Drukowana trasa rowerowa pod mostem Pell Bridge?

|

Podobnie jak większość amerykańskich mostów, długi most na Rhode Island, który łączy miasta Jamestown i Newport, jest przeznaczony wyłącznie dla samochodów. W typowy letni dzień jest pełen ruchu. Studenci Rhode Island School of Design wymyślili nowy projekt koncepcyjny, który mógłby pozwolić zmodernizować wiele mostów przeznaczonych tylko dla ruchu samochodowego i uwzględnić ścieżki rowerowe i piesze pod ich spodem.

Nie jest też łatwo dodać kolejną rzecz do starzejącego się elementu infrastruktury. Pell Bridge ma ponad 50 lat i nie jest w stanie utrzymać dodatkowego ciężaru na starzejącym się szkielecie. Zespół złożony ze studentów zaproponował drukowanie 3D nowej ścieżki rowerowej z włókna węglowego owiniętego kompozytową membraną, materiałem, który jest zarówno lekki, jak i wytrzymały. Pokład przyczepiłby się do istniejących kolumn mostu.

Pomysł genialny w swojej prostocie patrząc na obecne realia wykonalności takich struktur bo nie trzeba przebudowywać mostu, by dołożyć do jego konstrukcji rowerową kładkę. Niedawno oczywiście w o dużo mniejszej skali został wydrukowany metalowy most w Amsterdamie, który jest naszpikowany masą czujników. Oczywiście wszystko jest do zrobienia. Projekt przedstawili studenci z Rhode Island School of Design, którzy mają trudność z przejeżdżaniem rowerami przez zatłoczony most na Rhode Island.

Studenci w swoich planach wzięli pod uwagę bardzo wiele czynników, od silnych wiatrów, przez spodziewany wzrost poziomu morza, po nowe, lekkie materiały kompozytowe. Przeanalizowali udane projekty rozpoczęte w innych miejscach, takie jak Lightpath w Auckland w Nowej Zelandii i Superkilen Park w Kopenhadze w Danii, mając na uwadze wpływ na środowisko i wykonalność.

Co ciekawe nawet zaproponowali system, który wykorzystywałby energię słoneczną i wiatrową za pomocą komponentów fotowoltaicznych i piezoelektrycznych do zasilania świateł mostu oraz 275 domów w pobliżu. Opisują swoją metodologię jako „holistyczne podejście do przyszłości projektowania mostów, które przechwytuje energię poprzez infrastrukturę”.

most Rhode Island pell bridge