„Elektrociepłownia Czechnica-2 to nowy rozdział w ciepłownictwie Grupy PGE – nasza największa inwestycja w tym obszarze, symbolicznie rozpoczynająca zmianę pokoleniową – przechodzimy na nowoczesną technologię gazową. W efekcie uzyskujemy realne korzyści dla odbiorców: niższe koszty, większa niezawodność, czystsze powietrze. Ta inwestycja to kolejny krok w stronę niskoemisyjnego ciepłownictwa – kierunku, który wyznacza nasza strategia. Do 2035 roku planujemy zainwestować ok. 18 miliardów PLN w nowoczesne technologie i inteligentne systemy ciepłownicze. Dzięki temu ograniczymy emisję CO₂ o blisko 55%, a nasi klienci zyskają dostęp do czystego, bezpiecznego i przystępnego cenowo ciepła. Konsekwentnie budujemy przyszłość zrównoważonej energetyki”, opowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Nowa EC Czechnica-2 zastępuje ponadstuletnią węglową elektrociepłownię w Siechnicach. Serce nowoczesnej jednostki stanowi blok gazowo-parowy (BGP) o mocy elektrycznej 179 MWe i termicznej 163 MWt. W jego skład wchodzą dwa wysokoefektywne silniki gazowe SGT-800, turbina parowa SST-600 oraz kotły odzysknicowe z układami dopalania. Inwestycja została wzbogacona o kotłownię szczytowo-rezerwową (152 MWt) oraz akumulator ciepła o pojemności aż 13 tys. m³ – co stanowi solidne zabezpieczenie dostaw ciepła dla aglomeracji wrocławskiej.
Dzięki przejściu z węgla na gaz ziemny emisja CO₂ zmniejszy się aż o 61%, czyli o 622 tys. ton rocznie. Tlenki azotu spadną 14-krotnie, siarki – aż 190-krotnie, a emisja pyłów – 7-krotnie.
Grupa zapowiedziała także inwestycje rzędu 18 miliardów złotych do 2035 roku w rozwój i modernizację ciepłownictwa. Aż 15 miliardów zostanie przeznaczone na nowe instalacje produkcyjne: silniki gazowe, kotły elektrodowe, pompy ciepła, kotły na biomasę i akumulatory ciepła. Pozostałe 3 miliardy wzmocnią systemy ciepłownicze w miastach, gdzie PGE ma już swoje aktywa.
Do 2030 roku PGE chce całkowicie odejść od spalania węgla, a w 2035 ponad 70% ciepła będzie pochodzić z gazu, 20% z energii elektrycznej i 10% z OZE i odpadów. Jednostkowa emisja CO₂ spadnie do zaledwie 155 kg/MWh – dając ponad 180 kg mniej niż w roku 2024.
