Northvolt zamyka w Polsce i Szwecji działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii
Produkcja baterii jest dość złożonym procesem, a realizacja tego przedsięwzięcia na dużą skalę stanowi wyzwanie dla każdego producenta tego typu produktu.
W ubiegłym tygodniu Northvolt ogłosił decyzję o zakończeniu części działalności związanej z rozwojem i produkcją systemów magazynowania energii w Polsce i Szwecji. W związku z tym, fabryka w Gdańsku zajmująca się produkcją takich systemów zostanie przygotowana do sprzedaży, a jej działalność nie będzie kontynuowana.
Firma podała, że potrzebuje 1–1,2 mld dolarów nowych funduszy na realizację procesu restrukturyzacji, który ma zakończyć się do końca marca przyszłego roku.
W ostatnich miesiącach Northvolt ograniczył skalę produkcji i zmniejszył zatrudnienie w celu poprawy swojej sytuacji finansowej. Problemy z zapewnieniem wystarczającej ilości wysokiej jakości baterii oraz utrata kontraktu z BMW o wartości 2 mld euro w czerwcu tego roku, znacząco wpłynęły na obecną sytuację spółki.
➡️ Kliknij i czytaj całą historię wpisów nt Northvolt
Jak poinformowała agencja Reuters, Northvolt nie osiągnął niektórych wewnętrznych celów i zredukował produkcję w swojej fabryce ogniw akumulatorowych w północnej Szwecji.
Financial Times w artykule: ‘There was so much promise’: How Northvolt tumbled into bankruptcy, wskazuje, że jednym z największych problemów firmy był brak możliwości zwiększenia produkcji w Skellefteå.
Sprzedaż obejmie aktywa biznesowe, technologię, produkty, bazę klientów, zakład prototypowy w Sztokholmie oraz polski zakład produkcyjny. Jednocześnie w Gdańsku nadal będzie działać Centrum Skalowania Biznesu, świadczące usługi z zakresu HR, IT, finansów, zakupów i logistyki na potrzeby grupy Northvolt.
Northvolt poinformował także o dobrowolnym złożeniu wniosku o reorganizację na podstawie Rozdziału 11 w USA (rozdział 11 kodeksu upadłościowego USA, jest częścią przepisów, które są stosowane w przypadku zbliżającego się bankructwa przedsiębiorstwa. Zapisy w nim zawarte pozwalają w takiej sytuacji na dalsze działanie firmy i jednoczesną reorganizację pod nadzorem sądu). Pozwoli to firmie na uzyskanie dostępu do nowych źródeł finansowania i kontynuację działalności, przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłużenia oraz dostosowywaniu biznesu do bieżących potrzeb klientów.
Jednocześnie firma poinformowała, że Peter Carlsson ustąpi ze stanowiska CEO i obejmie funkcję doradcy, pozostając członkiem zarządu. Carlsson kierował Northvolt od momentu jego powstania w 2016 roku.
Rozpoczęto rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych w Szwecji oraz z przedstawicielami pracowników w Polsce w sprawie sprzedaży segmentu systemów bateryjnych oraz zakończenia działalności związanej z magazynami energii.
Cała ta sprawa pokazuje tylko, że ambicje Europy dotyczące zbudowania własnego przemysłu akumulatorowego wydają się odległym marzeniem.