Siemens otworzy produkcję szaf sterowniczych w podwrocławskim Mirkowie
Jak informuje Siemens, w październiku tego roku zostanie oddany do użytku zakład produkujący wysokiej klasy szafy sterownicze. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie. Urządzenia będą również eksportowane do Unii Europejskiej. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie blisko 150 osób.
Podwrocławska fabryka to pierwsza taka inwestycja Siemensa w naszym kraju. To także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wyposażenie cyfrowych fabryk.
– Decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa AG. Konkurowaliśmy
m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0 – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska.
Zatrudnienie w Mirkowie znajdzie ok. 150 osób – przede wszystkim na stanowiskach technicznych, ale także kierowników projektu. Trwa rekrutacja liderów nowego zakładu, którzy przejdą specjalistyczne szkolenia w Niemczech. Pierwsi pracownicy zostaną wybrani już w lipcu.
Szafa sterownicza to mózg cyfrowej fabryki. Steruje jej całą pracą, zarządza liniami produkcyjnymi. Bez niej nie może funkcjonować żadna zautomatyzowana jednostka. Wraz z postępującą automatyzacją przemysłu zapotrzebowanie na szafy stale rośnie. Ich brak, awaria lub nieodpowiedni projekt potrafią zahamować prace fabryki na długie tygodnie. Wymusza to konieczność szybkiej rozbudowy potencjału produkcyjnego, rozproszenia produkcji i lokowania jej blisko użytkownika końcowego.
Urządzenia będą produkowane m.in. na rzecz przemysłu motoryzacyjnego czy maszynowego. Montowane tam szafy będą wyposażane w układy sterowania numerycznego, napędowe i inne podzespoły z oferty Siemensa.
Głównymi odbiorcami produkowanych w Polsce szaf sterowniczych będą przede wszystkim krajowe oraz niemieckie firmy. Mniejsze partie trafią do Czech, Austrii, Szwajcarii i północnych Włoch.
Uruchomienie linii montażowych zaplanowane jest na październik tego roku. W przyszłości zakład i linie montażowe mogą być rozbudowywane.