VisionQb to system pozwalający na łatwe wdrożenie kontroli jakości przy użyciu kamer. Dostarczamy sprzęt, oprogramowanie i konfigurator, który pozwala na łatwe użycie naszego produktu. Wykorzystujemy algorytmy uczenia maszynowego i klasycznej analizy obrazu. Dodatkowo udostępniamy użytkownikom interfejsy fizyczne i API, które pozwalają na połączenie systemu z resztą urządzeń i bezproblemowe wdrożenie rozwiązania – opowiadają inżynierowie z TechOcean.

Przygotowanie systemu do pracy to kilka prostych kroków:
1. Wsparcie konsultantów przy wyborze kamery, oświetlenia i osprzętu
2. Dostawa niezbędnych komponentów wraz VisionQb
3. Użytkownik instaluje urządzenie w miejscu docelowym
4. Użytkownik wykonuje integrację ze swoimi systemami na linii produkcyjnej
5. System wykonuje zdjęcia, a użytkownik je klasyfikuje
6. System jest gotowy do pracy

VisionQb odpowiada na kilka potrzeb i problemów:
Pierwszą z potrzeb jest rosnąca rola kontroli jakości na liniach produkcyjnych, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na szybkie wdrożenia. Ze względu na dynamiczny rozwój rynku, poszukiwane są nowe rozwiązania, które pozwolą na produkcję lepszej jakości. Drugą potrzebą jest chęć integracji kontroli jakości z istniejącymi systemami ERP i pokrewnymi.

Pierwszym z problemów jest brak pracowników z doświadczeniem w kontroli jakości, co przy malejącym bezrobociu, dla wielu zakładów produkcyjnych może oznaczać brak możliwości zwiększenia produkcji lub utrzymania stałego jej poziomu. Drugim problemem jest wysoka bariera wiedzy w stosowaniu systemów kontroli wizyjnej, która nie pozwala na wdrożenie rozwiązań wizyjnych przez osoby bez doświadczenia. Poszukiwane są rozwiązania, które można łatwo wdrożyć bez dużych modyfikacji na linii produkcyjnej.

Rozwiązanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, aby wdrożyć system kontroli jakości na linii produkcyjnej. Wykorzystanie systemów wizyjnych pozwala na wychwycenie wielu parametrów niemożliwych do określenia innymi metodami pomiarowymi.

System nie tylko zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie osprzętu i oprogramowania do wdrożenia systemu kontroli jakości, ale też za rękę prowadzi użytkownika we wdrożeniu. Po stronie użytkownika pozostaje tylko połączenie VisionQb z jego systemami, na co pozwala szeroki zakres interfejsów fizycznych i API.

Rozwiązanie adresowane jest do osób z działów badawczo-rozwojowych i utrzymania ruchu w fabrykach. Klientami są osoby odpowiedzialne za wdrożenia nowych rozwiązań na liniach produkcyjnych oraz działy kontroli jakości.

VisionQb zostało wdrożone na linii produkcyjnej w fabryce napojów w puszkach. Nasze rozwiązanie kontroluje wygląd puszki. Było to trudne zadanie, ale dzięki VisionQb poradziliśmy sobie z różnym stopniem niedoskonałości. VisionQb nie tylko odpowiadało za analizę obrazu, ale także za wysterowanie aktuatorów (zbijaka) – opowiadają twórcy

Dzięki wdrożeniu udało się lepiej zrozumieć potrzeby klientów oraz dostosować produkt do warunków przemysłowych. Na podstawie wdrożenia przygotowują kompletnie funkcjonalny prototyp, który będzie można wdrażać „z półki”. Firma na chwilę obecną na podstawie ostatniego wdrożenia rozmawia z nowymi klientami, aby zastosować VisionQb w innych gałęziach przemysłu. Są ze swoim pierwszym klientem w stałym kontakcie i przygotowują się do kolejnego wdrożenia.