Inteligentna śmieciarka Comeco będzie produkowana w ełckim Technoparku
Czy śmieciarka może być innowacyjna? A zastosowane tam rozwiązania tak unikatowe, aby chronić je patenami? Branża związana z odpadami, to poważna dziedzina gospodarki. Działająca w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku firma Comeco chce wprowadzić nowinkę technologiczną, związaną ze śmieciami.
Przeciętny Kowalski z odpadami ma styczność tylko wtedy, gdy wyrzuca je w domu do kosza, a potem wynosi je do pojemnika. Czasami zobaczy tylko, jak śmieciarka je zabiera. Ot wielka ciężarówka z wielką budą. Żadnej w tym finezji.
Tylko pozornie. Comeco znalazła swoją niszę w tym sektorze gospodarki i chce produkować innowacyjne zabudowy do śmieciarek. To spółka-córka firmy Koma, która od ponad dziesięciu lat w północno-wschodniej Polsce zajmuje się odbiorem nieczystości. Przedsiębiorstwo obsługuje ponad 200 tys. gospodarstw z 60 gmin w sześciu województwach Polski. W 2016 r. otworzyła dwa nowe oddziały w Elblągu i Białymstoku. Obecnie jest w trakcie uruchomienia kolejnego na terenie Lublina. Pracę daje dla ponad 500 osób.
Comeco buduje na terenach ełckiego Technoparku i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fabrykę, która będzie produkować wielofunkcyjne zabudowy samochodów ciężarowych, które będą przystosowane do wywozów odpadów komunalnych. Obecnie standardem są śmieciarki jednokomorowe, gdzieniegdzie można zauważyć pojazdy wyposażone w dwie komory, które odbierają np. plastik i makulaturę jednocześnie do dwóch oddzielnych komór.
Comeco stworzyło innowacyjną zabudowę do śmieciarek, za pomocą której możliwe będzie odbieranie aż trzech rodzajów odpadów (np. plastiku, papieru i szkła) w jednym czasie, ze wszystkich rodzajów pojemników.
-Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest zastosowanie dwóch równych skrzyń ładunkowych oddzielonych od siebie horyzontalną przegrodą. Skrzynie ładunkowe mają oddzielne komory zasypowe, które uniemożliwiają zmieszanie się różnych rodzajów odpadów. Każda z komór jest wyposażona w prasę zgarniającą, przemieszczającą odpady z komory zasypowej do odpowiedniej skrzyni ładunkowej – opowiada o innowacji Krzysztof Pilczuk, konstruktor Comeco.
To nie wszystko. W nowej zabudowie śmieciarki przewidziano zastosowanie inteligentnych sensorów opto-elektronicznych, które same będą identyfikować pojemniki na śmieci. W efekcie urządzenie samo sprawi, że zawartość kubłów trafi do odpowiedniej komory w śmieciarce. System pozwala również na akustyczną identyfikację zawartości pojemników, co zapobiega niepożądanemu mieszaniu różnych grup śmieci.
Nowoczesna zabudowa w pierwszej kolejności będzie używana w firmie Koma. Jednak już teraz firma sonduje możliwości sprzedaży tej technologii na rynkach zagranicznych.