Napędy nie wymagające szafy sterowniczej. Technologia Bosch Rexroth w maszynach cukierniczych
Firma WDS wprowadza modułową konstrukcję swoich maszyn cukierniczych, wykorzystując technologię napędu, która może być obsługiwana bez szaf sterowniczych. Dzięki temu użytkownicy zyskują korzyści takie jak szybsze uruchamianie maszyn, oszczędność miejsca oraz możliwość komunikacji M2M w procesie pakowania.
Wstępnie zainstalowany i przetestowany sprzęt skraca czas i koszty konfiguracji na miejscu. Moduły, które można szybko łączyć, umożliwiają tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta i ułatwiają standaryzację. Sercem tego wszystkiego są zdecentralizowane technologie napędowe od Bosch Rexroth, które nie wymagają szaf sterowniczych i można je szybko oraz łatwo okablować.
Przykładem wdrożenia tego typu rozwiązania jest stanowisko formowania w maszynie cukierniczej ConfecPRO, która potrafi napełniać do 25 form do czekolady na minutę, galaretek czy drobnych produktów cukierniczych, w zależności od produktu i wyposażenia. Osiąga wydajność do trzech ton na godzinę, z dokładnością dozowania wynoszącą zaledwie 0,5% średniej masy produktu.
Modułowa konstrukcja maszyny sprawia, że instalacja elektryczna na miejscu wymaga nawet o 70% mniej pracy. Przewody zasilania i sprzężenia zwrotnego, które wcześniej prowadziły do centralnej szafy sterowniczej, są już niepotrzebne. Zamiast tego, poszczególne moduły napędu są łączone za pomocą kabli hybrydowych metodą łańcuchową. W porównaniu z poprzednią generacją maszyn, WDS potrzebuje teraz o ponad 50% mniej kabli zasilających i przewodów sprzężenia zwrotnego.
W pierwszej maszynie ConfecPRO szafa sterownicza miała tylko 1,8 m długości zamiast 12 m, jak miało to miejsce wcześniej. Najnowsza generacja w ogóle nie wymaga takiej szafy. Dodatkowo, zużycie energii jest mniejsze: zastąpienie wcześniejszych centralnych układów chłodzenia zdecentralizowanymi obudowami z wentylatorami filtrującymi sprawiło, że moc wymagana do kontroli temperatury zmniejszyła się o 7,5 kW. Wykorzystanie energii odzyskanej poprzez sprzężenie magistrali DC serwomechanizmu dodatkowo poprawia bilans energetyczny.
Jak opowiada Bernd Plies, szef działu cyfryzacji w WDS, „w większych systemach łączymy do 120 osi i 100 napędów w układzie synchronicznego transportu form. Każdy napęd może mieć własny, zoptymalizowany profil ruchu”.
Aby osiągnąć tę decentralizację, firma WDS wybrała połączenie rozwiązania napędu bez szafy sterowniczej IndraDrive Mi oraz systemu sterowania ruchem IndraDrive MLC. „Współpracujemy z firmą Bosch Rexroth od około trzydziestu lat. Nie znamy innego dostawcy oferującego równie zaawansowane rozwiązanie, które można zintegrować z naszymi maszynami w sposób tak elastyczny i bez dodatkowego wysiłku, włącznie z zasilaczami o klasie ochrony IP65”.
W modułowej maszynie cukierniczej system IndraMotion MLC¹ koordynuje około 40 elektronicznie zsynchronizowanych ruchów związanych z transportem, wykorzystując zdecentralizowany napęd. Dzięki temu formy z poliwęglanu mogą być płynnie przemieszczane przez maszynę za pomocą napędu łańcuchowego, zgodnie z zasadą luźnej formy.
Po etapie rozgrzewania następuje pierwszy proces formowania z użyciem płynnej czekolady. Następnie, za pomocą opatentowanej technologii Flash Shell Cooling, tworzy się skorupa, która jest ponownie napełniana, schładzana i zamykana. Sterownik może podłączyć jednostkę dozującą oraz inne osie zgodnie z wymaganiami.
¹ IndraMotion MLC to pierwszy prawdziwie kompletny system automatyzacji. Łączy w sobie sterowanie ruchem, sterowanie robotem i sterowanie logiczne, tworząc jednolity, kompletny system, stosowany do różnych zadań automatyzacji.