Pożytki z lepszej komunikacji maszyn
– Inżynierowie i eksperci na całym świecie od lat mówią o rozwoju inteligentnych maszyn, które zoptymalizują procesy produkcji. Wynika to ze zmieniających się potrzeb konsumentów, które powodują, że fabryki stają przed koniecznością szybszego dostosowania się do produkcji mniejszych i krótszych serii produktów. Takie zmiany to z kolei wyzwanie dla producentów maszyn, którzy aby sprostać tym potrzebom muszą projektować maszyny bardziej elastyczne, inteligentniejsze, a przede wszystkim lepiej ze sobą skomunikowane – mówi Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.
Nie dziwi więc fakt, że według danych firmy doradczej Frost & Sullivan, zawartych w analizie „Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej na europejskim rynku automatyki przemysłowej”, przychody tej branży w tym roku mają osiągnąć poziom 539,5 mln dol. Wśród rozwiązań, które będą rozwijane w tym obszarze gospodarki wymienić należy m.in. umożliwienie zdalnego monitorowania, kontroli i sterowania urządzeń oraz systemów, zachowujących bezpieczeństwo oraz prywatność danych.
Zastosowanie urządzeń i systemów bezprzewodowych sprzyjać ma także obniżaniu kosztów konserwacji i utrzymania w ruchu maszyn, zwiększaniu wydajności oraz poprawie jakości produkcji. Z perspektywy ekonomicznej znaczenie ma również fakt, że początkowa instalacja nie wymaga szczególnie wielkiej restrukturyzacji czy kosztownej wymiany maszyn. Te elementy pozwolić mają m.in. na optymalizację procesu produkcji, szybki zwrot z inwestycji i stosunkowo prosty montaż.