Techniki napędowe dla urządzeń mechanicznych i elektronicznych
Firma NORD Napędy Zakłady Produkcyjne sp. z o.o., jest częścią międzynarodowej grupy NORD Drivesystems znajduje się w czołówce liderów branży technik napędowych dla urządzeń mechanicznych i elektronicznych na całym świecie. Poczynione w ostatnich latach inwestycje rozbudowujące zakład produkcyjny w Nowej Soli zapewniły pracę ponad 200 osobom oraz poszerzyły możliwości produkcyjne zakładu.
NORD Drivesystems jest światowym producentem reduktorów walcowych, walcowych w korpusie płaskim, stożkowych oraz ślimakowych. W ofercie posiada softstarty oraz zdecentralizowane sterowanie napędem. To również pierwszy na świecie producent wytwarzający zaawansowane technicznie duże przekładnie przemysłowe w jednoczęściowym zwartym korpusie UNICASE. Ponadto NORD jest jednym z wiodących producentów przetwornic częstotliwości i innych układów do sterowania silnikami.
Rozwiązania są zawsze dostosowywane do indywidualnych wymagań klientów. „Wszystkie produkty cieszą się dużym zainteresowaniem, firma stara się tak projektować nowe urządzenia, aby odpowiadać na aktualne zapotrzebowanie na rynku” – mówi Agnieszka Tront-Stefańczuk, dyrektor ds. finansów i administracji.
NORD w Polsce
Od ponad 20 lat grupa NORD działa również na polskim rynku poprzez zlokalizowaną w Wieliczce spółkę zajmującą się dystrybucją napędów. Od 2005 r. w Nowej Soli funkcjonuje zakład produkcyjny, który w roku 2014 został powiększony o dodatkową halę produkcyjno-magazynową oraz budynek biurowo-socjalny. W ramach rozbudowy zakładu dokonano szeregu inwestycji w nowe maszyny sterowane numerycznie oraz w nowoczesne rozwiązania w zakresie elektryki i automatyki.
Obecnie zakład dysponuje powierzchnią około 20 tys. m2. Wraz z rozbudową zwiększyły się moce przerobowe fabryki i wzrosło zatrudnienie (do 220 osób). W strukturach zakładu w Nowej Soli znajduje się dziś nowoczesny i zaawansowany technologicznie dział obróbki mechanicznej oraz dział montażu napędów. Dział obróbki mechanicznej produkuje części, które znajdują zastosowanie w produkcie finalnym, czyli jednostce napędowej. To właśnie tutaj odbywa się produkcja kół zębatych, wałów zębatych, wałów silnikowych, ślimacznic i piast.
Znajduje się w nim ponad 40 nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. Dział montażu zaś wyposażony jest w wysokospecjalistyczne stanowiska do montażu przekładni, które są nieustannie rozbudowywane. „Priorytetem jest dostarczenie gotowego produktu finalnego klientowi w możliwie najkrótszym czasie” – mówi Tront-Stefańczuk
Fabryka dysponuje też nowoczesną lakiernią do malowania napędów, wyposażoną w trzy kabiny lakiernicze oraz pięć stanowisk do pakowania przekładni. Szacuje się, że tylko do pokrycia zmontowanych przekładni lakiernia zużywa około 40 t farby rocznie. W nowosolskim zakładzie znajduje się również magazyn wyposażony w mniej więcej 5600 miejsc małego i dużego składowania oraz w dwa automatyczne regały wysokiego składowania KARDEX.
Znaczące wsparcie w przedsięwzięciu rozbudowy zakładu zapewniła firma MAZEL z Nowej Soli, która jest odpowiedzialna za projekt i wykonawstwo instalacji elektrycznych oraz przyłącza do awaryjnych agregatów prądotwórczych. Zapewnia to bezpieczeństwo energetyczne w razie problemów nowosolskiego zakładu z zasilaniem w energię elektryczną. Firma w dalszym ciągu wspiera też spółkę w zakresie optymalizacji zużycia energii elektrycznej, automatyzacji procesów produkcyjnych oraz modernizacji maszyn produkcyjnych.
Inwestycje w nowosolski zakład trwają nieustannie. „Patrzymy na nie z wielką dumą, gdyż proces inwestycyjny jest w dużej mierze zasługą jakości produkcji, jaką przez lata udało się wypracować w polskim zakładzie produkcyjnym – mówi Tront-Stefańczuk. – Jeszcze w tym roku planujemy zakup pięciu specjalistycznych tokarek i frezarek CNC” – dodaje. Istotny jest również proces lean manufacturing, czyli metoda zarządzania płynnym przepływem wartości produktu od surowców po produkt końcowy.
W zakładzie w sposób szczególny i z dużym zaangażowaniem stosuje się procesy optymalizacyjne poprzez wykorzystanie szeregu narzędzi z obszaru lean. Dyrektor ds. finansów i administracji firmy zaznacza, że przeprowadzenie tak ogromnych inwestycji wzmocniło pozycję grupy w Polsce zarówno ze względu na szeroko rozwiniętą sprzedaż przekładni, jak i nowoczesne technologie produkcyjne.
Ludzie dla ludzi
Firma NORD Napędy koncentruje działania na dwóch głównych elementach, które są bardzo istotne dla jej działania: na klientach i pracownikach. Polska spółka chce sprostać każdej potrzebie klienta, a jednocześnie szanować kadrę pracowniczą. Kluczową kwestią jest więc ciągłe inwestowanie w pracowników, które przekłada się na produkt, jaki ostatecznie powstaje w Nowej Soli. „Uczciwe i profesjonalne podejście do klienta wywodzi się z szacunku i umiejętnego traktowania pracowników. Siłą napędową tej firmy są pracownicy, ich praca przekłada się na jakość produkcji” – wyjaśnia Agnieszka Tront-Stefańczuk.
Do obecnych i przyszłych klientów firma dociera na wszelkie możliwe sposoby, zarówno przez kontakt bezpośredni na targach, konferencjach czy seminariach branżowych, jak i za pomocą mediów takich jak internet czy prasa specjalistyczna. Przedstawiciele handlowi codziennie kontaktują się z firmami na terenie całej Polski, oferując pomoc przy doborze i użytkowaniu napędów marki NORD. Polska spółka każdego roku współpracuje z ponad 1500 klientami z różnych branż.
W podejściu do klienta istotna jest również elastyczność NORD Drivesystems w odpowiedzi na jego potrzeby. Firma dostosowuje się do wymagań, wykorzystując coraz bardziej inteligentne rozwiązania technologiczne. Spółka odpowiada na wszystkie potrzeby klientów i udaje jej się utrzymywać bliski kontakt z każdym odbiorcą, co daje ogromną przewagę nad innymi firmami z branży. Tront-Stefańczuk – zapytana o to, w jaki sposób spółka radzi sobie z konkurencją – odpowiada, że konkurencja jest czymś pożądanym nie tylko w branży napędów, gdyż jej rezultatem jest innowacyjność produktów. „Każdą konkurencję należy traktować z dużym szacunkiem i trzeba się cieszyć z jej istnienia” – dodaje.
Jednym z nowatorskich rozwiązań w procesie obsługi klientów oraz partnerów biznesowych NORD Drivesystems jest system myNORD – komfortowe medium obsługujące obieg informacji i zamówień. Globalna sieć pokrywająca cały świat pozwala na szybką międzynarodową kontrolę nad realizacją zamówień i usług serwisowych. Dzięki usłudze myNORD klient ma możliwość dobrania odpowiedniego napędu, pobrania szczegółowych danych, w tym rysunków 3D wybranych produktów, oraz śledzenia swojego zamówienia z każdego miejsca na ziemi przez całą dobę.
Bezpieczny i odpowiedzialny pracodawca
25 listopada ubiegłego roku nowosolska fabryka otrzymała prestiżową nagrodę od Państwowej Inspekcji Pracy w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” w kategorii zakładów średniej wielkości. Świadczy ona o dbałości, jaką przykłada się w firmie do zdrowia i życia pracowników. „Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejszą kwestią. Z pełną świadomością kreujemy wszelkie procesy technologiczne, ale także prowadzimy edukację pracowników pod kątem bezpiecznej i ergonomicznej pracy” – mówi Tront-Stefańczuk.
Choć przeznaczane na ten cel środki finansowe są niezwykle wysokie, zakład bez wahania realizuje swoją filozofię. Nagroda przyznana rzez PIP to prestiżowe wyróżnienie dla zakładu oraz dowód na to, że wkład spółki w bezpieczną pracę jest dostrzegany również na zewnątrz. „To nas bardzo cieszy, ale także niezwykle motywuje do dalszych działań w tym zakresie, aby pracowało się jeszcze bardziej bezpiecznie, w trosce o najmniejsze szczegóły zachowania bezpiecznych warunków pracy. Nie udałoby się otrzymać tej nagrody bez zaangażowanych w ten proces pracowników, którzy utrzymują wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny pracy” – tłumaczy dyrektor ds. finansów i administracji.
Na pytanie o podejście firmy do ekologii i ochrony środowiska Tront-Stefańczuk odpowiada, że współczesny świat musi zmierzać do zachowania wszelkich standardów w zakresie ochrony środowiska. „Stosując niezwykle nowoczesną technologię pracy, zwracamy baczną uwagę na proekologiczne podejście do procesu produkcyjnego. Wszelkie maszyny i urządzenia muszą się cechować wysoką dbałością o otaczające nas środowisko” – mówi.
Odpowiedzialna postawa spółki w zakresie ekologii i bezpieczeństwa jest nagradzana przez wiele instytucji. W ostatnim czasie spółka otrzymała wyróżnienie Diamenty Miesięcznika „Forbes”, nagrodę gospodarczą Nowej Soli „Ambasador Dużego Biznesu” oraz Laur Bezpieczeństwa w konkursie organizowanym przez Lubuski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP w Zielonej Górze.
Idealne partnerstwo biznesowe
Agnieszka Tront-Stefańczuk, zapytana o współpracę z firmą matką – Grupą NORD Drivesystems – odpowiada, że stanowi ona idealny przykład partnerstwa biznesowego.
Wszelkie procesy biznesowe i komunikacja przebiegają niezwykle sprawnie, dlatego też twierdzimy, że siła tkwi w całej grupie – mówi.
Wsparcie i współpraca międzynarodowa to terminy wyróżniające tę organizację. Współpraca z centralą spółki w niemieckim Bargteheide jest elastyczna, polska spółka ma wolną rękę w projektowaniu i kształtowaniu procesów pracy, a to niewątpliwie w wysokim stopniu przekłada się na innowacyjność zakładu. „To niezwykle ważny element, który stanowi o sukcesie naszego zakładu” – dodaje Tront-Stefańczuk.
We wrześniu ubiegłego roku grupa NORD obchodziła 50-lecie swojego istnienia, a także 10-lecie działalności zakładów produkcyjnych w Nowej Soli. Uroczystość odbywała się na terenie polskiego zakładu. Brali w niej udział w głównej mierze klienci spółki, ale także przedstawiciele lokalnych urzędów oraz współpracownicy. Nie zabrakło również założyciela grupy – Gustava A. Küchenmeistera – a łączna liczba gości urosła do 200. Podczas uroczystości mieli oni okazję zobaczyć, jak funkcjonuje produkcja w nowosolskim zakładzie, przyjrzeć się pracy nowoczesnych maszyn i urządzeń. „Był to dla nas wyjątkowy czas, stanowił okazję do refleksji nad długą drogą, jaką przeszła cała grupa przez ostatnie 50 lat, zaczynając od bardzo prostych rozwiązań, aż po nowoczesną technologię i najnowsze rozwiązania w procesach pracy” – podsumowuje Tront-Stefańczuk.