Wandtke Grupa: produkcja konstrukcji stalowych oraz komponentów ze stali
04/07/2014
|

Wandtke Grupa to ponad 30 lat doświadczeń związanych z produkcją części oraz komponentów ze stali, konstrukcji stalowych, maszyn, urządzeń oraz gotowych produktów budowanych na podstawie rozwiązań stalowych.

Podobnych przedsiębiorstw w całej Europie jest ponad 400 tys. Dlatego warto stawiać na doświadczenie. „W naszej branży relacje z klientami oraz zaufanie buduje się przez wiele lat. Dziś możemy pochwalić się współpracą z firmami z całej Europy. Nasze wyroby trafiają głównie do klientów z Niemiec, Holandii, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Litwy oraz naturalnie z Polski” – w rozmowie z Mariuszem Krysiakiem mówi Kamil Wandtke, jeden z twórców sukcesu firmy.

Co wyróżnia waszą firmę spośród podobnych podmiotów na rynku?

To bardzo dobre pytanie na początek. Według danych Eurostatu w sektorze obróbki metali w Europie działa ponad 400 tys. przedsiębiorstw. Na tle tak dużej konkurencji trzeba się wyróżniać. Większość przedsiębiorstw jest jednak bardzo wyspecjalizowana i zajmuje się wąskimi dziedzinami. Firm podobnych do naszej jest sporo. Na ich tle wyróżniamy się możliwością kompleksowej produkcji wyrobów ze stali. Koncentrujemy się na usługach związanych z produkcją wyrobów seryjnych, w szczególności mało- i średnioseryjnych. Nie boimy się zadań niestandardowych, niejednokrotnie wymagających stosowania nietypowych rozwiązań technologicznych.

wandtke1

Co to znaczy, że realizujecie prace od fazy koncepcyjnej po gotowy produkt? Jak to wygląda?

Oczywiście, klient musi wiedzieć, czego chce, i zapewniam, że zawsze tak jest. Jednak nie musi wiedzieć, jak może to osiągnąć. Jeśli klient przychodzi do nas z koncepcją produktu, wie, jak ten produkt ma działać, jakie funkcje ma pełnić, to naszym zadaniem jest dostarczyć klientowi wsparcia w zakresie wiedzy i rozwiązań technologicznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie przygotować dla klienta produkt nawet na podstawie ogólnych wskazówek i wymagań, które on nam przedstawi.

Trafiają do nas klienci znajdujący się w różnych sytuacjach. Często nie mają oni zdolności technologicznych do wykonania danego zadania, nie mają mocy przerobowej we własnym zakresie, działają pod presją czasu lub po prostu nie mają doświadczenia. W takich sytuacjach oferujemy nasze wsparcie i rzadko się zdarza, abyśmy nie byli w stanie pomóc klientowi.

Case study
Klient: jedna z większych polskich firm z sektora Automotive.
Potrzeba klienta: wycięcie elementów pod częściową obróbkę skrawaniem.
Przebieg współpracy: ustalenia technologiczne, wykonanie próbek, ofertowanie, odbiory, wykonawstwo.
Co wpłynęło na decyzję o wyborze firmy: doświadczenie w precyzyjnym cięciu gazowym blach grubych na numerycznie sterowanej przecinarce gazowej.
Nietypowe zadania: cięcie gazowe skomplikowanych elementów z blachy S355J2+N o grubości 120 mm, z dokładnością +/– 2 mm.
Zastosowane technologie: cięcie gazowe CNC.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze firmy do cięcia czy obróbki stali, a na co przy wyborze firmy realizującej wielkogabarytowe konstrukcje stalowe?

Jak już wcześniej wspomniałem, rynek firm zajmujących się obróbką metalu jest bardzo wyspecjalizowany. To, że ktoś jest w stanie świadczyć usługi cięcia stali, nie znaczy, że ma możliwość tę stal pogiąć lub pospawać. Z kolei to, że ktoś jest producentem konstrukcji stalowych, nie oznacza, że jest w stanie wykonać konstrukcję aluminiową.

Wybór zależy od oczekiwań klienta. Jeśli mamy się ograniczyć do wyboru firmy świadczącej usługi cięcia, poza oczywistymi możliwościami technologicznymi, warto zwrócić uwagę na termin realizacji usługi, na to, jak wygląda komunikacja z wykonawcą, a także czy jest on w stanie dostarczyć wyrób na oczekiwanym poziomie jakościowym.

Jeśli chodzi o zlecanie wykonania wielkogabarytowych konstrukcji stalowych w grę wchodzą już uprawnienia personelu oraz certyfikacje firmy wykonującej taką konstrukcję. W zależności od przeznaczenia konstrukcji istotne mogą być takie cechy jak udźwigowienie oraz lokalizacja firmy, upraszczająca fazę transportową gotowej konstrukcji.

wandtke2

Która usługa bądź produkt jest waszym oczkiem w głowie i dlaczego?

Zdecydowanie koncentrujemy się na usługach. Ze względu na nasz park maszynowy kluczową usługą jest precyzyjne cięcie blach oraz kształtowników. W tym zakresie dysponujemy praktycznie każdą technologią. Jednak cały czas staramy się dbać o zbilansowany rozwój firmy, tak by współgrał on z naszą strategią, czyli z możliwością kompleksowej obsługi potrzeb i wymagań klienta. Najważniejsze jest dla nas nabycie zdolności realizacji jak największej liczby operacji produkcyjnych we własnym zakresie. Takie podejście pozwala nam skracać czas realizacji zleceń do minimum.

Jakie są plany na dalszy rozwój firmy Wandtke?

Aktualnie dopinamy sprawy związane z certyfikacją firmy w zakresie normy spawalniczej EN1090. W tym roku planujemy także zakup kilku maszyn, które pozwolą na zwiększenie mocy przerobowych, głównie w zakresie cięcia blach. Kluczowym aspektem w naszej branży jest kompetentny zespół ludzi i także w tym zakresie cały czas się rozwijamy.

Naszą misją jest dostarczanie najwyższej jakości usług i produktów oraz zapewnianie wsparcia z zakresu prac związanych ze stalą. Firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem stanowią dla nas liczącą się grupę klientów. Ryzykowne byłoby zatem stawianie się w roli ich konkurencji. Ograniczamy więc naszą działalność do stali. W tym jesteśmy dobrzy i chcemy się stale rozwijać.

Jacy klienci do was trafiają i dlaczego?

Nasze możliwości produkcyjne pozwalają nam na współpracę z klientami z przeróżnych branż. Realizujemy usługi dla klientów z branży budowlanej, inżynieryjnej, stoczniowej, metalowej. Najczęściej trafiają do nas producenci, którzy nie dysponują w pełni wyposażonym parkiem maszynowym lub nie posiadają go wcale i całą swoją produkcję zlecają firmom zewnętrznym. Często klienci motywowani są wzrostem zapotrzebowania na swoje produkty, który nie idzie w parze z rozwojem mocy produkcyjnych. Innymi słowy są po prostu zmuszeni do szukania partnera, który wesprze ich w działaniach produkcyjnych.

Która realizacja sprawiła wam najwięcej kłopotu?

Staram się nie patrzeć na powierzone prace jak na kłopoty. Jeśli temat jest skomplikowany, to postrzegamy go raczej jako wyzwanie lub szansę rozwoju. Na co dzień stykamy się z zadaniami, które wymagają nieszablonowego myślenia. Dzięki zaangażowaniu i kompetencji zespołu w większości wypadków jesteśmy w stanie znaleźć sensowne rozwiązanie.

Z czego jest pan najbardziej dumny, jeśli chodzi o swoją firmę?

Wandtke Grupa ma korzenie rodzinne. Pierwsze kroki w działalności związanej z obróbką stali podejmował mój ojciec Mieczysław Wandtke. Dziś w firmę zaangażowany jestem ja, ojciec oraz mój brat Piotr. Firmę budujemy od wielu lat. Dziś posiadamy bogaty park maszynowy oraz fachowy zespół pracowników, którzy każdego dnia podejmują wyzwania związane z realizacją zamówień naszych klientów. Dumny mogę być właśnie z tworzenia, budowania i rozwoju firmy, tym bardziej że odpowiadają za to najbliższe mi osoby.

wandtke3

Których usług świadczycie najwięcej w tej chwili, a jak to będzie wyglądać w przyszłości?

Nie tylko w moim odczuciu, lecz także w opinii wielu naszych kontrahentów obecnie na rynku mamy do czynienia z poprawą koniunktury. Jeśli chodzi o branżę obróbki stali, potencjał wzrostu jest wyraźny w każdej z dziedzin. Rynek rośnie, nabierają tempa inwestycje, a Polska staje się partnerem coraz bardziej atrakcyjnym dla krajów Unii Europejskiej.

To, których usług świadczy się najwięcej, zależy od specjalizacji firmy. W naszym wypadku jest to kompleksowe wykonawstwo produktów stalowych w seriach od stu do kilku tysięcy sztuk. Główną operacją jest cięcie blach i kształtowników.

Park maszynowy Wandtke Grupa
Od wielu lat sukcesywnie powiększamy nasz park maszynowy. Na chwilę obecną pozwala on nam na realizację zadań w zakresie:

  • cięcia laserem blach konstrukcyjnych, nierdzewnych, aluminiowych oraz ocynkowanych. Maksymalny arkusz blachy: 3000 mm × 1500 mm do grubości 15 mm,
  • cięcia plazmą stali konstrukcyjnej, nierdzewnej, aluminium. Plazmowo tniemy blachy, profile oraz kształtowniki. Maksymalny arkusz blachy: 6500 mm × 2200 mm do grubości 50 mm (20 mm – cięcie jakościowe),
  • cięcia wodą dowolnych materiałów – od tektury do tytanu. Maksymalny arkusz blachy: 4000 mm × 2000 mm do grubości 150 mm,
  • cięcia gazowego CNC (zwanego także tlenowym) stali czarnej, konstrukcyjnej. Maksymalny arkusz blachy: 6500 mm × 2200 mm do grubości 200 mm,
  • cięcia przecinarką taśmową kształtowników o przekroju do maks. 400 × 400 mm, L-18 mb,
  • cięcia blach gilotyną pozwalające na przecięcie materiału o długości do 3000 mm i grubości 15 mm,
  • gięcia blach na numerycznie sterowanych prasach krawędziowych do długości linii gięcia L-4000 mm i nacisku 800 t,
  • zwijania blach, profili, kształtowników. Maksymalne parametry zwijania to bl. 20 mm na długości 2500 mm,
  • obróbki skrawaniem wykonywanej na maszynach konwencjonalnych: toczenia, frezowania, dłutowania,
  • oraz wielu innych drobniejszych operacji, także tych wykonywanych w kooperacji z naszymi partnerami.