Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje zagraniczną testową misję rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje misję rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K, stanowiącą kolejny etap badań i rozwoju polskich rakiet suborbitalnych przygotowywanych do lotów w warunkach kosmicznych. Testy rakiety, odbędą się w lipcu w Norwegii, realizowane są przy współudziale Polskiej Agencji Kosmicznej, która częściowo finansuje to przedsięwzięcie.
Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s i jest przeznaczona do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego oraz badań naukowych.
„BURSZTYN jest pierwszą na świecie rakietą, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%, czyli jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. Tym projektem oraz zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe w przestrzeni kosmicznej” – opowiada dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Rakieta jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, a także szereg nowoczesnych technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w innych systemach rakietowych. Wśród tych technologii znajdują się modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Wszystkie prace projektowe zostały zrealizowane w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Czytaj więcej: Astronika zastąpi Roskosmos w misji ExoMars
Obecnie projekt znajduje się w przełomowym momencie – trwają prace nad umożliwieniem rakiecie lotu w konfiguracji, która w przyszłości pozwoli na wynoszenie małych ładunków na pułap kosmosu.
dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej wskazuje, że testy poligonowe rakiety mają szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce. „Polska Agencja Kosmiczna wspiera działania instytutu w tym zakresie. Kompetencje i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie punkt wyjścia pozwalający nie tylko na udział w programach rozwoju dużych rakiet kosmicznych, ale także na zaangażowanie w realizację projektów dla potrzeb Sił Zbrojnych RP” – mówi.
Już dziś rozwiązania opracowane w ramach programu BURSZTYN umożliwiły zaangażowanie polskich konsorcjów w liczne międzynarodowe projekty rakietowe realizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, Europejską Agencję Obrony oraz Europejski Fundusz Obronny.
Dlaczego testy przygotowujące rakietę do lotu w warunkach kosmicznych są prowadzone poza Polską?
Po zakończonych sukcesem czterech kampaniach testowych w Polsce, w lipcu bieżącego roku odbędzie się kolejny etap testów przygotowujących rakietę do osiągnięcia linii kosmosu. Polska technologia będzie testowana w Norwegii, w miejscu gdzie znajduje się centrum kosmiczne przeznaczone do testowania kosmicznych środków wynoszenia.
Dr inż. Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa mówi: „Zagraniczny charakter prac badawczych wynika z faktu, że planowany test dotyczy misji, w której dopuszczalna strefa upadku stopni i systemów rakiety jest duża i z przyczyn bezpieczeństwa testy realizujemy poza Polską. To również kolejny test naszej współpracy z partnerami zagranicznymi. Jest on niezwykle ważny, ponieważ obecnie duża część prac B+R dotycząca technologii rakiet nośnych w Europie jest realizowana w układzie międzynarodowym”.
Czytaj więcej: Pulsar Fusion buduje rakietę o napędzie termojądrowym do podróży kosmicznych
Zespół odpowiedzialny za rozwój konstrukcji zakwalifikował do lotu wszystkie podsystemy rakiety oraz wyposażenie naziemne. Pełna weryfikacja tych systemów może zostać przeprowadzona wyłącznie poprzez testy lotne.
„Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space. Odbędzie się to w ramach projektu NCBiR pt. „Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych – FAZA II”, którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego” – podsumowuje dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K stanowi interesującą platformę technologiczną, umożliwiającą prowadzenie testów komponentów i podsystemów w locie. Może być wykorzystywana do badań atmosfery oraz wynoszenia eksperymentów naukowych, co pozwala na realizację zaawansowanych programów dla przemysłu, nauki i edukacji.
Zainicjowanie takiego programu w polskich realiach ułatwi krajowym podmiotom dostęp do przestrzeni kosmicznej i zwiększy poziom gotowości technologicznej polskich urządzeń. Jest to ważny krok w historii prac badawczych prowadzonych przez inżynierów Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa i znacząca szansa dla całego polskiego sektora kosmicznego.