Qemetica przejmuje biznes produkcji krzemionki od PPG
Qemetica podpisała umowę z koncernem PPG na zakup biznesu produkcji krzemionki strącanej o wartości blisko 1,2 miliarda złotych. Polska grupa chemiczna przejmie wybrane aktywa oraz operacyjną spółkę zależną PPG, co oznacza nabycie dwóch fabryk zlokalizowanych w USA i Holandii, a także uzyska prawo do działalności produkcyjnej i badawczo-rozwojowej w kolejnych dwóch lokalizacjach w USA.
Biznes PPG zajmujący się produkcją krzemionki dostarcza surowiec do największych firm na świecie, zwiększając wydajność wyrobów końcowych. Krzemionka jest kluczowa dla przemysłu oponiarskiego, produkcji akumulatorów, wypełniaczy i powłok, charakteryzując się stabilnym wzrostem i dobrymi perspektywami.
Przejęcie tego biznesu przez Qemetica pozwoli na zwiększenie przychodów i zysku EBITDA, a także poszerzenie oferty produktowej i zasięgu geograficznego grupy. Jest to jedna z największych transakcji tego typu zrealizowana przez polską firmę na rynku amerykańskim.
Zamknięcie transakcji planowane jest na czwarty kwartał 2024 roku, po spełnieniu standardowych warunków zamknięcia, w tym uzyskaniu zgód urzędów antymonopolowych, co może potrwać kilka miesięcy.
Jak wskazuje polska firma, transakcja ta stanowi element szerszej strategii jej wzrostu. Wiosną tego roku, podczas ogłaszania planów na lata 2024-2029, spółka wskazała potencjalne akwizycje jako kluczowy kierunek rozwoju, mający na celu wzmacnianie grupy i poszukiwanie nowych motorów wzrostu.
Kamil Majczak, prezes zarządu Qemetiki mówi, „przygotowując się do rozwoju poprzez akwizycje precyzyjnie określiliśmy kryteria przystąpienia do rozmów z potencjalnymi sprzedającymi. Szukaliśmy biznesu, który możemy rozwijać i zwiększać jego wartość, zlokalizowanego w USA, z pakietem 100 proc. lub pakietem kontrolnym, oraz wydłużającego nasz łańcuch wartości. Ta transakcja, spełniając wszystkie wymienione kryteria, powoduje, że po finalizacji i pełnej integracji nowego biznesu, będziemy bliżej osiągnięcia celów strategicznych: rozwijania źródeł wzrostu innych niż soda, a także dywersyfikacji geograficznej i produktowej poprzez zwiększenie naszej obecności na rynku globalnym”.
Transakcja obejmuje zakłady produkcji krzemionki strącanej należące do PPG, zlokalizowane w Lake Charles w Luizjanie oraz Delfzijl w Holandii. Dodatkowo, Qemetica wydzierżawi linię produkcyjną krzemionki w Barberton w Ohio oraz działalność badawczo-rozwojową w Monroeville w Pensylwanii. Biznes krzemionki zatrudnia około 400 pracowników.
Produkcja i sprzedaż krzemionki strącanej staną się ósmym segmentem działalności Qemetiki, a nowy biznes będzie drugim co do wielkości pod względem generowanych przychodów. Każdy z ośmiu segmentów grupy działa autonomicznie, odpowiadając za produkcję, sprzedaż i logistykę. Strategia Qemetiki na lata 2024-2029 przewiduje dalsze zwiększanie samodzielności poszczególnych biznesów.
Przejęcie producenta krzemionki wzbogaca portfolio aktywów grupy i wydłuża łańcuch wartości, szczególnie że Qemetica jest jednym z największych dostawców krzemianów w Europie – surowca niezbędnego do produkcji krzemionki. Krzemiany z kolei powstają z sody kalcynowanej, której Qemetica jest jednym z czołowych producentów na kontynencie europejskim.
Ta transakcja jest również przykładem integracji pionowej, w ramach której Qemetica będzie zarządzać różnymi etapami łańcucha produkcyjnego. Dzięki przejęciu Qemetica będzie mogła oferować bardziej zaawansowane chemikalia, takie jak krzemionka strącana, które są wykorzystywane przez międzynarodowe koncerny do produkcji końcowych wyrobów, w tym nowoczesnych „zielonych” opon.
Jak opowiada Marcin Puziak, CFO Qemetiki, „włączenie przejmowanego podmiotu pozwoli nam na dywersyfikację produktową i na ekspansję na nowe rynki geograficzne. Będzie to też istotny krok w kierunku bardziej równomiernego rozłożenia źródeł przychodów i zysków w grupie. Biznes krzemionki strącanej stanie się drugim co do wielkości, a udział przychodów generowanych w Ameryce Północnej przekroczy 10 procent, przy jednoczesnym spadku udziału przychodów z rynku polskiego poniżej 40 procent. To ważny krok w budowaniu globalnej grupy chemicznej o polskich korzeniach”.