Ekspert Nilfisk: maszynowe sprzątanie to bezpieczne warunki pracy, ochrona środowiska i oszczędność
Jak sprzątać zakład przemysłowy? Czy zabrudzenia mogą być niebezpieczne? Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu czyszczącego? O wszystkim, co dotyczy utrzymywania czystości w przemyśle, rozmawiamy z Damianem Kozłowskim, ekspertem technologicznym i dyrektorem sprzedaży firmy Nilfisk – wiodącego producenta maszyn czyszczących.
Jakie zabrudzenia najczęściej pojawiają się w przemyśle?
Wspólnym problemem dla wszystkich rodzajów przemysłu są zabrudzenia poprodukcyjne wynikające z obróbki surowców, materiałów czy półproduktów wykorzystywanych w produkcji. Możemy mieć problem nie tylko z pyłami tworzącymi się podczas obróbki metali czy drewna, lecz także z odpadami organicznymi czy chemicznymi. Pojawiają się również zanieczyszczenia, które nie wynikają z samego procesu produkcyjnego, ale z eksploatacji wykorzystywanych tam maszyn. Mam na myśli wycieki olejów czy chłodziw lub ślady po oponach wózków widłowych.
Zanieczyszczenia w przemyśle można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich to pyły, czyli zanieczyszczenia lekkie, sypkie, nieprzylegające ściśle do podłoża, które w miarę łatwo można usunąć, wykorzystując np. profesjonalne odkurzacze przemysłowe czy zamiatarki bezpyłowe. Druga grupa to zanieczyszczenia stałe, zabrudzenia, które przylegają do podłoża, a do ich usunięcia wymagane jest już wykorzystanie innego typu profesjonalnych urządzeń czyszczących, tj. automatów szorująco-zbierających.
Czy zanieczyszczenia w przemyśle mogą być niebezpieczne?
Oczywiście. Niektóre zanieczyszczenia mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Takie niebezpieczeństwo stwarza na przykład pył mączny, który z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową.
Jakie zatem rozwiązania by pan polecił, aby skutecznie pozbyć się tych zanieczyszczeń z zakładu?
Podstawowym urządzeniem do utrzymania czystości w każdym zakładzie produkcyjnym powinien być dobry odkurzacz przemysłowy. Nasza oferta jest bardzo zróżnicowana pod tym względem i pozwala dobrać odkurzacz, jego moc, system filtracji, pojemność zbiornika czy akcesoria do realnych potrzeb każdego klienta. Firma Nilfisk jest również gotowa zaproponować urządzenia specjalistyczne przeznaczone na przykład do pracy z pyłami i cieczami niebezpiecznymi. Z naszych urządzeń korzystają zarówno małe zakłady produkcyjne, jak i te duże – np. huty czy kopalnie.
Warto zwrócić również uwagę na zamiatarki bezpyłowe. To urządzenia doskonale radzące sobie ze zbieraniem pyłu zalegającego na posadzkach, na większej przestrzeni. Gama produktowa w wypadku tych maszyn jest również duża i pozwala dobrać urządzenie zarówno do pracy wewnątrz obiektu, jak i wokół niego.
Kolejnym istotnym urządzeniem są automaty szorująco–zbierające. O ile zamiatarki świetnie sobie poradzą z pyłami, o tyle automaty tego typu doskonale się nadają do walki z zabrudzeniami przylegającymi do czyszczonych powierzchni.
Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia sprzątającego?
Sektor przemysłowy jest bardzo wymagający. Dlatego pierwszą i najważniejszą kwestią jest właściwy dobór maszyn pod względem panujących warunków w zakładzie, gdzie będzie wykorzystywana, i tego, jakich efektów jej pracy oczekujemy. Maszyny muszą sobie poradzić z działaniem niekiedy w bardzo trudnych warunkach. Powinny być zatem wytrzymałe i niezawodne, ale jednocześnie łatwe w obsłudze. Kluczowa jest też kwestia zapewnienia właściwej opieki serwisowej, która pozwoli na ich długą eksploatację.
Przy wyborze profesjonalnego urządzenia sprzątającego należy również zwrócić uwagę na wykorzystanie w maszynach nowoczesnych technologii, które obniżają koszty utrzymania czystości, przez co generują realne oszczędności oraz poprawiają bezpieczeństwo i higienę pracy. Mam tutaj na myśli np. system Ecoflex, w który wyposażamy średnie i duże automaty szorująco-zbierające Nilfisk, oraz system DustGuard wykorzystywany w zamiatarkach bezpyłowych.
Jakie są inne korzyści?
Maszynowe utrzymanie czystości wpływa przede wszystkim na poprawę środowiska pracy i bezpieczeństwa pracowników. To kluczowy aspekt. Ma ono również pozytywny wpływ m.in. na jakość samych produktów czy na wydłużenie okresu eksploatacyjnego urządzeń produkcyjnych, które pracując w czystszym środowisku, nie będą aż tak podatne na awarie. To już są realne oszczędności.
Zakup nowoczesnego urządzenia sprzątającego może się więc opłacać?
Zdecydowanie tak. Korzyści są dużo większe, niż mogłoby się wydawać, i nie chodzi tylko o kwestie finansowe. Bezpieczne warunki pracy, ochrona środowiska czy czystsze produkty powinny być przekonującymi argumentami dla inwestorów. Skutek jest taki, że firma, która korzysta z takich rozwiązań, nie wraca już do tradycyjnych metod sprzątania.