Systemy rurowe w technologii zaprasowywania na zimno
Trwałość i bezpieczeństwo instalacji wewnętrznych nabierają szczególnego znaczenia w przypadku zakładów produkcyjnych. Muszą one być tutaj przygotowane na wyjątkowo duże obciążenia eksploatacyjne. Dlatego w nowej hali fabryki WIKA we Włocławku postawiono na systemy z miedzi i stali nierdzewnej. Wykonano w nich instalacje przemysłowe i wody użytkowej.
Obecnie z linii produkcyjnych we Włocławku schodzi ponad 31 mln przyrządów rocznie, a powierzchnia produkcyjna wynosi 22 333 m². Priorytetową rolę w polityce firmy odgrywa zachowanie najwyższych standardów jakości. Dotyczy to nie tylko samego procesu produkcji, ale również całej infrastruktury technicznej, w tym instalacji wewnętrznych.
System Sanpress Inox został zastosowany w instalacjach wody użytkowej i technologicznej (średnice do 108 mm) oraz wody demineralizowanej (do 64 mm). Stal nierdzewna, z której wyprodukowane są rury i złączki, to najlepsze możliwe rozwiązanie pod względem odporności na korozję. W połączeniu z bezpieczną techniką zaprasowywania na zimno, materiał ten daje gwarancję wieloletniej trwałości instalacji, bezawaryjnej eksploatacji i niezawodnego działania.
Kolejnym rozwiązaniem wykorzystanym w nowej hali montażowej we Włocławku jest Profipress, sprawdzony system kształtek zaprasowywanych z miedzi i brązu, przeznaczonych do łączenia klasycznych rur miedzianych zgodnych z normą PN-EN 1057. Wykonano w nim instalacje argonu (średnice do 22 mm), próżniową (do 64 mm), oleju silikonowego (do 64 mm) oraz sprężonego powietrza (do 108 mm).
Kluczową sprawą w przypadku prac montażowych w fabryce WIKA było zapewnienie ściśle określonego ciśnienia w instalacjach, ponieważ może to mieć wpływ na jakość końcową wytwarzanych tam produktów. Zastosowane systemy Viega gwarantują precyzyjne utrzymanie tych parametrów. Instalacje wody użytkowej, technologicznej i demineralizowanej pracują przy stałym ciśnieniu 6 bar. Dla instalacji argonu jest to 5 bar, dla gliceryny 5,6 bara, a dla sprężonego powietrza 10,5 bara.
Szybszy i bezpieczniejszy montaż
Systemy oparte są na nowoczesnej technologii zaprasowywania na zimno. Pozwala ona zaoszczędzić nawet do 50% czasu w porównaniu z innymi sposobami łączenia rur. Ponadto zaprasowywanie kształtek zamiast lutowania miedzi lub spawania stali odpornej na korozję zdecydowanie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez wykonawcę.
Jak opowiada Piotr Kurlapski, inżynier budowy w firmie Hydro-Kan, która wykonywała instalacje w fabryce we Włocławku – technika zaprasowywania niesamowicie ułatwia i przyspiesza prace, zwłaszcza przy dużych średnicach. Montaż jest znacznie dokładniejszy i bezpieczniejszy niż w przypadku spawania czy lutowania.