Tele-Fonika dostarczy kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Polenergia i Equinor, realizujące wspólnie trzy projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, zawarły umowę z firmą Tele-Fonika Kable, która zakłada produkcję i dostarczenie kabli lądowych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
„Chcemy, aby nasze inwestycje przyczyniały się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzmacniały krajowe firmy z różnych branż. Potencjał polskich wykonawców na rynku odnawialnych źródeł energii jest bardzo duży. Podpisując umowę z Tele-Foniką Kable, chcemy to wyraźnie podkreślić. Polski producent, który jest jednym ze światowych liderów branży kablowej, wykona dla nas bardzo ważne komponenty do obsługi projektów Bałtyk 2 i 3. Jednocześnie to kolejna polska firma, z którą wiążemy się w związku z realizacją naszych farm wiatrowych na morzu” – komentuje Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia SA.
W projektach Bałtyk 2 i Bałtyk 3, Tele-Fonika Kable będzie odpowiedzialna za prace projektowe, produkcję oraz dostawę:
- 85 km lądowych kabli eksportowych HV 220 kV, które połączą podstację morską z podstacją lądową
- 38 km lądowych kabli EHV 400 kV, które połączą podstacje lądową ze stacją elektroenergetyczną Słupsk Wierzbięcino, należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)
Kable zostaną w 100% wyprodukowane w zakładzie Tele-Foniki w Bydgoszczy, a następnie przetransportowane około 250 km do miejsca instalacji na polskim wybrzeżu.
Jak mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, „umowa z Tele-Foniką Kable to doskonały przykład na angażowanie się polskich firm w projekty morskiej energetyki wiatrowej. Szczególnie cieszy nas, że etap produkcji odbędzie się w zakładzie w Bydgoszczy. Ważny podkreślenia jest fakt, że to już kolejna umowa zawarta z polską firmą jako głównym dostawcą dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To potwierdzenie, że rozwój sektora farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim buduje silną gałąź gospodarki w Polsce”.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą w stanie dostarczać zieloną energię do ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Projekty te są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od brzegu. Pierwsza energia z tych farm ma zostać dostarczona do sieci już w 2027 roku, a pełne komercyjne użytkowanie rozpocznie się w 2028 roku.