Inteligentne rozwiązania dla przemysłu: IO-Link – zdalna konfiguracja i precyzyjne monitorowanie procesów
Nowoczesna, zaawansowana technologia otwiera zupełnie nowe możliwości w produkcji. Aby skorzystać z całego jej potencjału, konieczne jest dostosowanie dziesiątek parametrów. Kontrola i sterowanie odbywa się poprzez rozbudowane systemy automatyki przemysłowej.
Standardowe rozwiązania nie są już jednak wystarczające w szybko rozwijającym się świecie konkurencji i walki o klienta. Dlatego warto wdrożyć inteligentne systemy IO-Link.
Co decyduje o ich wyjątkowości? Sprawdź sam, by skorzystać z nadarzającej się okazji zwiększenia swojej konkurencyjności!
Czym jest system IO-Link?
Na podstawie doświadczeń producentów czujników, aktuatorów oraz sterowników została opracowana zupełnie nowa, znormalizowana technologia IO-Link. Całkowicie niezależny od magistrali obiektowej interfejs do automatyzacji zapewnia stały dostęp punkt-punkt, bez potrzeby stosowania skomplikowanego systemu adresowania.
Dzięki ujednoliceniu stosowanych złączy i przewodów, koszt modernizacji lub stworzenia nowego systemu automatyki przemysłowej jest nawet do 35% tańszy, a jednocześnie technologia IO-Link jest do 60% efektywniejsza od klasycznych rozwiązań. Tak dobre wyniki zapewniają nowoczesne mastery.
W standardowych systemach automatyki przemysłowej zbierane informacje są wielokrotnie konwertowane pomiędzy sygnałami cyfrowymi a analogowymi, zanim trafią do sterownika PLC. Ponoszone przy tym straty ograniczają dokładność odczytów. Dodatkowo potrzebne są specjalne ekranowane i uziemione przewody, aby uniknąć dodatkowych zakłóceń.
W IO-Link wszystkie dane przesyłane są cyfrowo od czujnika, aż do samego sterownika. Dzięki temu cały system połączony jest standardowym okablowaniem ze złączami M12, co ogranicza koszty całej instalacji.
Jakie przewagi gwarantuje IO-Link w porównaniu do standardowych systemów automatyki przemysłowej?
Stosowanie inteligentnych czujników oraz nowoczesnego oprogramowania przynosi także wiele innych, ważnych korzyści:
- Standard IO-Link opublikowany został na otwartej licencji. Oznacza to, że każdy ma do niej pełny dostęp. Dzięki temu jest ona niezawodna, a wszelkie błędy są szybko naprawiane przez innych użytkowników.
- Zasilanie masterów IO-Link może być realizowane na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest połączenie równoległe (daisy-chain) z maksymalną obciążalnością złącza wynoszącą 16 A. Nawet duże zawory elektromagnetyczne będą sprawnie działać, ponieważ każde podłączenie do mastera dysponuje natężeniem prądu nawet do 2 A.
- Istnieje możliwość elektronicznego zabezpieczenia prądowego każdego portu. Ciągły pomiar natężenia oraz napięcia pozwala także na monitorowanie zużycia energii elektrycznej.
- Mastery przechowują wszystkie parametry podłączonych czujników. W przypadku awarii jakiegokolwiek czujnika, wystarczy wymienić go na taki sam model, a wprowadzone wcześniej ustawienia zostaną automatycznie do niego wgrane. Podłączanie czujników na zasadzie plug&play usprawnia naprawy i zapobiega długim przestojom związanym z ponowną konfiguracją czujnika.
- Nowoczesne konektory M12 trwale zabezpieczają urządzenia przed wnikaniem wilgoci i zanieczyszczeń, gwarantując większą żywotność całego systemu.
Wdrożenie systemu IO-Link to nie tylko uproszczenie całego systemu automatyki przemysłowej, ale też zwiększenie jego bezawaryjności i efektywności w porównaniu do standardowych rozwiązań.
Inteligentne czujniki od ifm
Wiele procesów wymaga monitorowania kilku parametrów jednocześnie. W klasycznych systemach automatyki przemysłowej wiąże się to z instalacją wielu czujników, przy czym każdy z nich jest podłączony osobnym kablem do sieci.
Oznacza to też większe stany magazynowe części zamiennych. Alternatywę stanowią inteligentne czujniki ifm. Mogą mierzyć one do kilku różnych parametrów. Zebrane dane przesyłają w formie cyfrowej do mastera IO-Link.
Obok podstawowych parametrów takich jak temperatura, ciśnienie czy położenie, możesz monitorować także występowanie błędów. Tego typu informacje przesyłane są jednocześnie z odczytami czujników, ułatwiając konserwację całego systemu i zwiększając jego żywotność.
Inteligentne czujniki poziomu ifm pozwalają również rozróżnić różne fazy produktów. Pozwala to na wykrywanie piany lub resztek zabrudzeń, aby lepiej chronić produkt czy elementy systemu automatyki.
moneo configure: wygoda i błyskawiczny dostęp do każdego czujnika
Oprócz dokładnego odczytu stanu poszczególnych czujników oraz aktuatorów ważne jest także wprowadzanie zmian i ustawień. Kluczowym elementem systemu IO-Link są mastery do zastosowań polowych. Stanowią one zdecentralizowaną strukturę, przechowującą aktualne parametry wszystkich podpiętych elementów. Jednak wprowadzanie zmian możliwe jest nie tylko bezpośrednio na czujnikach (za pomocą klawiszy).
Zarządzaj IO-Link z moneo configure: oprogramowaniem do parametryzacji, które automatycznie wykrywa wszystkie zastosowane mastery, a następnie tworzy przegląd całej sieci.
Z jednego komputera możesz sterować całym systemem automatyki przemysłowej. Co więcej, możliwa jest także zdalna blokada czujników. Uniemożliwia to przypadkowe lub świadome wprowadzanie zmian poprzez klawisze – edycja parametrów możliwa jest wyłącznie zdalnie.