Bezpieczeństwo i minimalizacja błędów: jak Bactomatic redukuje ryzyko w diagnostyce mikrobiologicznej?
Personel laboratoriów mikrobiologicznych zajmuje się pobieraniem próbek, które mogą pochodzić z różnych źródeł, nie tylko od pacjentów, ale i z rozmaitych surowców czy produktów. Zadaniem specjalistów jest wówczas analiza materiałów, w tym izolacja i identyfikacja mikroorganizmów. W trakcie codziennej pracy są jednak narażeni na ryzyko zakażenia.
Wszelkie błędy w analizach mikrobiologicznych mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Tradycyjne, manualne metody wiążą się z możliwością popełnienia błędów, które wpływają na efektywność pracy. Zmęczenie, stres, monotonia – jak zredukować czynniki ludzkie negatywnie wpływające na wykonywane zadania? Bactomatic – innowacyjne urządzenie do automatyzacji diagnostyki mikrobiologicznej – minimalizuje ryzyko pomyłek. Sprawdź, jak podnieść standardy bezpieczeństwa w swojej organizacji!
➡️ Kliknij i czytaj więcej: https://tkm-projekt.com/uslugi-i-produkty/bactomatic-automatyzacja-prac-mikrobiologicznych/
Wyzwania w diagnostyce mikrobiologicznej
W laboratoriach mikrobiologicznych codziennie realizowane są zadania wymagające nie tylko wysokiej precyzji, ale również pełnej zgodności z rygorystycznymi standardami bezpieczeństwa. Analiza próbek wiąże się z izolacją drobnoustrojów lub wykluczeniem ich obecności w badanych materiałach. Próbki te mogą pochodzić z bardzo różnorodnych źródeł, m.in. ludzkich tkanek, surowców farmaceutycznych, czy kosmetyków. Każde działanie wymaga zachowania sterylnych warunków, aby uniknąć kontaminacji materiału, która mogłaby zafałszować wyniki lub zagrozić bezpieczeństwu pracowników.
Praca w laboratorium obarczona jest również monotonią. Codziennie powtarzanie tych samych czynności – przygotowywanie próbek, obsługa urządzeń, ręczna analiza wyników – zwiększa ryzyko błędów. Presja czasu, wynikająca z konieczności szybkiej realizacji zadań, dodatkowo potęguje stres u pracowników. Skutkiem tego mogą być błędne diagnozy, wstrzymanie produkcji lub utrata dużych partii produktów – to zaledwie kilka powodów strat finansowych.
Bactomatic – innowacyjne urządzenie do automatyzacji diagnostyki
Bactomatic to urządzenie stworzone z myślą o zautomatyzowaniu diagnostyki mikrobiologicznej, a jego konstrukcja i funkcjonalności odpowiadają na potrzeby laboratoriów zarówno pod względem precyzji, jak i wydajności. Maszyna przejmuje najczęściej powtarzane i wymagające dużej precyzji zadania, dając pracownikom czas na realizację zadań wymagających ich specjalistycznej wiedzy.
Bactomatic posiada trójmodułową budowę, oferującą bezobsługową hodowlę i monitorowanie postępów kolonii. Poprzez cykliczne wykonywanie fotografii powierzchni próbek powstaje widmo hiperspektralne, a także trójwymiarowy skan. W ten sposób mikrobiolog w przypadku pojawienia się wszelkiego odstępstw od normy zostanie o tym poinformowany. Skuteczność Bactomatic zawdzięcza modelowi AI, którego podstawą są algorytmy Cascade R-CNN oraz PointPillars. W wyniku połączenia trzech technik obrazowania dysponuje dostępem do unikalnych zasobów danych i może precyzyjnie identyfikować i klasyfikować drobnoustroje.
System filtracyjny i cyrkulacji powietrza, w który zostało wyposażone Bactomatic, gwarantuje utrzymanie sterylności komory badawczej i przeciwdziała zanieczyszczeniu podczas analizy próbek. Intuicyjny interfejs użytkownika oraz aplikacja mobilna integrująca zdalne monitorowanie wspierają efektywne zarządzanie.
Jak Bactomatic może usprawnić pracę laboratorium mikrobiologicznego?
Bactomatic odpowiada na potrzeby laboratoriów, które dążą do zwiększenia efektywności, precyzji i bezpieczeństwa w swojej pracy. Urządzenie, bazując na zaawansowanym systemie autonomicznego zliczania kolonii drobnoustrojów, zapewnia ok. 95% precyzji. Zastosowanie splotowych sieci neuronowych pozwala na wczesne wykrywanie kolonii. Wyniki analiz są dostępne już po 6 godzinach inkubacji. Skrócenie czasu oczekiwania na wyniki może zapobiec stratom produkcyjnym i finansowym, np. poprzez uniknięcie konieczności utylizowania dużych partii produktów.
Urządzenie spełnia normy CE, FC i RoHS, a kompaktowa konstrukcja z dedykowanym manipulatorem szalek Petriego oraz precyzyjnymi serwonapędami zapewnia niezawodność i łatwą dezynfekcję. Przy pojemności 192 szalek i wydajności ponad 100 szalek na godzinę, Bactomatic umożliwia szybkie i efektywne przetwarzanie próbek, minimalizując ryzyko kontaminacji i optymalizując koszty operacyjne.
Bactomatic TKM Projekt – rozwiązanie docenione w branży
Bactomatic to wynik pracy firmy TKM Projekt, łączącej nowatorskie podejście do technologii z wieloletnim doświadczeniem i wyspecjalizowaną kadrą inżynierską. Urządzenie zostało wyróżnione jako jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie automatyzacji na V Kongresie Made in Poland w 2024 roku.
TKM Projekt nie tylko dynamicznie się rozwija, ale i umacnia swoją pozycję lidera na rynku i w sektorze automatyzacji procesów. Już po raz czwarty firma znalazła się w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa, a za sprawą Bactomatic, po raz kolejny dowodzi, że innowacje mogą iść w parze z praktycznym zastosowaniem, spełniając najwyższe wymagania współczesnej diagnostyki.