ABB wypuściło dwa nowe modele cobotów o zwiększonym udźwigu

|
Źródło informacji: ABB

W portfolio ABB pojawiły się dwie nowe rodziny cobotów o zwiększonym udźwigu i uproszczonej obsłudze: GoFa™ i SWIFTI™. Jest to odpowiedź na automatyzację kolejnych sektorów, która będzie postępować m.in. w wyniku pandemii.

Nowe modele będą uzupełnieniem linii robotów współpracujących YuMi®. GoFa i SWIFTI wchodzą na rynek z poprawioną wydajnością, zwiększonym udźwigiem i prędkością roboczą. Dwaj stosunkowo niewielcy, ale zwinni i mocni debiutanci mają znaleźć zapotrzebowanie m.in. w branży elektronicznej, medycznej, metalowej, FMCG i logistyce.

Początkujący użytkownik jest w stanie obsługiwać takiego robota już po trwającej kilka minut instalacji – nie jest potrzebne do tego specjalistyczne szkolenie. To przede wszystkim ukłon w stronę firm, które nie posiadają własnych zespołów programistów i znajdują się na początkowym etapie automatyzacji procesów.

Obecnie na rynku można wyróżnić kilka megatrendów, które mają wpływ na zmianę modeli biznesowych i napędzają automatyzację: zindywidualizowana usługa, deficyt na rynku pracy, dostępność rozwiązań cyfrowych oraz niepewność na rynku.

W badaniu przeprowadzonym przez ABB* na grupie 1650 małych i dużych przedsiębiorstw z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin, aż 84 proc. ankietowanych deklaruje, że w ciągu najbliższej dekady zwiększy stopień wykorzystania robotyki i automatyki. 85 proc. ankietowanych stwierdziło, że pandemia „odmieniła sytuację” w ich przedsiębiorstwie i branży, a sam COVID-19 stał się katalizatorem pobudzającym inwestycje w automatyzację.

Roboty współpracujące mogą pracować ramię w ramię z ludźmi bez konieczności stawiania fizycznych granic między człowiekiem a maszyną, np. w postaci przegród. To ważne, bo jak dowiadujemy się ze wspomnianego badania, blisko połowa (43 proc.) ankietowanych chce wykorzystać robotykę do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy. Co druga (51 proc.) firma uważa, że roboty pozwalają zachować dystans społeczny. Ponad 1/3 (36 proc.) respondentów rozważa wykorzystanie ich do poprawy jakości pracy swoich pracowników. Warto też dodać, że aż 78 proc. prezesów i dyrektorów zarządzających firm spodziewa się, że wkrótce dużym wyzwaniem będzie znalezienie i utrzymanie w przedsiębiorstwie pracowników wykonujących powtarzalne (oraz „trudne ergonomicznie”) czynności.

– Projektując nowe modele skupiliśmy się na zwiększonej wydajności nie zapominając o najważniejszym: że robot ma być bezpieczny dla ludzi. To priorytet. Nie poszliśmy na kompromis w myśl zasady: coś za coś. GoFa jest bardzo bezpieczny, posiada sensory w każdej z sześciu osi, co pozwala wyczuć potencjalny kontakt z człowiekiem i odpowiednio wcześnie zareagować – mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB w Polsce.

– Względy bezpieczeństwa nie wpływają na jakość pracy. Szczególnie w przestrzeniach gdzie jest mało miejsca, a funkcjonowanie człowieka i maszyny silnie się przenika, rodzina nowych cobotów doskonale radzi sobie w wykonywaniu swoich zadań.

Za pomocą specjalnych narzędzi konfiguracyjnych, coboty można re-programować z poziomu tabletu lub smartfona. Nie są do tego potrzebne zaawansowane umiejętności programistyczne.
Każda jednostka współpracująca ABB zawiera pakiet startowy, który dzięki dostępowi do platformy ABB Ability™ pozwala monitorować stan i prowadzić na bieżąco diagnostykę maszyny. Przez 6 miesięcy każdy klient będzie mógł skorzystać ze wspomnianej, bezpłatnej infolinii wsparcia technicznego.

* Interact Analysis The Collaborative Robot Market 3rd Edition

Fot. ABB

ABB SWIFTI / Fot. ABB


Fot. ABB

ABB GoFa / Fot. ABB