
W Zawierciu otworzono zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion
Elemental Strategic Metals otworzyła dziś w Zawierciu najnowocześniejszy w naszym kraju zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych. Zakład będzie przetwarzać baterie litowo-jonowe z pojazdów elektrycznych oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Fabryka w Zawierciu zatrudnia bezpośrednio na miejscu 120 pracowników z Zawiercia i okolic, a także generuje około 100 miejsc pracy pośrednio w firmach współpracujących. Do końca roku znajdzie w nim zatrudnienie jeszcze ok. 30 osób.
Inwestycja o wartości 600 mln zł to kamień milowy w działalności Elemental Strategic Metals i ważny krok w kierunku budowy ekologicznej przyszłości. Budowa zakładu ESM rozpoczęła się w trzecim kwartale 2022 roku.
Firma już zapowiada budowę kolejnych zakładów w Polsce i Europie. W przyszłym roku Elemental Strategic Metals rozpocznie budowę podobnego zakładu w Wernigerode w Niemczech, w ramach spółki joint venture z amerykańską firmą Ascend Elements. Moc przerobowa tego zakładu wyniesie do 58 000 baterii z samochodów elektrycznych rocznie. Zakład w Zawierciu ma moc przerobową 30 000 ton baterii Li-Ion rocznie. Odzyskiwał będzie takie metale jak: kobalt, nikiel, lit, mangan, aluminium, miedź, złoto, platyna.
Recykling baterii z pojazdów elektrycznych i urządzeń elektronicznych to ważny element zrównoważonej przyszłości. Do 2035 roku 30 proc. zapotrzebowania na lit, nikiel i kobalt w UE może być pokryte materiałem z recyklingu. Z tego powodu nowo otwarta instalacja Grupy Elemental w Zawierciu ma znaczenie strategiczne zarówno dla branży, jak i bezpieczeństwa surowcowego Polski i Unii Europejskiej.
„Zakład w Zawierciu specjalizuje się w odzysku strategicznych metali bateryjnych, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, a także cennych metali szlachetnych z grupy platynowców: platyna, pallad, rod. Metale te są niezwykle istotne dla nowoczesnych technologii i przemysłu, a ich odzysk pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz skrócenie łańcucha dostaw” – opowiada Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.
Zakład powstał w ramach projektu „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” przedstawionego i zaakceptowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI) on Batteries, a następnie wsparty w ramach konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
„Grupa Elemental, zgodnie ze swą strategią biznesową, rozwija się organicznie oraz przez akwizycje. Prowadzimy integracje poziomą, jak i pionową rynku odzysku i recyklingu metali z pojazdów elektrycznych, katalizatorów samochodowych i przemysłowych, płytek PCB z urządzeń elektronicznych.” – mówi Paweł Jarski, założyciel i prezes Grupy Elemental „W Polsce Grupa Elemental zatrudnia łącznie ponad 400 osób, globalnie – ponad 1000. Poza Polską główne nasze rynki to USA i Niemcy. Łącznie działamy na ponad 30 rynkach, na trzech kontynentach.”
Jak wyjaśnia Maciej Dudzic, członek zarządu Elemental Strategic Metals, „przetwarzane materiały, takie jak zużyte baterie i złom poprodukcyjny, będą pochodzić głównie z rynku europejskiego, a odzyskiwane metale będą dostarczane do firm, które wykorzystają je w dalszych procesach produkcyjnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji CO2. W ten sposób zakład przyczynia się zarówno do ograniczenia importu surowców pierwotnych, wywozu poza EU cennych materiałów oraz wspiera krajowy rynek recyklingu”.
Technologie odzysku metali
Proces odzysku metali z baterii litowo-jonowych w zakładzie ESM przebiega w kilku kluczowych etapach. Najpierw zużyte baterie poddawane są testom i segregacji – te nadające się jeszcze do użytku są kierowane do ponownego wykorzystania, pozostałe trafiają do recyklingu. Wyselekcjonowane baterie są pozbawiane ładunku elektrycznego, później rozdrabniane, a następnie poddawane procesowi odzysku „czarnej masy” – mieszaniny zawierającej cenne metale.
Kolejnym krokiem jest zaawansowana rafinacja, w wyniku której pozyskiwane są produkty takie jak lit, kobalt, nikiel, mangan i miedź lub ich związki. Produkty uboczne, takie jak grafit, aluminium i tworzywa sztuczne, również znajdują dalsze zastosowanie w przemyśle. Odzysk metali z katalizatorów przebiega nieco inaczej. Zużyte katalizatory z pojazdów oraz urządzeń przemysłowych są rozdrabniane. Następnie są przetwarzane w wysokiej temperaturze, co pozwala uzyskać stop żelaza z metalami PGM. Kolejny etap to rafinacja, dzięki której odzyskiwane są metale szlachetne takiej jak rod, pallad i platyna. Istotnymi elementami są procesy służące ochronie
środowiska.
Gazy z produkcji przechodzą przez system skruberów i filtrów, co gwarantuje ich czystość, a odpady ciekłe trafiają do zaawansowanej oczyszczalni ścieków. Powstałe produkty uboczne, żużel oraz stopy żelaza znajdują zastosowanie jako cenne surowce w innych gałęziach przemysłu. Przeprowadzane procesy oparte są na najnowocześniejszych dostępnych technologiach, a obiekt wyposażony jest w zaawansowane zabezpieczenia przeciwpożarowe odpowiadające normom i potrzebom wynikającym z procesu technologicznego.