Co decyduje o wyborze stropu?
W najbliższym czasie wydany zostanie raport dr. inż. Artura Kisiołka (Dziekana Wydziału Ekonomicznego Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej oraz Prezesa Zarządu KONBET Poznań Sp. z o.o.) pt. „Rynek systemów stropowych w Polsce w latach 2015-2016 – analiza ogólna wybranych rozwiązań”. Jak wynika z badań, przeprowadzonych na potrzeby publikacji, na wybór stropu wpływa przede wszystkim kształt budynku oraz rozmieszczenie ścian działowych. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na fakt, że stropy charakteryzujące się dużą rozpiętością, pozwalają na uzyskanie pomieszczeń o dużej powierzchni, bez konieczności ustawiania dodatkowych słupów i podpór. Konstrukcja modułowa umożliwia natomiast szybką adaptację do niemalże każdego projektu. Ponadto wysokie parametry techniczne wpływają także na późniejszy komfort użytkowania budynku.
Kolejnymi istotnymi czynnikami, które wpływają na wybór stropu są: czas trwania i koszty całej inwestycji. Jest to szczególnie widoczne w sektorze mieszkaniowym. Przy budowie domu poszukiwane są przede wszystkim rozwiązania szybkie i niedrogie w realizacji. – To ważne cechy, zarówno z punktu widzenia oczekiwań inwestorów, których zasadniczo interesuje jak najkrótszy cykl robót budowlanych, jak i samych wykonawców z uwagi na coraz mniejszą dostępność wykwalifikowanych pracowników budowlanych oraz wysokie koszty pracy – mówi dr inż. Artur Kisiołek.
W związku z tym optymalnym wyjściem z sytuacji wydaje się stosowanie elementów prefabrykowanych, które można montować bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, związanych z wynajmem ciężkich dźwigów. Znacznie ogranicza też czas realizacji.