Zobacz na żywo pokaz badania trudnopalności odzieży ochronnej
Seminarium naukowo-techniczne Thermo-Man® to wydarzenie poświęcone zagadnieniom związanym z przyszłością odzieży ochronnej oraz najnowszym technologiom stosowanym w ekstremalnych warunkach pracy. Podczas wydarzenia eksperci z branży bezpieczeństwa pracy omówią trendy oraz innowacje mające na celu poprawę ochrony pracowników, szczególnie tych narażonych na wysokie temperatury, płomienie czy inne poważne zagrożenia.
Program seminarium będzie obejmować zarówno wykłady, jak i praktyczne demonstracje, podczas których uczestnicy będą mogli osobiście zobaczyć efekty działania odzieży ochronnej wystawionej na ekstremalne warunki termiczne, w tym płomienie o temperaturze sięgającej 1000°C.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-30 maja w Centrum Logistycznym polskiej firmy PW Krystian, znanej z produkcji specjalistycznej odzieży ochronnej dostosowanej do potrzeb branży energetycznej, gazowej, paliwowej, budowlanej, stoczniowej, chemicznej i wielu innych.
Produkcja wszystkich produktów PW Krystian jest zlokalizowana w Polsce. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, w tym zaawansowanych włókien meta-aramidowych Nomex®, wytwarzane produkty odpowiadają na zagrożenia występujące w miejscach pracy o podwyższonym ryzyku, zapewniając skuteczną ochronę przed płomieniem i wysoki komfort użytkowania.
Jak mówi Jacek Małecki, prezes zarządu w PW Krystian, „wiemy, że bezpieczeństwo pracowników zaczyna się od sprawdzonych technologii i rzetelnych testów. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć naszego partnera, firmę DuPont™ w organizacji seminarium Thermo-Man®. Chcemy, aby każdy z uczestników mógł przekonać się na własne oczy, jak innowacyjne rozwiązania chronią ludzkie życie i zdrowie”.
1000°C kontra Nomex®
Jednym z ciekawszych punktów pięciodniowego wydarzenia będzie pokaz palenia odzieży ochronnej z wykorzystaniem certyfikowanej aparatury badawczej DuPont™ Thermo-Man®, który odbędzie się 29 maja. Wyniki testów Thermo-Man® jednoznacznie wskazują na wysoką skuteczność tkaniny Nomex® w ograniczaniu ryzyka oparzeń drugiego i trzeciego stopnia.
Badanie Thermo-Man® to zaawansowana, standaryzowana metoda oceny odporności termicznej odzieży ochronnej, opracowana przez DuPont™ we współpracy z Armią Stanów Zjednoczonych.
Proces testowania zgodny jest z wymogami normy EN ISO 11612, zapewniając najwyższą jakość i skuteczność ochrony. Odbywa się on z użyciem antropomorficznego manekina, wystawianego w czasie 4 sekund na działanie strumienia cieplnego z 12 palników, generującego temperaturę do 1000°C, co odzwierciedla warunki rzeczywistych wypadków termicznych. Energia cieplna, jakiej poddawana jest odzież, wynosi 84 kW/m².
Badania tego rodzaju są rzadkością w Polsce – na co dzień wykonywane są w Genewie, pozwalając w pełni zrozumieć, w jaki sposób nauka wspiera bezpieczeństwo i ochronę pracowników. Na całym świecie istnieją tylko cztery laboratoria wykonujące testy Thermo-Man®, a jedno z nich, w mobilnej wersji, odwiedzi siedzibę PW Krystian w Przysusze.
Uczestnicy seminarium będą mieli okazję posłuchać prelekcji:
- Agnieszki Dembińskiej (Demag Consulting),
- Andrzeja Pałki (DuPont™),
- Gokhama Dumana (DuPont™),
- Piotra Kantora (Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny) oraz
- dr inż. Anny Dąbrowskiej z CIOP-PIB z zakresu BHP, inżynierii materiałowej, ochrony osobistej oraz innowacji w zakresie trudnopalnych tekstyliów.
Ponadto będzie można wziąć udział w:
- warsztatach praktycznych – w tym w kursie pierwszej pomocy w przypadku poparzeń oraz doborze odzieży ochronnej do stref zagrożonych,
- prezentacji nowoczesnych materiałów i technologii – w tym włókien Nomex®, stosowanych w odzieży dla branż ze strefami zagrożonymi wybuchem,
- networkingu i wymianie doświadczeń z liderami branży bezpieczeństwa pracy.
➡️ Szczegółowy harmonogram seminarium znajduje się tutaj.
Udział w seminarium jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2025 roku pod tym adresem.
Udział w seminarium jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Informujemy, że rejestracja nie jest jednoznaczna z rezerwacją miejsca. Faktyczne potwierdzenie rezerwacji otrzymacie Państwo w mailu zwrotnym od organizatora.