Sky Cruise: koncept latającego hotelu napędzanego energią jądrową

Autor:
|

Temat został pokazywany przez największe media na świecie takie jak m.in. Forbes, Independent czy Interesting Engineering, więc i my pokusimy się z pokazaniem informacji, która wzbudza wiele emocji. Jedni są sceptyczni inni zachwyceni. Czy to jest realne? Kiedyś trudno było ogarnąć, że na świecie będzie jedna wielka sieć komunikacyjna jakim jest teraz internet, więc może to dać wiele do myślenia. W końcu odważne projekty od zawsze były, są i będą komunikowane.

Powstała koncepcja przenosi obecne realia wypoczywania na wyższy poziom, poziom w chmurach – podkreślamy słowo KONCEPCJA. Na YouTube pojawił się film przedstawiający gigantyczny samolot napędzany silnikami jądrowymi, zawierający najnowocześniejszą infrastrukturę i udogodnienia. Sky Cruise ma być miejscem na spędzenie wakacji. To taki Cruiser, tylko podniebny – platforma rozrywkowa ma wszystko, o czym można pomyśleć.

Wg autora mogłaby pomieścić ponad 5000 gości. Latający hotel zaoferuje panoramę widokową 360 stopni, pozwalającą doświadczyć najbardziej spektakularne widoki, które będziemy mogli zobaczyć z poziomu lotu ptaka.

Ale czy pomysł wejdzie w fazę produkcji czy pozostanie tylko koncepcją zrealizowaną w postaci filmu? Cały pomysł brzmi absolutnie majestatycznie ale na dzień dziś jest to wg nas wątpliwe. Natomiast nasuwa na początku różne pytania związane chociażby z bezpieczeństwem. Wielu nazywa go „nowym Titanicem ”, ludzie są sceptyczni. A co jeśli kiedykolwiek rozbije się? coś nie zagra w całej maszynie? i spadnie na przykład na jakieś miasto? Ludzie martwią się też przytłaczająco wysokimi kosztami biletów i uważają, że będzie to tylko dostępne dla klasy zamożnej. Jest masa pytań bez odpowiedzi na które trzeba znaleźć odpowiedź.

Należy podkreślić, że na razie jest to tylko „wirtualna rzeczywistość”!. Mogą minąć długie, długie lata zanim pojawi się jako realny twór albo i nie. Pomysłodawca Hashem Al-Ghaili pozostaje optymistą. Wierzy, że Sky Cruise z pierwszymi pasażerami wzbije się w powietrze w latach 2030-2040.

Ale przejdźmy do prezentacji.

Jak wejść w takim razie na pokład Sky Cruise, kto nim pilotuje? Jak to ma działać?

Biorąc pod uwagę, że ten gigantyczny hotel nigdy nie wylądowałby i latał przez lata, pytanie brzmi: jak można wsiąść na pokład? Hashem mówi, że wszystkie wejścia na pokład i wyjścia na pokład można wykonać za pomocą lotów, startujących z różnych lotnisk na całym świecie i przywożących podróżnych do tego latającego hotelu.

Zapytany przez The US Sun o pilotów, Hashem powiedział: „Cała ta technologia, a ty nadal chcesz pilotów? Wierzę, że będzie w pełni autonomiczny.” Ale to nie znaczy, że nie będzie miał żadnego personelu. Duża liczba osób będzie potrzebna do obsługi gości na pokładzie i obsługi wszystkich udogodnień.

Sky Cruise będzie napędzany przez 20 silników jądrowych. Wytwarzana stale energia będzie zapewniać ciągły lot 24/7, co spowoduje, że samolot nie będzie musiał lądować przez lata. Nie wpłynie to negatywnie na środowisko i nie spowoduje ogromnego śladu węglowego. W rzeczywistości wszystkie prace naprawcze i konserwacyjne będą również wykonywane w powietrzu.

Wideo odpowiada również na wątpliwości dotyczące turbulencji. Silna sztuczna inteligencja wykryje wszelkiego rodzaju turbulencje powietrza z kilkuminutowym wyprzedzeniem i wyśle przeciwstawne wibracje, aby pomóc Sky Cruise’owi nawigować bez zakłóceń ruchu.

Póki co zejdźmy na dzień dziś na ziemię, a pomarzyć zawsze można :)