Barometr EFL: dobre nastroje w budownictwie

Autor:
|
Kategoria: Wiadomości z kraju

construction-1210677_960_720
Jak wynika z publikacji koniunktura w IV kwartale tego roku w budownictwie jest najlepsza od ponad dwóch lat. „Barometr EFL” dla budownictwa jest najwyższy wśród sześciu badanych branż i wyniósł rekordowe 66,7 pkt. Jest to efekt przede wszystkim tego, że firmy budowlane nie tylko oceniają swoją sytuację zdecydowanie lepiej niż w III kwartale (wzrost o 7,7 pkt.), ale przede wszystkim prognozują zwiększenie realizowanych inwestycji. Zwiększenia ich l;czby spodziewa się aż 63% firm budowlanych. – Spoglądając na tegoroczne pomiary dla branży budowlanej możemy dostrzec wyraźną poprawę nastrojów w porównaniu do ubiegłego roku.

Wyniki II, III i IV kwartału należą do najwyższych w historii naszego badania, czyli od początku 2015 roku. Co więcej, do tej pory nie mieliśmy do czynienia z tak wysokim odsetkiem przedsiębiorców planujących inwestycje. Potwierdzają to obiektywne dane makroekonomiczne. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa wzrosła w październiku br. o ponad 20% r/r, a biorąc pod uwagę okres styczeń-październik, o niemal 13% r/r. Rok temu w tym momencie mówiliśmy o spadkach. To zapowiada bardzo dobre kolejne miesiące w branży – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.1

Barometr EFL przygotowywany jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA. Jest on syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm.