europie magazynów wysokiego składowania z systemem kompletacji i wysyłki wyrobów gotowych. W ubiegłym roku uruchomiła nową linię demonstracyjną przeznaczoną do produkcji płytek i wielkoformatowych płyt ceramicznych, zwłaszcza produktów z „żyłą na wskroś”. Wraz ze startupem theConstruct stworzyła innowacyjną aplikację mobilną w technologii VR – Paradyż Virtual Space. Jej użytkownicy mogą przenieść się prosto do zaaranżowanych przestrzeni i dokładnie obejrzeć w 360° swoje wymarzone wnętrza. Współpraca między inwestorem a spółką była możliwa dzięki akceleratorowi Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.