Jak stworzyć zrównoważony łańcuch dostaw? odpowiedź = Magway
Londyński Magway rozwija w całej Wielkiej Brytanii system dostarczania przesyłek i towarów za pośrednictwem sieci podziemnych tuneli. Za pomocą małych wózków poruszających się po szynach magnetycznych przesyłki będą dostarczane o wiele szybciej niż w sposób tradycyjny. System wykorzystuje technologie takie jak konwencjonalne rury HDPE i liniowe silniki synchroniczne.
Technologia transportu zbliżona jest do tej, która reguluje działanie kolejek górskich. W ten sposób można by efektywnie transportować towary.
Podziemny system dostaw oparty na rurociągach o średnicy 1 metra może zrewolucjonizować dostawę paczek i towarów z centrów dystrybucyjnych i przełożyć 90% tych dostaw z dala od transportu drogowego, niwelując tym samym emisję co2 i zanieczyszczenie wynikające ze środków transportu drogowego oraz opóźnienia w dostawach powodowane co raz to większym ruchem na drogach. Dłuższe trasy, np. do 100 km, mogły by biec wzdłuż autostrad, dróg szybkiego ruchu i linii kolejowych. Mniej pojazdów na naszych drogach, czystsze powietrze i bezpieczniejsze, bardziej zrównoważone sposoby przemieszczania się z punktu A do punktu B to przynajmniej kilka zalet, które się pojawiły wraz z pomysłem na stworzenie tego typu rozwiązania logistycznego.
Wielka Brytania od 2030 roku zakaże sprzedaży aut z silnikami spalinowymi, a od 2035 roku również pojazdów hybrydowych. To spowoduje zmuszenie firm do przemyślenia konfiguracji transportu. Chociaż istnieją szybkie rozwiązania dające chwilowe „załatanie dziury”, takie jak przejście na pojazdy elektryczne, natomiast nie są one rozwiązaniem długoterminowym. Dzięki bateriom, które je zasilają, mają swoje własne wyzwania, takie jak ograniczenia zasięgu. Nie wspominając o tym, że nie pomagają rozwiązać istniejących problemów, takich jak zatory na drogach.
Tor demonstracyjny firmy ma formę 65-metrowej pętli wzdłuż której pracują silniki synchroniczne. Te silniki współpracują z magnesami trwałymi na wózkach, popychając je do przodu ze średnią prędkością do 15 m/s.
Według ostatnich badań ONZ do 2050 r. prawie 70% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Potrzeba bezpiecznego i dostatniego życia tej rosnącej populacji miejskiej będzie wymagała sporych inwestycji finansowych w przełomowe technologie takich właśnie jak Magway.
Tak jak wspomnieliśmy. Jednym z największych nadchodzących wyzwań w miastach będzie walka z rosnącym natężeniem ruchu. Często pomijanym obszarem jest właśnie poprawa sieci logistycznych i zmniejszenie liczby pojazdów przewożących towary właśnie w sposób tradycyjny. Korzystanie z pojazdów jest oczywiście ważną częścią infrastruktury miejskiej, a wiele firm polega na samochodach dostawczych i pojazdach przegubowych, aby świadczyć podstawowe usługi i dostarczać produkty do klientów.
Systemy transportu podziemnego, takie jak ten opracowany przez Magway, do transportu zamówień klientów online za pośrednictwem sieci rur, mogą stanowić szkielet logistyczny dla przyszłych nowych inteligentnych stolic, takich jak planowane w Indonezji i Nepalu.