TRILUX otworzył w Świdniku swoja pierwszą fabrykę w Polsce
TRILUX oficjalnie otworzył nowy zakład produkcyjno-rozwojowy w Świdniku. By zwiększyć swoje moce produkcyjne oraz wzmocnić obecność na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, firma wyłożyła około 32 miliony euro w budowę nowego obiektu produkcyjnego. W początkowej fazie zatrudnienie znajdzie około 70 pracowników w obszarach produkcji, administracji i rozwoju produktów, a w kolejnych miesiącach liczba ta ma wzrosnąć do 250 osób. Zatrudnienie znajdą osoby głównie w obszarach produkcji, montażu i logistyki.
Dzięki inwestycji w Świdniku TRILUX zwiększył swoje możliwości w zakresie rozwoju i produkcji energooszczędnych, zrównoważonych rozwiązań oświetleniowych LED. Nowy zakład o powierzchni 23 000 metrów kwadratowych ma zdolność produkcyjną sięgającą miliona opraw oświetleniowych rocznie i koncentruje się na wytwarzaniu produktów oświetleniowych przeznaczonych do biur oraz obiektów handlowych.
„Nowa lokalizacja podkreśla strategiczne znaczenie Europy Wschodniej dla firmy TRILUX oraz nasze wieloletnie zaangażowanie w tym regionie. Ekspansja poprzez inwestycje w Świdniku jest kluczowym elementem naszej globalnej strategii wzrostu, a nowy zakład doskonale uzupełnia nasze fabryki w Niemczech i Hiszpanii” – powiedział Hubertus Volmert, CEO TRILUX. „Dzięki tej trzeciej fabryce w Europie możemy jeszcze szybciej i bardziej elastycznie reagować na lokalne potrzeby klientów, skracając czas i trasy dostaw oraz zwiększając naszą niezależność od zewnętrznych wpływów, co tworzy idealne warunki do dalszego rozwoju”.
Obiekt wyposażono w nowoczesny dział obróbki metali i tworzyw sztucznych, a także w nowoczesną lakiernię proszkową i elastyczne stanowiska montażowe, co umożliwia szybkie i precyzyjne dostosowanie się do indywidualnych potrzeb i zamówienień klientów.
Kompleks budynków zoptymalizowano pod kątem minimalizacji emisji CO2, spełniając najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju i uzyskując certyfikat BREEAM. Na terenie zakładu zainstalowano panele fotowoltaiczne oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowo, zasadzono rodzime rośliny, stworzono łąkę kwietną i umieszczono hotele dla owadów, aby wspierać lokalną bioróżnorodność.
Z raportu EY „Investment Attractiveness of Europe” wynika, że mimo ogólnego spadku liczby nowych inwestycji zagranicznych w Europie (o 4% w 2023 r. w porównaniu do 2022 r.), Polska utrzymuje dynamiczny rozwój, odnotowując jedynie 3% spadek. Nowe inwestycje są kluczowe nie tylko ze względu na tworzenie miejsc pracy (229 nowych inwestycji ogłoszonych w 2023 r. ma wygenerować 22 378 nowych miejsc pracy), ale także dlatego, że wspierają rewitalizację gospodarczą regionów o wysokim potencjale rozwojowym.