Współczesna transformacja przemysłu, oparta na cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju, wymaga nie tylko nowych technologii, ale i nowego podejścia do budowania zespołów. Na ITM INDUSTRY EUROPE będziecie mieli okazję wziąć udział w konferencji pt. „KOBIETY FABRYKI PRZYSZŁOŚCI: różnorodność i kompetencje”. Spotkanie zaplanowano na 3 czerwca 2025 roku w strefie Fabryki Przyszłości (pawilon 4).
Konferencja ma być polem do zaprezentowania konkretnych case studies – projektów prowadzonych przez kobiety w sektorach takich jak automatyzacja, robotyzacja, logistyka czy lean management. Uczestnicy będą mieli okazję poznać rzeczywiste historie sukcesów – nie medialne narracje, ale techniczne i organizacyjne wyzwania, z jakimi mierzyły się prelegentki i które pokonały, wdrażając innowacyjne rozwiązania. Ich perspektywa pozwoli przeanalizować kluczowe aspekty zarządzania zmianą i budowania przewagi konkurencyjnej opartej na kompetencjach, nie zaś stereotypach.
Wydarzenie koncentruje się nie na promowaniu jednej grupy, lecz na przedstawieniu synergii, jaką tworzą zespoły o zróżnicowanej strukturze. Ekspertki oraz eksperci przedstawią doświadczenia wynikające ze współpracy w środowiskach mieszanych – inżynieryjnych, projektowych i produkcyjnych. Kontekst przemysłowy będzie nieodzownym tłem dyskusji, pokazując, jak kompetencje miękkie (komunikacja, negocjacje, przywództwo) przekładają się na twarde efekty biznesowe. Zaplanowane szkolenie praktyczne wpisuje się w potrzebę rozwijania właśnie tych obszarów, szczególnie istotnych w pracy liderów i specjalistów kierujących zespołami interdyscyplinarnymi.
Ważnym elementem konferencji jest wymiar edukacyjny – poprzez hasło „Przyszłość to my” organizatorzy chcą zachęcić młode pokolenie do wyboru ścieżki kariery w sektorze przemysłowym. To inicjatywa, która może wpłynąć na postrzeganie roli kobiet w technologiach i procesach inżynierskich, pokazując, że różnorodność kompetencji wzmacnia zespoły, zwiększa efektywność operacyjną i przyczynia się do sukcesu organizacji w długiej perspektywie.
Wydarzenie wpisuje się w szerszy kontekst targów ITM INDUSTRY EUROPE. Jak podają organizatorzy – w 2024 roku targi odwiedziło blisko 15 tysięcy profesjonalistów, a tegoroczna edycja, będzie obejmować dziesięć pawilonów tematycznych, przewiduje jeszcze szerszą skalę ekspozycji i wymiany doświadczeń. Obecność konferencji o takiej tematyce w tym środowisku nie jest przypadkowa – stanowi bowiem dowód na to, że kompetencje nie mają płci, a siła branży tkwi w jej otwartości na różne punkty widzenia i style zarządzania.
Opiekunem merytorycznym konferencji jest Agnieszka Wnuk, ekspertka marketingu B2B, która podkreśla, że targi ITM INDUSTRY EUROPE to dobre miejsce na zorganizowanie takiego wydarzenia ponieważ to właśnie tutaj spotykają się zarówno przedstawiciele jak i przedstawicielki branży przemysłowej. – Dyskusję zamierzamy poświęcić kobietom bo to właśnie kobiety są często niedoceniane w tej trudnej branży przemysłowej. Dlatego chcemy pokazać mocne strony współpracy z kobietami. Planujemy przedstawić kobiety, które świetnie funkcjonują w zespołach typowo „męskich”. One na co dzień nie są spotykane lub są wręcz nieznane. Wyszliśmy z założenia, że takich konferencji brakuje dlaczego więc nie być pierwszymi? Z tej konferencji na pewno skorzystają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie chcemy na niej promować tylko kobiet ale liczymy, że mężczyźni wniosą tu swoją cenną cegiełkę i perspektywę doświadczeń w zespołach mieszanych. To naprawdę może świetnie działać. – przekonuje Agnieszka Wnuk.
Ponadto osoby biorące udział w konferencji będą mogły skorzystać także ze szkolenia opartego na konkretnych technikach – komunikacji, negocjacji i leadership. Synergia tego „trio” jest według Agnieszki Wnuk bardzo istotna.
– To klucz do tego żeby być zarówno dobrym liderem jak i dobrym pracownikiem. To może być przydatne dla inżynierek ale i inżynierów oraz osób pełniących funkcje menedżerskie w organizacji. Myślę, że dużą wartość do tego szkolenia wniosą też uczestniczki – ekspertki, które z własnego doświadczenia opowiedzą o tym praktycznym ujęciu „leadership”. Wszystkie te osoby, które mają sukcesy w tej branży zarówno kobiety jak i mężczyźni – łączy jedno. Oni chcieli zmiany i nie tylko o niej mówili ale ją wprowadzili. Dążyli skutecznie do celu choć oczywiście mogli kierować się odmiennymi pobudkami. Dla każdego ta motywacja jest inna: prestiż, zarobki, awans. Wierzę, że najlepiej do nas przemawiają prawdziwe ludzkie historie. I kiedy spotykamy na swojej drodze inne osoby, które własnym przykładem pokazują, że tak wiele zależy od nas samych to już jest dobre wyjście do sięgania po więcej. To otwiera zupełnie inną perspektywę: Skoro ta osoba mogła to osiągnąć to dlaczego nie ja? Z pewnością takich inspirujących liderek na tej konferencji nie zabraknie. Będą reprezentować różne sektory: automatyzacji, robotyzacji, logistyki, lean management – dodaje Agnieszka Wnuk.

Udział w konferencji zapewnia zaproszenie z hasłem: KONFERENCJA do aktywowania pod linkiem:
https://itm-europe.pl/pl/aktualnosci/kobiety-fabryki-przyszlosci-roznorodnosc-i-kompetencje
Zaproszenie umożliwia także zwiedzenie ekspozycji bloku targów przemysłowych ITM INDUSTRY EUROPE.