Thorium Space i Creotech Instruments zbudują polskiego satelitę telekomunikacyjnego do 2030 r.
Thorium Space i Creotech Instruments – dwie firmy z rodzimego rynku technologii kosmicznych – łączą siły, by wspólnie zrealizować przełomowy projekt: stworzenie pierwszego w historii Polski satelity telekomunikacyjnego. To nie tylko ambitna wizja, ale i realny plan, który może zrewolucjonizować krajową infrastrukturę łączności i uniezależnić nasz kraj od zagranicznych systemów satelitarnych.
Do 2030 roku ma powstać prototyp polskiego satelity o masie do 1 tony, który otworzy drogę do stworzenia narodowego systemu telekomunikacyjnego w przestrzeni kosmicznej.
Podczas konferencji prasowej Thorium Space i Creotech Instruments podpisali porozumienie oraz podkreślili swoje pełne zaangażowanie w promowanie wspólnej inicjatywy na forum krajowym i międzynarodowym.
„Współpraca dwóch polskich i tak zaawansowanych technologicznie podmiotów wyznacza nowy standard na krajowym rynku kosmicznym i czyni z Polski gracza, z którym coraz bardziej trzeba się liczyć” – przekonywał dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments. „Zdolność do samodzielnego projektowania, budowy i zarządzania satelitami telekomunikacyjnymi oznacza dla Polski nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też realny wpływ na własne interesy w nowym porządku geopolitycznym” – dodał.
„Dzięki połączeniu naszych kompetencji, jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania, które do tej pory były domeną największych światowych graczy. Jesteśmy w stanie wybudować tego satelitę, mamy cały niezbędny ekosystem w Polsce” – zapewniał Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space. „Satelita złożony z naszych systemów łączności i platformy firmy Creotech da Polsce niezależność telekomunikacyjną” – dodał prezes Thorium Space.
„Przed nami przekonanie decydentów, że warto i należy własnymi siłami zrobić satelitę, a nie go kupić. Zapewne byłoby to droższe, wcale nie szybsze, ale nie zyskalibyśmy know-how” – podsumował Paweł Rymaszewski.

Fot. Adobe