DIN Forsyning uruchomił pierwszą z dwóch potężnych pomp ciepła MAN wykorzystujących wodę morską
W duńskim Esbjerg właśnie rozpoczął działalność pionierski projekt energetyczny, który nie tylko wyznacza nowe standardy w ciepłownictwie, ale także ma znaczący wpływ na zmniejszenie emisji CO₂. Właśnie uruchomiono pierwszą z dwóch potężnych morskich pomp ciepła MAN. Zlokalizowana w porcie Esbjerg elektrociepłownia co roku redukować będzie emisję CO₂ o aż 120 000 ton, dostarczając 280 000 MWh neutralnego dla klimatu ciepła.
Ta nowoczesna instalacja ciepłownicza będzie zdolna zaspokoić potrzeby grzewcze 25 000 gospodarstw domowych dostarczając ciepło do Esbjerg i sąsiedniego miasta Varde. Co ciekawe godzina jej pracy wystarcza, by zapewnić roczne ogrzewanie dla czterech gospodarstw domowych. W przyszłości obie pompy ciepła w zakładzie DIN Forsyning osiągną całkowitą moc grzewczą 70 MW, co czyni je największym tego typu systemem na świecie.
Pompy są częścią całego systemu ciepłowniczego, który oprócz nadwyżki ciepła ze spalania odpadów Energnist składa się z kotła elektrycznego, zbiornika akumulacyjnego, kotła na zrębki drzewne i bardzo nowoczesnego centrum dystrybucji ciepła. Mniejsze ciepłownie zlokalizowane w okolicy będą działać przy obciążeniach szczytowych i jako rezerwy.
Zlokalizowana w porcie Esbjerg elektrociepłownia wykorzystuje energię odnawialną z pobliskich farm wiatrowych i wodę morską jako źródło ciepła. Obiekt jest częścią transformacji mającej na celu zastąpienie miejskiej elektrowni węglowej, która zaprzestała działalności, i stanowi bardzo ważną część ambitnego celu Esbjerg, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku. Z całkowitą mocą grzewczą (wspomniane wcześniej 70 MW), system jest największym tego typu systemem, jaki kiedykolwiek uruchomiono na świecie. Działa on w parze z nowym kotłem na zrębki drzewne o mocy 60 MW oraz z kotłownią elektryczną o mocy 40 MW.
Helle Damm-Henrichsen, dyrektor zarządzająca DIN Forsyning:
„To znaczący kamień milowy, na który z niecierpliwością czekaliśmy od dłuższego czasu. Od teraz wszyscy nasi klienci w Varde i Esbjerg będą mogli korzystać z sieci ciepłowniczej pochodzącej bezpośrednio z Morza Północnego. Osiągnięcie to jest nie tylko przełomowe dla DIN Forsyning, ale także stanowi duży krok naprzód dla klimatu. Chociaż znajdujemy się w zachodniej Jutlandii, uważam, że można to nazwać światową premierą: największa na świecie pompa ciepła na bazie CO2 produkuje teraz ciepło”.
Dr Uwe Lauber, dyrektor generalny MAN Energy Solutions:
„Miasto, Esbjerg pokazuje, jak można przekształcić miejskie systemy grzewcze, wykorzystując odnawialne źródła energii. Wykorzystanie innowacyjnych pomp ciepła na skalę przemysłową do zapewnienia zrównoważonego ogrzewania jest nie tylko osiągnięciem technologicznym, ale także wzorcem dla innych miast na całym świecie, które przechodzą na bardziej ekologiczne systemy energetyczne. W MAN Energy Solutions jesteśmy zaangażowani w przekształcanie energii w wymierne korzyści dla społeczności i firm, jednocześnie zmniejszając emisje”.
System pomp ciepła opracowany przez MAN można powiedzieć, że wyznacza nowe standardy zrównoważonej technologii. Jest to szczególnie interesujące dla DIN Forsyning, biorąc pod uwagę lokalizację zakładu na brzegu Morza Wattowego. Rozwiązanie to umożliwia również szybkie równoważenie mocy sieci elektrycznej, a tym samym wspiera integrację przerywanego wytwarzania energii, takiego jak energia słoneczna i wiatrowa. System może być włączany i wyłączany wiele razy dziennie z możliwością szybkiego reagowania.
Podstawową zasadą technologii pomp ciepła jest wykorzystanie energii elektrycznej do podniesienia niskotemperaturowej energii cieplnej do wyższego, użytecznego poziomu. Na każdą zainwestowaną MWh energii elektrycznej można wygenerować około trzech MWh użytecznej energii cieplnej.
Sercem zakładu są dwie bezolejowe, hermetycznie zamknięte jednostki silnikowo-sprężarkowe HOFIM® opracowane i wyprodukowane przez MAN Energy Solutions. Jednostki te wykorzystują szybkie silniki i aktywne łożyska magnetyczne, eliminując potrzebę stosowania oleju i zmniejszając wymagania konserwacyjne. Maszyny zostaną połączone w celu zdalnego monitorowania, analizy danych i diagnostyki technologii sprężarek i systemów pomocniczych.
Technologia ta nie różni się od gruntowej pompy ciepła, która również pobiera ciepło, wzmacnia je i dostarcza ciepło do jednego gospodarstwa domowego. W tym przypadku system pobiera ciepło z wody i podgrzewa wodę grzewczą do temperatury wymaganej przez klientów.
Pompa ciepła do wody morskiej to zamknięty system składający się z dwóch komór. W jednej z nich ciecz – w tym przypadku CO2 – jest przekształcana w parę, która jest przenoszona do drugiej komory. Tutaj ciśnienie wzrasta i generowane jest ciepło. Ciepło to jest wykorzystywane do ogrzewania wody powrotnej z sieci ciepłowniczej. Schłodzona para zamienia się z powrotem w ciecz, która wraca do pierwszego zbiornika w celu odparowania. Tak więc to nie woda morska trafia do chłodnicy – i to nie woda z chłodnicy wraca do morza. To dwa oddzielne obiegi, które krzyżują się ze sobą.