ENERGA rozstrzygnęła konkurs „Planeta Energii”
Jak informuje koncern: „niezwykłą kreatywnością wykazali się uczestnicy konkursu „Planeta Energii”. Uczniowie i nauczyciele, którzy zrealizowali najciekawsze lekcje o prądzie, dołączyli do grona laureatów programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę 10 zwycięskich klas odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed nimi kolejne naukowe ciekawostki.
Wyprawy badawcze, kampanie informacyjne i happeningi, spektakularne makiety, projekty odblaskowej mody i znaczków dla pieszych oraz czworonożnych przyjaciół, baterie z ziemniaków czy elektroniczne puzzle – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych podczas „Planety Energii”, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.
W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków.
Konkursowym zadaniem dla nauczycieli było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy podeszli twórczo i nowocześnie. Wśród ponad 400 zgłoszeń pojawiło się mnóstwo pomysłów, które zaskoczyły jury pod przewodnictwem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2” emitowanego w TVP 2. – Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii” to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi Tomasz Rożek.
Do laureatów konkursu na dwa dni zawita mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo każda zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych. Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast:
- Cieszyn – dzięki klasie III C i Paniom Marcie Koplejewskiej oraz Monice Lenartowicz z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 8;
- Chojnice – dzięki klasie II i Pani Beacie Kurzyńskiej z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Wałdowie;
- Częstochowę – dzięki klasie III A i Pani Urszuli Mazurek-Deska ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie;
- Elbląg – dzięki klasie III B i Pani Jadwidze Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18;
- Kielce – dzięki Grupie świetlicowej Elektrony i Pani Annie Król ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. I. J. Paderewskiego;
- Kwidzyn – dzięki klasie III A i Pani Zofii Cieślakowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. dra Władysława Gębika;
- Racibórz – dzięki klasie III A i Pani Anicie Blochel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej;
- Sieradz – dzięki klasom I-VI i Pani Angelice Skrobale ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka;
- Tarnobrzeg – dzięki klasie III D i Pani Ewie Sowińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. Korczaka;
- Turek – dzięki klasie III E i Pani Grażynie Sujewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza.
W konkursie przyznano także 50 wyróżnień, w ramach których organizator zapewnia transport dzieci z wyróżnionej klasy do najbliższego miasta (do 120 km), w którym gościć będzie „Planeta Energii”. Uczniowie z wyróżnionych klas otrzymają także edukacyjne prezenty, a wszyscy najmłodsi uczestnicy konkursu dostaną pamiątkowe dyplomy. Z kolei każdemu z nauczycieli wręczony zostanie certyfikat poświadczający udział w programie.”