NSK inwestuje w CHITOSE Group, wzmacniając aktywność biznesową w zakresie biogospodarki
NSK zainwestuje ok. 3,1 miliona EUR w rodzinę firm biotechnologicznych CHITOSE Group. Firmy obecnie współpracują, realizując różne aktywności biznesowe skoncentrowane na recyklingu biomasy. Wiosną 2024 r. obie odniosły znaczący sukces, sprzedając po raz pierwszy wspólnie opracowaną instalację do „kompostowania” biomasy.
Akitoshi Ichii, prezes i dyrektor generalny NSK, podkreśla, że „należy oczekiwać znacznego wzrostu znaczenia biogospodarki w sektorach, takich jak produkcja żywności, ochrona środowiska czy opieka medyczna/zdrowotna, co stanowi obietnicę dynamicznej ekspansji w nadchodzących latach. Wzmocnienie współpracy z CHITOSE Group, która posiada bogatą wiedzę ekspercką i doświadczenia w tej dziedzinie, pozwoli zdywersyfikować zasięg naszej działalności i odegrać kluczową rolę w realizacji wizji społeczeństwa opartego na modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystując zaawansowane technologie trybologiczne i produkcyjne”.
Tomohiro Fujita, dyrektor generalny CHITOSE Group, dodaje: „CHITOSE Group ma udokumentowane doświadczenie w rozwiązywaniu problemów społecznych poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, które obejmują cyrkularną uprawę hydroponiczną z wykorzystaniem materiałów organicznych i hodowlę mikroalg wykorzystującą CO2 pochodzący z emisji gazów spalinowych. Łącząc wiedzę specjalistyczną NSK w dziedzinie precyzyjnego wyposażenia z naszą wiodącą w branży wiedzą i doświadczeniem, jesteśmy znacznie bliżej urzeczywistnienia wizji społeczeństwa cyrkularnego”.
Nowe porozumienie opiera się na wcześniejszych działaniach obu firm, które sięgają 2021 r. Wiedza specjalistyczna NSK w zakresie mechatroniki pozwoliła na wspólne opracowanie systemu kompostowania dla odbiorców, takich jak ogrody zoologiczne, hotele czy pensjonaty, który zamiast utylizować niewykorzystaną biomasę (np. obornik i resztki jedzenia) zamienia ją w cenne zasoby. Estetyczny, beczkowaty kształt instalacji przyciąga uwagę odwiedzających, a możliwość zainstalowania systemu monitorującego pozwala użytkownikom wizualizować proces „kompostowania” przeprowadzany przez mikroorganizmy niewidoczne gołym okiem.
Ponieważ pierwsi klienci już korzystają z nowego systemu kompostowania, obie firmy planują obecnie rozszerzyć zakres sprzedaży w ramach nowej inwestycji.