SelfMaker szacuje 10-krotny wzrost produkcji i rozwija biznes w nowej hali produkcyjnej
SelfMaker – polska firma technologiczna, projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, z początkiem stycznia tego roku przeniosła się do nowej hali produkcyjnej w Chechle k. Łodzi. Firma zakupiła 3 ha ziemi wraz z zabudowaniami po starej pieczarkarni i postanowiła zaadaptować przestrzeń do swoich potrzeb. Do tej pory zmodernizowane zostało 2 tys. m2 głównej hali, która docelowo obejmie powierzchnię 3 tys. m2.
„Celowo podjęliśmy decyzję o zakupie już istniejących zabudowań. Chcieliśmy uniknąć stawiania hali od podstaw. Wiąże się to z uruchomieniem całego procesu przemysłowego – od wytworzenia elementów konstrukcyjnych hali, przez transport i montaż. To z kolei przyczynia się do dodatkowych emisji CO2, a nam zależy na prowadzeniu działalności w zgodzie z sadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego”. – komentuje Marek Wieteska, prezes firmy.
„Ideą, która przyświeca nam przy tworzeniu produktów, jest to, aby wpisywały się one w tkankę miejską, a w przypadku urządzeń wewnętrznych, w zaprojektowaną już przestrzeń. Z tego też powodu uznaliśmy, że modernizacja istniejących zabudowań będzie zgodna z filozofią firmy. Zamiast stawiać nową halą i ingerować w krajobraz postanowiliśmy odnowić zagospodarowaną wcześniej przestrzeń”- dodaje.
➡ Na etapie modernizacji hali dach został przystosowany do zamontowania paneli słonecznych. Docelowo także 1 ha powierzchni działki zostanie zagospodarowany na farmę paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MWh. Pozwoli to na osiągnięcie prawie całkowitej samowystarczalności energetycznej hali.
„Chcemy pokazać, że przemysł może być przyjazny dla środowiska, że możliwe jest zbudowanie zakładu, który nie tylko nie pobiera energii z systemu, a nawet oddaje jej nadwyżkę. Uważam, że inwestycje w odnawialne źródła energii powinny być taktowane priorytetowo przez sektor produkcyjny” – mówi Marek Wieteska.
➡ Na 3 tys. m2 głównej hali znajdą się m.in. stalowania z lakiernią i montownia wyposażona w urządzenia do półautomatycznego montażu. Zostanie także wydzielona przestrzeń dla działu R&D, w którym przeprowadzane będą badania, analizy i eksperymenty, oraz dla działu elektroniki, który będzie przeprowadzał testy zaprojektowanych rozwiązań.
W tej chwili hala została już wyposażona w tzw. „poligon”, czyli miejsce do testowania wpływu warunków atmosferycznych na urządzenia SelfMaker. „Jest to bardzo ważny obszar, ponieważ wiele z naszych urządzeń docelowo jest stawianych na zewnątrz. Tym samym są narażone na skrajne warunki pogodowe. Nowo powstała przestrzeń testowa pozwala na poddanie urządzeń działaniu wiatru, wody, śniegu czy bardzo wysokich lub niskich temperatur. Dzięki odpowiednim modyfikacjom chłodni, osiąga ona temperaturę nawet -20 st. C” – mówi Marek Wieteska.
Inwestycja w halę produkcyjną pozwoli na realizację projektów wyłącznie własnymi siłami i przełoży się na zwiększenie efektywności – firma szacuje dziesięciokrotny wzrost produkcji. Na dalszych etapach rozbudowy SelfMaker planuje postawienie własnego magazynu szybkiego składowania, samowystarczalnego kontenerowego biura oraz otwarcie show room’u.