OAC, firma zajmująca się kolonizacją kosmosu, omówiła budowę Stacji Voyager podczas wideo konferencji prasowej pod koniec zeszłego miesiąca. Wirtualne wydarzenie posłużyło jako aktualizacja dla zainteresowanych inwestorów, partnerów marketingowych i entuzjastów urlopowania, którzy mają nadzieję, że pewnego dnia zarezerwują pokój na obracającej się stacji Voyager.
Zespół wykwalifikowanych weteranów NASA, pilotów, inżynierów i architektów zamierza zbudować „kosmiczny hotel ” na niskiej orbicie okołoziemskiej, który obraca się wystarczająco szybko, aby wygenerować sztuczną grawitację dla urlopowiczów, naukowców, nauczycieli astronautów i każdego, kto chce doświadczyć życia poza Ziemią .
Stacja Voyager jest wzorowana na koncepcjach wymyślonych przez Wernhera von Brauna , jednego z głównych architektów programu NASA Apollo. Szeroki na 200 metrów habitat w kształcie koła będzie się obracał z prędkością kątową dostatecznie dużą, aby stworzyć dla pasażerów poziom sztucznej grawitacji przypominający księżyc.
Zaprojektowany Voyager ma być największą konstrukcją stworzoną przez człowieka w kosmosie, w pełni wyposażoną, zdolną pomieścić do 400 osób. Montaż ma rozpocząć się już niedługo bo około 2025 roku – poinformowali przedstawiciele Gateway Foundation.
Technologiczny pierścień będzie zawierał szereg udogodnień, od restauracji, salonów widokowych, kin i sal koncertowych po bary, biblioteki, siłownie i spa.
Voyager będzie miał 24 zintegrowane moduły mieszkalne, z których każdy będzie miał 20 m w długości i 12 m w szerokości. Przy prawie księżycowej grawitacji, obrotowy ośrodek będzie miał funkcjonalne toalety, prysznice i umożliwi jogging i co najciekawsze skoki na takie sposoby jakie sobie wymarzymy.
Zanim jednak stacja zacznie się obracać, jej konstruktorzy muszą stworzyć niezbędną infrastrukturę orbitalną i stworzyć mniejsze konstrukcje, aby przetestować koncepcję.
Blincow wyjaśnił podczas wydarzenia online, że obecny plan zakłada etapową budowę obrotowej stacji kosmicznej, zaczynając od małej prototypowej stacji, jako swobodnie latającego obiektu mikrograwitacyjnego.
Ostatecznie robot do montażu kratownicy konstrukcji (STAR) osadzi ramę stacji Voyager i Gateway na orbicie. Jednak zanim to nastąpi, mniejszy naziemny prototyp, znany jako DSTAR, przetestuje tę technologię na Ziemi.
Robot do montażu kratownic OAC jest pierwszym tego typu , który zbuduje stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej i posłuży jako maszyna do budowy szkieletowej przyszłych projektów kosmicznych – powiedział podczas wydarzenia kierownik produkcji OAC, Tim Clements. Obecnie jest w trakcie rozruchu i wysyłki. Po zakończeniu prac zostanie najpierw przetestowany w Kalifornii. Prototyp ma za zadanie wyprodukować jedną sekcję kratownicy o długości około 90 metrów w czasie poniżej 90 minut – opowiadał Clements podczas transmisji na żywo.
OAC jest w trakcie tworzenia również robota-drona, który będzie służył jako obserwator do zdalnego podglądu z zestawem do wirtualnej rzeczywistości. „To będą nasze oczy na miejscu pracy” – powiedział Alatorre. Dron ma pełnić funkcję wsparcia przy projekcie budowy stacji. Będzie miał możliwość przyczepienia się do każdego obiektu.
Na długo przed rozpoczęciem przyjmowania gości przez Stację Voyager, OAC będzie musiało przetestować zarówno konstrukcję stacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, jak i udowodnić wykonalność stabilnej sztucznej grawitacji w kosmosie.
Firma planuje zbudować prototypowy pierścień grawitacyjny, który będzie miał 61 m średnicy. Będzie działał jako „krótkoterminowy demonstrator”. Po zainstalowaniu na orbicie jego montaż zajmie zaledwie trzy dni. Struktura ta będzie służyć jako baza testowa firmy dla wielu technologii, które zostaną wykorzystane przy budowie stacji Voyager.
Planowany pierścień grawitacyjny może również stać się platformą badawczą dla międzynarodowych agencji kosmicznych i prywatnych firm lotniczych zainteresowanych wpływem częściowej sztucznej grawitacji zarówno na nieożywione, jak i żywe systemy, powiedzieli przedstawiciele OAC.
Patrząc w przyszłość, rząd i firmy prywatne będą mogły korzystać z modułów Voyager w księżycowych misjach szkoleniowych i nie tylko, zapewniając przedsiębiorcom platformę startową do rozwijania i promowania działalności turystycznej w kosmosie.
„Pomimo pozornie niekończącej się listy luksusowych udogodnień, będą tam również śluzy powietrzne dla gości” – powiedział Spilker. „Więc każdy, kogo stać na kosmiczny hotel, może wybrać się na prywatny spacer kosmiczny, gdzie jedyną rzeczą między tobą a wszechświatem będzie płyta płyta czołowa”.