Robot mobilny optymalizuje intralogistykę w FM Logistic
Operator logistyczny FM Logistic wdrożył w Mszczonowie autonomicznego robota mobilnego, który transportuje zużyte opakowania pomiędzy linią copackingową, a wywrotnicą, z którą współpracuje bez udziału człowieka. Wspiera optymalizację intralogistyki, odciąża pracowników od monotonnych zadań i obniża koszty obsługi odpadów.
WDROŻENIE AUTONOMICZNEGO ROBOTA MOBILNEGO W MAGAZYNIE LOGISTYCZNYM
Robot mobilny pracuje przez całą dobę w systemie trójzmianowym, 5/6 dni w tygodniu. Jednorazowo pokonuje trasę 300 metrów, dziennie – 18,5 kilometra. Czas wykonywania jednej misji to około 10,5 minuty.
FM Logistic, działając jako integrator pomiędzy producentami i sieciami handlowymi, realizuje zintegrowaną wizję wszystkich procesów: od magazynowania, poprzez co-packing, co-manufacturing, po transport i dystrybucję.
Copacking, czyli wypakowywanie, przepakowanie, ponowne etykietowanie i wysyłka towarów, szczególnie produkowanych w krótkich seriach, pozwala producentom skupić się na sprzedaży i promocji swoich produktów.
Codziennie przez procesy copackingowe w firmie przechodzi ok. 70 różnych produktów, pakowanych na nowo za pomocą 20 różnych technologii opakowaniowych, także łączonych.
Rocznie, aktywność copackingu FM Logistic generuje 200 ton zużytych opakowań tekturowych – trzeba je transportować i utylizować.
Chodzenie po hali z zużytymi opakowaniami jest nieproduktywne. Wdrożony w 2019 roku autonomiczny robot mobilny MiR200, nazywany przez współpracowników Mirkiem, wyręcza w tym ludzi i pozwala im koncentrować się na zadaniach wymagających doświadczenia i ręcznej precyzji. Jako dość nietypowy kolega, buduje otwartość współpracowników na kolejne innowacyjne rozwiązania i pozytywne zmiany.
Wdrożenie robota w Polsce było wdrożeniem pilotażowym w grupie FM Logistic i miało na celu zweryfikowanie możliwości technicznych zastosowania tego typu robota w procesach intralogistyki, jak również w procesach wspierających procesy co-produkcyjne, takich jak co-packing” – opowiadał Arkadiusz Buczek, dyrektor wydziału copackingu w FM Logistic w Mszczonowie. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest łatwość jego wdrożenia. Samo programowanie nie jest skomplikowane, aplikacja jest intuicyjna – dodaje.
Zaprogramowanie robota do zadania wywożenia zużytych opakowań było proste. Zajęli się tym pracownicy pod kierunkiem programisty. Wsparcie integratora ABZ Automatyka pozwoliło aplikacji realizować dodatkowy, zaawansowany cel – robot zaczął współpracować z wywrotnicą. Teraz żaden pracownik nie musi podnosić kontenera i pozbywać się opakowań samemu. To zadanie realizuje robot, dedykowany system sterowania i wywrotnica.
Jeden robot mobilny na tak dużą powierzchnię platformy logistycznej to pozornie mała automatyzacja, ale w rzeczywistości krok w kierunku większej optymalizacji intralogistyki – bez zmiany istniejącej infrastruktury, na hali, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.
➡ Co wyróżnia robota mobilnego MiR? Ma różne funkcjonalne opcje, dedykowane do zastosowań logistycznych. Po wyjęciu z pudełka i zaprogramowaniu, jest gotowy do pracy. Wie skąd i dokąd jechać, omija bezpiecznie ludzi i przeszkody, działa na baterie, ładuje się sam w stacji dokującej” – mówi Łukasz Mąka, menedżer ds. robotów MiR w firmie ASTOR.
Firma FM Logistic jest uznawana za pioniera innowacyjnych rozwiązań z zakresu logistyki. Optymalizacja procesów copackingowych, dzięki eliminacji zbędnych czynności, jest kolejnym krokiem w podnoszeniu jakości usług.