EDP testuje technologię automatyzacji przy budowie farmy słonecznej
Firma przeprowadziła testy rozwiązania Comau, które wykorzystuje robotykę do budowy farmy fotowoltaicznej. Projekt, nazwany AutoPV, jest realizowany w Peñaflor w hiszpańskiej prowincji Valladolid. W części farmy o mocy 3 MW, będącej częścią większej instalacji o łącznej mocy zainstalowanej 122 MW, zastosowano zautomatyzowaną technologię Hyperflex.
Jak mówi António Coutinho, prezes EDP Innovation, „EDP jest liderem globalnego trendu automatyzacji w sektorze energii odnawialnej. Inwestując w tak innowacyjne rozwiązanie, przyczyniamy się do tego, żeby budowa parków fotowoltaicznych była szybsza, wydajniejsza, bezpieczniejsza i bardziej zrównoważona. Wierzymy, że technologia i innowacje są decydującym sprzymierzeńcem w przyspieszeniu transformacji energetycznej, dlatego jest to strategiczna oś inwestycji i wzrostu dla EDP w skali globalnej”.
Projekt AutoPV ma na celu znaczące przyspieszenie realizacji inwestycji poprzez skrócenie czasu montażu konstrukcji paneli fotowoltaicznych nawet o 50%. Model współpracy człowieka z maszyną umożliwia robotom wykonywanie najcięższych zadań, takich jak obsługa konstrukcji i paneli słonecznych. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej zaawansowanych zadaniach technicznych, co tworzy efektywną równowagę między wykorzystaniem nowoczesnych technologii a ludzką wiedzą i doświadczeniem.
„Pilotaż w Peñaflor to dopiero pierwszy krok we wprowadzaniu rozwiązań automatyzacji do biznesplanu EDP w zakresie energetyki słonecznej. Celem jest przekształcenie tego w globalny i zintegrowany proces, zdolny do generowania przewag konkurencyjnych we wszystkich operacji firmy i zwiększenia naszego kapitału ludzkiego w celu prowadzenia bardziej wykwalifikowanych działań” – dodaje António Coutinho.
W ramach pilotażowego projektu część farmy słonecznej budowana jest z wykorzystaniem mobilnej fabryki o nazwie Hyperflex. System ten składa się z automatycznej stacji montażowej, gdzie odbywa się wstępny montaż konstrukcji fotowoltaicznej, oraz łazika, który transportuje i precyzyjnie ustawia konstrukcję w wyznaczonym miejscu. Cała instalacja jest przewożona ciężarówkami na teren parku słonecznego, gdzie odbywa się finalny montaż na miejscu. Zautomatyzowany proces budowy z użyciem technologii Hyperflex i łazika przebiega w trzech kluczowych etapach: rozładunku i montażu z ciężarówki, budowy konstrukcji oraz demontażu na potrzeby kolejnych projektów..
„Współpraca z EDP potwierdza znaczenie i wartość dodaną automatyzacji w energetyce odnawialnej, a w szczególności, w tym przypadku, w montażu paneli słonecznych. Jest to również uznanie naszego stałego zaangażowania w opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które są również elastyczne, aby odpowiedzieć na różne wymagania. Dzięki naszej zaawansowanej technologii pozwalamy naszym klientom i partnerom doświadczyć lepszej jakości, zwiększonej wydajności i niższych kosztów ogólnych, pomagając im przyczynić się do urzeczywistnienia zrównoważonej energii słonecznej” – opowiada Pietro Gorlier, prezes firmy Comau.
Obecnie 98% energii produkowanej przez EDP pochodzi ze źródeł odnawialnych, w tym z energii słonecznej, gdzie firma posiada zainstalowaną moc przekraczającą 4 GW.