Air Products i thyssenkrupp podpisały umowę o wyłącznej współpracy strategicznej w zakresie elektrolitycznej produkcji zielonego wodoru
Z początkiem lipca 2020 roku firma Air Products oraz thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers podpisały umowę o współpracy strategicznej. Partnerzy zobowiązali się do współpracy w kluczowych regionach operacyjnych, wykorzystując w tym celu komplementarne technologie oraz mocne strony obu firm w celu realizacji projektów służących do produkcji zielonego wodoru.
Ten nośnik energii wykorzystywany jest w zrównoważonym transporcie, produkcji surowców chemicznych oraz wytwarzaniu energii elektrycznej.
Firmy będą współpracować w obszarze budowy ekonomicznie opłacalnych generatorów zielonego wodoru o minimalnej mocy co najmniej kilku gigawatów. W ten sposób wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynkowemu na ograniczone nakłady inwestycyjne, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz niezawodną technologią, niezbędne w realizacji przedsięwzięć mających na celu wytwarzanie zielonego wodoru na dużą skalę.
W ramach umowy thyssenkrupp zobowiązał się zapewnić wparcie technologiczne, specjalistyczne usługi inżynieryjne, sprzęt, jak również serwis techniczny, dzięki którym Air Products będzie budować i obsługiwać własne generatory do elektrolitycznej produkcji wodoru. Współpraca oparta na wykorzystaniu technologii thyssenkrupp będzie wspierała Air Products w rozwoju zielonego wodoru.
– Umowa o współpracy strategicznej z firmą thyssenkrupp to ważne ogniwo naszego łańcucha wartości, polegającego na opracowywaniu, budowaniu i obsłudze światowej skali projektów, a także dostarczaniu zielonego wodoru, wykorzystywanego w transporcie, produkcji energii oraz przemyśle. Połączenie komplementarnych potencjałów naszych firm pozwoli uzyskać wymierne postępy w opracowywaniu zrównoważonych projektów z wykorzystaniem zielonego wodoru w procesie transformacji energetycznej – powiedział dr Samir J. Serhan, dyrektor operacyjny Air Products.
Firma thyssenkrupp opracowała wysokowydajną technologię elektrolizy opartą na wodzie alkalicznej. Dzięki realizacji ponad 600 projektów, w tym zakładów elektrochemicznych na całym świecie o łącznej mocy ponad 10 gigawatów thyssenkrupp zdobyła dogłębną wiedzę z zakresu inżynierii, zaopatrzenia i budowy tego typu obiektów
– Jesteśmy dumni ze współpracy z Air Products oraz możliwości tworzenia zrównoważonych łańcuchów wartości w obszarze paliw, surowców chemicznych i przemysłowych. Wykorzystywana na wielką skalę elektroliza to kluczowa technologia pozwalająca na zastosowanie energii odnawialnej w różnorodnych sektorach transportu i przemysłu. Jako światowy lider w obszarze tworzenia rozwiązań elektrolizy zapewniamy zarówno odpowiedną technologię, jak i dostosowane do potrzeb możliwości produkcyjne. Już teraz dzięki elektrolizie wody jesteśmy w stanie zapewnić moc na poziomie jednego gigawata rocznie, a dodatkowo jesteśmy przygotowani na zwiększenie tego potencjału na szybko rozwijającym się rynku – powiedział Denis Krude, dyrektor generalny thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers.