Roboty spawalnicze TAWERS G4 wzmacniają produkcję amortyzatorów w zakładzie Thyssenkrupp Bilstein
W rumuńskim zakładzie Thyssenkrupp Bilstein produkującym amortyzatory dla przemysłu motoryzacyjnego, Panasonic we współpracy z lokalnym partnerem SC TOTAL TECHNIQUES SOLUTIONS SRL zrealizował kompleksowe wdrożenie systemu robota spawalniczego TAWERS G4, przenosząc cyfryzację hali produkcyjnej na zupełnie nowy poziom.
Wdrożenie objęło modernizację dwóch komórek spawalniczych, które przez ponad dekadę nieprzerwanie wspierały produkcję amortyzatorów. Nowe serce produkcji stanowi sześć robotów spawalniczych TAWERS G4, których wydajność i kompaktowość znacząco przewyższają starsze rozwiązania.
Dzięki szybszemu przetwarzaniu sygnałów i zoptymalizowanej komunikacji między kontrolerem a ramieniem robota, rozwiązanie nie tylko przyspiesza proces spawania, ale także poprawia jego dokładność. Zintegrowany transformator pozwolił na zmniejszenie gabarytów urządzenia, co przekłada się na oszczędność przestrzeni bez kompromisów w zakresie trwałości i niezawodności.
Istotnym elementem wdrożenia jest zaawansowany software do programowania offline – DTPS (Digital Throughput Programming System). Pozwala on inżynierom programować i modyfikować procesy spawania zdalnie, w czasie rzeczywistym, bez przerywania pracy robota. Możliwość wykorzystania cyfrowego bliźniaka komórki produkcyjnej oznacza, że testowanie nowych uchwytów czy konfiguracji spoin nie wymaga już kosztownych przestojów. Tam, gdzie dotąd potrzebne były trzy dni na uruchomienie nowego procesu, dziś wystarczy przesłać dane CAD i zasymulować rozwiązanie w środowisku wirtualnym.
Nowoczesny, dotykowy interfejs kasety sterowniczej sprawia, że konfiguracja systemu stała się bardziej intuicyjna, a sama obsługa – znacznie szybsza i bardziej ergonomiczna.
Wprowadzenie systemu TAWERS G4 nie tylko usprawniło działanie linii produkcyjnej, ale przede wszystkim otworzyło drzwi do pełnej cyfryzacji procesów spawalniczych.
„Producenci samochodów znajdują się pod presją, aby zautomatyzować i usprawnić swoje procesy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Umożliwiło to firmie Thyssenkrupp testowanie i symulacje poza halą produkcyjną w środowisku cyfrowym, zanim będzie musiała zainwestować w nowy lub zmodyfikowany proces spawania. Zdolność firmy Panasonic do dostosowania komórek robotów do jednego standardu oznacza, że można je natychmiast powielić bez dodatkowych kosztów związanych z rozbudową”, powiedział Vincent Londsdale, Key Account Manager at Panasonic Connect.

Fot. Panasonic