252 miliony euro dla Grupy Elemental na rozwój biznesu
Grupa Elemental pozyskała od konsorcjum bankowego finansowanie o łącznej wartości 252 mln euro oraz linię gwarancyjną do 27 mln dolarów. Jak informuje firma, nowe środki zostaną przeznaczone na refinansowanie oraz dalszy rozwój Grupy, umacniając jej pozycję na globalnym rynku urban mining i recyklingu metali strategicznych.
Spółka w ostatnich latach ugruntowała swoją pozycję jako podmiot specjalizujący się w odzysku platynowców z katalizatorów samochodowych oraz surowców z baterii stosowanych w elektromobilności. Poprzez konsekwentne akwizycje firma konsoliduje rynek w kluczowych obszarach na całym świecie.
W skład konsorcjum kredytodawców weszły banki o ugruntowanej pozycji na rynkach finansowych: ING Bank Śląski S.A. (pełniący funkcje Agenta konsorcjum, Agenta zabezpieczeń oraz Koordynatora ESG), Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, HSBC Continental Europe Oddział w Polsce, HSBC Continental Europe oraz Santander Bank Polska.
Istotnym wsparciem dla transakcji było zabezpieczenie udzielone przez KUKE – agencję ubezpieczeń kredytów eksportowych, która objęła gwarancją zobowiązania do łącznej kwoty 500 mln PLN.
„Pozyskanie tak znaczących środków odbieramy jako wyraz zaufania polskiego oraz międzynarodowego świata finansów i przekonania, że obrany przez nas kurs biznesowy to droga do sukcesu”, komentuje Adam Kłapszta, CFO Grupy Elemental.
Pod koniec 2023 roku Grupa ogłosiła plan budowy nowoczesnego zakładu do przetwarzania elektroodpadów w Rumunii, a w lutym 2024 roku poinformowała o powołaniu nowej spółki w Indiach. W czerwcu 2023 roku Grupa uruchomiła w Zawierciu nowoczesny kombinat zajmujący się rafinacją metali strategicznych z zużytych katalizatorów oraz jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów recyklingu baterii litowo-jonowych w Europie.
„Uzyskane zasoby pozwolą nam wzmocnić naszą pozycję jako jednego z globalnych liderów na rynku urban mining i producenta metali strategicznych. Tym samym w większym stopniu przyczynimy się do niezależności surowcowej Unii Europejskiej i utrwalenia kluczowej roli naszego kraju w gospodarce obiegu zamkniętego” – komentuje Paweł Jarski, założyciel i CEO Grupy Elemental.
Transakcja została przygotowana przez renomowane kancelarie prawne. Po stronie banków za proces odpowiadały Clifford Chance oraz Janicka, Krużewski, Stosio i wspólnicy sp.k., pod przewodnictwem mec. Andrzeja Stosio i mec. Mateusza Chruściaka z zespołem.
Po stronie Grupy Elemental wsparcie zapewniła kancelaria GREENBERG TRAURIG Nowakowska-Zimoch Wysokiński sp.k., reprezentowana przez mec. Andrzeja Wysokińskiego i mec. Mateusza Koronkiewicza wraz z zespołem.