RAFAMET – nowa hala montażu (3200 m2) oddana do eksploatacji

RAFAMET – nowa hala montażu (3200 m2) oddana do eksploatacji

12/05/2015
Kategoria: Wiadomości z kraju

Nowoczesny obiekt o powierzchni ponad 3200 m2, został oficjalnie oddany do eksploatacji 6 maja 2015 roku. Inwestycja o wartości 17 mln zł będzie miała bardzo istotny wpływ na dalszy rozwój Spółki z Kuźni Raciborskiej.

– Nieco ponad rok temu wmurowaliśmy akt erekcyjny pod budowę nowej hali montażowej dla Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. w Kuźni Raciborskiej, hali na miarę producenta obrabiarek XXI wieku. Dziś, razem z Państwem, równie uroczyście chcemy dokonać jej otwarcia – zapowiedziała Ewa Czubek, Szef Biura Zarządu RAFAMET S.A., rozpoczynając uroczystość.

– Za każdym razem, gdy widzimy biznes odnoszący sukces oznacza to, że ktoś kiedyś podjął ważną i dobrą decyzję – powiedziała Ewa Czubek.

Witając gości biorących udział w wydarzeniu, E. Longin Wons przypomniał słowa prof. Jerzego Buzka, wypowiedziane podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję, które miało miejsce 30 kwietnia 2014 roku. Premier J. Buzek będąc pod wrażeniem produkowanych w Spółce maszyn przyznał, że zdefiniował wówczas na nowo pojęcie detalu do obróbki: w RAFAMECIE detal to przedmiot, który ma średnicę do 10 m, wysokość do 6,5 m i waży do 250 ton. – Tą halą redefiniujemy to pojęcie. Parametry, o których wówczas mówił prof. Jerzy Buzek, uległy zmianie. Obecnie, po wybudowaniu nowej hali, detal w rozumieniu RAFAMETU ma średnicę ponad 13,5 metra, ponad 8 metrów wysokości i wagę ponad 350 ton – powiedział Prezes Zarządu RAFAMET, E. Longin Wons. – Możliwość uzyskania takich parametrów całkowicie odmiennie pozycjonuje Spółkę w gronie wiodących firm branży obrabiarek wielkogabarytowych – dodał Prezes.

Dzięki nowej hali RAFAMET będzie mógł jeszcze skuteczniej konkurować z innymi producentami specjalistycznych obrabiarek wielkogabarytowych. Do wytworzenia gigantycznych instalacji przemysłowych potrzebne są kompetencje, czyli m.in. wiedza konstrukcyjna i technologiczna oraz warsztat – hale produkcyjne wraz z oprzyrządowaniem. RAFAMET posiadał i posiada odpowiednie kwalifikacje kadrowe, ale z zapleczem technicznym było gorzej. Teraz ta bariera wzrostu została przełamana. Nowa hala, nazywana też halą czystego montażu finalnego, daje firmie nowe możliwości. Inwestycja pozwoli sprostać coraz bardziej wygórowanym maszynowym normom odbioru obrabiarek i stale rosnącym oczekiwaniom klientów.

rafamet_nowa_hala

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele akcjonariuszy, środowisk biznesowych, w tym przedstawiciele firm, które uczestniczyły w budowie hali, a także władze samorządowe oraz reprezentanci załogi. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Marcin Zieliński – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie (ARP posiada pakiet kontrolny akcji RAFAMET S.A.), Michał Rogatko – członek Rady Nadzorczej, reprezentujący jednocześnie Krzysztofa Jędrzejewskiego (drugiego największego akcjonariusza Spółki), Michał Tatarek – członek Rady Nadzorczej oraz długoletni akcjonariusz Spółki, Ryszard Winiarski – Starosta Powiatu Raciborskiego oraz Paweł Macha – Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska.

Zaproszeni goście dokonali uroczystego otwarcia hali w interesujący sposób, gdyż nożyce służące do przecięcia wstęgi zostały im efektownie dostarczone przy wykorzystaniu zainstalowanych na hali ogromnych suwnic montażowych.

Nowy obiekt, co warte podkreślenia z dalszą możliwością rozbudowy w przyszłości, imponuje nie tylko parametrami technicznymi i unikalnym, nowoczesnym wyposażeniem, ale estetyką wykonania. Jest to również bardzo ładny architektonicznie współczesny obiekt przemysłowy. Oddany do eksploatacji budynek tworzą dwie połączone ze sobą hale: niska (17 m wysokości) – przeznaczona do montażu obrabiarek kolejowych i wysoka (23 metrów wysokości), w której budowane będą wielkogabarytowe obrabiarki specjalne.

– Pierwszą karuzelówkową (tokarka pionowa) realizacją w Hali Montażu II będzie karuzelowe centrum obróbcze typu KCI 250/320 CNC budowane dla węgierskiego oddziału koncernu General Electric – zapowiedział Prezes Wons.

– Mam ogromną satysfakcję, że rozpoczęte rok temu tak duże przedsięwzięcie budowlane przebiegło sprawnie i bezproblemowo. To całkowita i – nie boję się użyć tego słowa – historyczna zmiana w RAFAMECIE. Dysponujemy starymi halami montażu, które były połączone z halami obróbki ciężkiej. Pozyskiwanie światowych klientów i prezentowanie im naszych wyrobów w starych lokalizacjach było coraz bardziej trudne. W obecnych czasach nie można już przekonywać potencjalnego klienta, który przecież płaci za swój zakup ogromne pieniądze, aby zaakceptował warunki wytwarzania dla niego wyrobu odbiegające od nowych standardów w tym zakresie. Obowiązujące normy odbioru obrabiarek eliminują skutecznie słabych graczy na rynku. Jednak fakt, że tak długo pracowaliśmy w starych lokalizacjach tylko dobrze o nas świadczy i pokazuje, jak dużym zaufaniem darzyli i darzą nas nasi odbiorcy. A stare hale, już jako wydziały obróbki ciężkiej oraz zaplecze logistyczne, będą nam jeszcze służyły przez dziesięciolecia – podsumował Prezes Wons.

Generalnym wykonawcą obiektu w formule „Projektuj i Buduj” była firma PRO-INVEST S.A.

– Przy każdej budowie, niezależnie od profilu klienta i jego potrzeb, zwracamy uwagę, poza oczywistymi wymaganiami technicznymi, również na estetykę, ergonomię i komfort obiektu. Wystarczy spojrzeć z zewnątrz na tę halę, aby się przekonać, że w każdym aspekcie zadbano tu o detale. To nie jest zwykły obiekt przemysłowy – zauważył Arkadiusz Nagięć, Prezes Zarządu firmy PRO-INVEST S.A. – Wprowadzone tu rozwiązania z zakresu ergonomii i bezpieczeństwa pracy z pewnością będą odczuwalne, gdy załoga rozpocznie już codzienną eksploatację hali – dodał.

PRO-INVEST to firma specjalizująca się w projektowaniu i realizacji dużych obiektów przemysłowych. – Hala RAFAMETU, w porównaniu do innych naszych realizacji wyróżnia się wysokością i bardzo dużą sztywnością konstrukcji z uwagi m.in. na siły oddziaływania na nią 120- tonowej suwnicy. Na samą konstrukcję hali zużyliśmy około 500 ton stali. Uwzględnione zostały także przy jej projektowaniu rygory temperaturowe, które muszą być utrzymywane na hali ostatecznego montażu obrabiarek. Aby im sprostać hala ma specjalny system wentylacji i schładzania powietrza, co przy tak dużej kubaturze obiektu było wyzwaniem konstrukcyjnym i koncepcyjnym dla naszych konstruktorów oraz projektantów. Nawet posadzka tej hali nie jest zwyczajna. Jest ekstremalnie wytrzymała, nacisk na 1 m kwadratowy może wynosić do 40 ton. To jest właściwe jeden wielki fundament, a tworzące go zbrojone płyty mają do 80 cm grubości – w ten sposób A. Nagięć opisywał specyfikę nowego obiektu.

Od 2002 r. największym akcjonariuszem spółki RAFAMET, posiadającym ponad 47 procent akcji, jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. – RAFAMET jest przykładem polskiego przedsiębiorstwa będącego firmą globalną – podkreślił Wiceprezes Zarządu ARP S.A., Marcin Zieliński. Wiceprezes M. Zieliński zwrócił uwagę na znaczny (ponad 70 procentowy) udział eksportu w sprzedaży RAFAMETU. O światowym zasięgu Spółki świadczy także jej współpraca z ponad 50 krajami. Firma jest pionierem na wielu rynkach i, jak wyraził się wiceprezes, przeciera szlaki dla innych. – Innowacje, rozwój i budowa wartości poprzez inwestycje to trzy filary strategii Agencji Rozwoju Przemysłu, które są realizowane w spółce z Kuźni Raciborskiej. Nasze zapatrywanie na RAFAMET jest optymistyczne. Nowy, zbudowany w nowoczesny sposób obiekt daje szanse zwiększenia możliwości firmy. Mamy tu także przykład tego, jak wspaniale można zagospodarować hale pamiętające czasy przedwojenne – przekonywał. Zdaniem Marcina Zielińskiego, dzięki nowej hali Spółka z Kuźni Raciborskiej zdobędzie nowe rynki zbytu, wzrośnie także jej wartość i potencjał produkcyjny. – Budowa nowego obiektu to sukces firmy, ale i sukces nas wszystkich uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Każda spółka to jednak ludzie. Odpowiednia grupa osób połączona z dobrą wizją rozwoju i dobrym zarządzaniem może przynieść sukces. Ten sukces jest tutaj, w Kuźni Raciborskiej – dodawał Wiceprezes ARP wyrażając przekonanie, że Spółka będzie nadal doskonale radzić sobie na trudnym rynku konkurencji międzynarodowej. – Jestem dumny, że ARP jest strategicznym inwestorem RAFAMETU – podsumował i pogratulował władzom oraz załodze firmy nowej inwestycji.

– Jako akcjonariusz, tym samym współwłaściciel firmy, odbieram dzisiejsze wydarzenie z dużym zadowoleniem. Podjęta rok temu, a dyskutowana od dwóch lat decyzja, zmaterializowała się. Inwestycję oceniam pozytywnie, czekamy na jej finansowe efekty i nowe kontrakty – mówił Michał Tatarek, członek Rady Nadzorczej, długoletni akcjonariusz RAFAMETU. – Jest się czym chwalić. Ta hala jest wizytówką spółki i całego regionu. Firma oferuje nowoczesne wyroby, które będą powstawały obecnie w ultranowoczesnych warunkach – dodał.

Michał Rogatko, członek Rady Nadzorczej (reprezentujący jednoczenie Krzysztofa Jędrzejewskiego, właściciela firmy KOPEX i drugiego największego akcjonariusza Spółki) przypomniał, że inicjatorem budowy obiektu był Zarząd RAFAMET S.A. – Jest stałe zaufanie Rady Nadzorczej do Zarządu. Hala została zrealizowana imponująco, prace przebiegały szybko i sprawnie. Obiekt jest impulsem do rozwoju – to sygnał dla otoczenia spółki, jej aktualnych i potencjalnych klientów, ale też dla załogi i całego środowiska, że firma, wbrew ogólnokrajowym trendom, się rozwija – powiedział.

W uroczystym oddaniu do eksploatacji hali wzięli udział także przedstawiciele władz lokalnych.

– Cieszę się, że RAFAMET zrealizował taką inwestycję. Kuźnia Raciborska i Pietrowice Wielkie (siedziba firmy EKO-Okna) to dwa bieguny naszego powiatu, które się wspaniale rozwijają, z czego oczywiście jestem bardzo dumny. Co więcej, RAFAMET to firma, dzięki której nasz powiat jest znany na całym świecie, bo jej obrabiarki pracują na każdym kontynencie – podkreślał Ryszard Winiarski, Starosta Powiatu Raciborskiego.

– RAFAMET jest chlubą naszej gminy, dzięki której tak naprawdę wyrosła Kuźnia Raciborska – przypominał Paweł Macha. – Cieszę się, że RAFAMET jest firmą stabilną, która gwarantuje stałe zatrudnienie. Wielu naszych mieszkańców tu zaczynało pracę i tu doczekało swojej emerytury. Z budową nowej hali pojawiły się nowe możliwości, zapewne zwiększy się zatrudnienie, a wtedy do naszej gminy mogą napłynąć nowi mieszkańcy, czego byśmy sobie życzyli – dodawał Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

– Rynek pracy potrzebuje fachowców, a ta firma na pewno będzie przyciągać specjalistów, bo widać tu potężny rozwój. Mam okazję zwiedzać podobne inwestycje. To hala na miarę XXI wieku – przyznał Mirosław Ruszkiewicz, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić nie tylko nową halę, ale i stare obiekty fabryki. Zwieńczeniem wydarzenia był występ artystyczny raciborzanki, Magdaleny Wojak, tegorocznej laureatki m.in. Nagrody Grand Prix Konkursu Piosenki Angielskiej w Zabrzu.