MAMBO: Łódź z włókna szklanego wydrukowana w 3D
Pierwsza prawdziwa łódź z włókna szklanego wydrukowana w 3D zwróciła uwagę, kiedy zadebiutowała na światowym Boat Show w Genui w październiku 2020.
Co oznacza MAMBO?: Motor Additive Manufacturing Boat. Kto jest twórcą projektu? włoski startup Moi Composites.
Łódź została stworzona w technologii druku 3D Continuous Fiber Manufacturing (CFM)
Technologia CFM polega na wykorzystaniu zrobotyzowanych maszyn, zdolnych do osadzania ciągłych włókien impregnowanych żywicą termoutwardzalną w celu stworzenia produktów o zoptymalizowanych parametrach, począwszy od trójwymiarowego modelu obiektu. Pozwala to na tworzenie produktów wzmocnionych włóknem o właściwościach mechanicznych porównywalnych z właściwościami jednokierunkowego włókna szklanego, bez pomocy modeli, form i innego wyposażenia narzędziowego. W ten sposób możliwe jest uzyskanie nie tylko prototypów, ale także rzeczywistych produktów w małych partiach lub unikalnych egzemplarzach, wydajnie i tanio.
Materiał z włókna szklanego wydrukowany w 3D sprawia, że łódź jest mocna, trwała i lekka, a dodatkowo zrobotyzowany proces pozwala również na skalowalność rozmiaru wydruku, a co za tym idzie – opłacalność.
MAMBO ma 6,5 metra długości i 2,5 metra szerokości, waży ok. 800 kg i jest wyposażony w prawdziwy system nawigacji, korkową podłogę, białą skórzaną tapicerkę i silnik o mocy 115 KM.