Papier, z uwagi na liczne zalety, w szczególności pełną biodegradowalność, jest surowcem chętnie wykorzystywanym w przemyśle opakowaniowym. Nie da się jednak stworzyć z niego opakowań barierowych do przechowywania produktów w atmosferze ochronnej.
Zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Tomasza Olejnika z Politechniki Łódzkiej opracował sposób mikrobiologicznej modyfikacji papieru nadający mu właściwości barierowe pozwalające, w wielu aplikacjach, na zastąpienie papierem folii z tworzyw sztucznych.
Kompozyt papierowy opracowany przez pracowników PŁ wpisuje się w trend tworzenia zielonych technologii, może być bowiem wyprodukowany z makulatury, do jego produkcji nie używa się agresywnych środków chemicznych, a sam materiał jest biodegradowalny w 100 procentach. Na uwagę zasługuje także fakt, że materiał może być dowolnie zadrukowywany oraz zgrzewany.
Unikalne właściwości kompozytu dają nadzieję na wyeliminowanie tworzyw sztucznych z pakowania suchych produktów spożywczych, takich jak np. przyprawy, bakalie, czy płatki śniadaniowe.
Z rozwiązaniem będzie można bliżej się zapoznać podczas Ogólnopolskich Targów Innowacji Polskich Uczelni i Instytutów Badawczych PACTT SCIENCE BUSINESS INNOVATION EXPO 2022.
Targi odbędą się w łódzkim EC-1 w dniach 18-19 maja, serdecznie zapraszamy nie tylko przedsiębiorców, technologów, inwestorów, czy pracowników działów R&D, ale także wszystkich zainteresowanych wynalazczością i innowacjami. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji odnośnie wydarzenia: www.psbi.pl