Centralny Port Komunikacyjny (CPK) oraz Korea National Railway (KNR) podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie rozwoju Kolei Dużych Prędkości (KDP) w Polsce. Umowę podpisali Filip Czernicki, prezes CPK oraz Seong-Hai Lee, prezes KNR.
Współpraca będzie koncentrować się m.in. na zagadnieniach związanych z budową i utrzymaniem tuneli i rozjazdów, a także diagnostyką infrastruktury kolejowej. Porozumienie to stanowi naturalną kontynuację dotychczasowej współpracy CPK z partnerami z Korei Południowej.
Współpraca w dziedzinie technologii, w tym inżynierii kolejowej czy utrzymania linii dla KDP jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa w codziennej eksploatacji. KNR to doświadczony zarządca ponad 650 km linii kolejowych, z którego wiedzy chcielibyśmy jak najlepiej skorzystać, dzieląc się jednocześnie rozwiązaniami technicznymi, które zamierzamy zastosować przy realizacji linii „Y” Warszawa – CPK – Łódź – Wrocław/Poznań
Filip Czernicki, prezes CPK
Relacje polsko-koreańskie w obszarze inwestycji infrastrukturalnych rozwijają się od kilku lat. W 2021 roku CPK podpisało umowę doradczą z zarządcą lotniska Incheon – jednym z największych i najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie. W 2023 roku konsorcjum Korea National Railway i Dohwa Engineering wygrało przetarg na zaprojektowanie 70-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Katowicami a granicą polsko-czeską.
Korea National Railway to państwowy zarządca infrastruktury kolejowej w Korei Południowej, odpowiedzialny za planowanie, budowę, modernizację i utrzymanie linii kolejowych – zarówno wysokich prędkości, jak i konwencjonalnych oraz towarowych. KNR wybudowała i zarządza łącznie 657 kilometrami linii KDP, w tym kluczowymi trasami: Gyeongbu High-Speed Rail (412,5 km) – łączącą Seul z Pusanem, Honam High-Speed Rail (184 km) – prowadzącą z Seulu przez Gwangju do Mokpo oraz Suseo High-Speed Rail (61 km) – obsługującą południową część kraju. KNR działa również na rynkach międzynarodowych – do tej pory zrealizowała 88 projektów w 27 krajach, wspierając rozwój nowoczesnej infrastruktury transportowej m.in. w Chinach, USA, Wietnamie i Sudanie.
