Endress+Hauser uruchomił w Polsce laboratorium wzorcowania przepływomierzy
Uruchomienie laboratorium wzorcującego przepływomierze znacząco rozszerza ofertę serwisową firmy w zakresie kalibracji urządzeń. Firma już oferuje unikalną na polskim rynku usługę wzorcowania przepływomierzy u klientów przy użyciu mobilnej stacji kalibracyjnej, wyposażonej w przepływomierze wzorcowe o dokładności 0,05%.
Dzięki posiadanej akredytacji PCA nr AP 200, w nowym laboratorium będą realizowane usługi kalibracji przepływomierzy, przetworników ciśnienia i temperatury. To kolejny krok w budowaniu kompleksowego partnerstwa z polskimi klientami, obejmującego cały cykl życia obsługiwanych procesów: od wsparcia przy projektowaniu obiektów i instalacji, poprzez dostarczanie oprzyrządowania, aż po utrzymanie i doradztwo w zakresie optymalizacji.
Nowe laboratorium kalibruje urządzenia pomiarowe zarówno własnej produkcji, jak i innych firm. Serwis techniczny każdorazowo przeprowadza ogólną ocenę stanu aparatury oraz jej test funkcjonalny. Historia wzorcowań urządzeń jest rejestrowana i uwzględniana przy kolejnych sprawdzeniach. Na tej podstawie specjalista może zalecić skrócenie lub wydłużenie okresu pomiędzy kalibracjami, a także wskazać konieczność naprawy, zanim aparatura straci swoje zdolności pomiarowe.
Czytaj więcej: Efektywne wzorcowanie przepływomierzy
„Przy realizacji wzorcowań konieczna jest nie tylko ogólna, ale także specjalistyczna wiedza techniczna, zwłaszcza metrologiczna. Ważne jest również umiejętne uwzględnianie szeregu zjawisk i czynników zewnętrznych, mających wpływ na wyniki wymagające dużych dokładności. To wszystko jest brane pod uwagę przy przyznawaniu akredytacji i możemy z satysfakcją stwierdzić, że w naszym laboratorium jest spełniane z zachowaniem najwyższych standardów”, wyjaśnia Paweł Piaskowski, kierownik nowego laboratorium, i podkreśla: „Wzorcowanie urządzeń pomiarowych, oprócz wymogów obowiązujących regulacji prawnych, jest kluczowe także z punktu widzenia systemów zarządzania jakością. Wiarygodność pomiarów ma znaczenie nie tylko ze względów finansowych, ale także bezpieczeństwa. Nieodpowiednia kontrola poziomów ciśnienia, temperatury czy przepływu może powodować zagrożenie dla instalacji i przede wszystkim dla pracujących przy nich osób”.