
Transformacja sektora energetycznego – spojrzenie globalne
Transformacja sektora energetycznego przyspiesza w wyniku dekarbonizacji, elektryfikacji oraz zmian geopolitycznych. W najnowszym raporcie „Conversation Starters: Five Energy Charts to Get You Talking” analitycy Wood Mackenzie przedstawili pięć wykresów, które rzucają nowe światło na dynamikę rynków energii, od ewolucji systemów elektroenergetycznych największych gospodarek po rozwój elektromobilności.
„Od rynków energii w USA i Chinach, przez transformację Morza Północnego, ambicje w zakresie technologii CCS, aż po ekspansję pojazdów elektrycznych – te wykresy ukazują istotne kierunki zmian w sektorze energetycznym na 2025 rok i kolejne lata” – zauważa Malcolm Forbes-Cable, Wiceprezes ds. Doradztwa w zakresie Upstream i Zarządzania Emisjami w Wood Mackenzie.
Rewolucja w chińskim transporcie
Chiny konsekwentnie przodują w globalnej transformacji energetycznej. Według prognoz Wood Mackenzie do 2028 roku połowa energii elektrycznej w tym kraju będzie pochodzić ze źródeł niskoemisyjnych, w tym energetyki wodnej, słonecznej, wiatrowej, jądrowej oraz magazynów energii. Ponadto już w 2037 roku moce wytwórcze z OZE przewyższą produkcję energii z węgla.
Sektor transportowy w Chinach przechodzi równie dynamiczne zmiany. Do 2034 roku pojazdy elektryczne zdominują rynek, osiągając 66% udziału w sprzedaży nowych samochodów osobowych. Łącznie, uwzględniając pojazdy hybrydowe, samochody niskoemisyjne będą stanowić 89% nowej sprzedaży.
„Pojazdy elektryczne rosną w siłę, a ich sprzedaż będzie wzrastać o 8% rocznie do 2030 roku. W tym samym czasie sprzedaż aut spalinowych spadnie o 11% rocznie” – zauważa Forbes-Cable. „Niezależnie od lokalizacji, chińskie EV już zmieniają globalny rynek.”

Źródło: Wood Mackenzie Lens

Źródło: Wood Mackenzie
Wzrost zapotrzebowania na energię w USA
W Stanach Zjednoczonych, po latach stagnacji, zapotrzebowanie na energię elektryczną zaczyna rosnąć, napędzane przez czwartą rewolucję przemysłową i elektryfikację.
Główne sektory wpływające na wzrost konsumpcji energii obejmują centra danych, produkcję technologii niskoemisyjnych oraz rozwój infrastruktury odnawialnej.
„Oczekuje się, że roczna stopa wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną osiągnie 1,9% do 2034 roku, co podkreśla potrzebę modernizacji sieci energetycznej, aby Stany Zjednoczone mogły konkurować z rosnącą potęgą Chin” – podkreśla Forbes-Cable.

Źródło: Wood Mackenzie, Energy Information Administration
Wielkie ambicje technologii CCS
Porównanie zdolności wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) z produkcją LNG ujawnia ogromne ambicje rozwoju tej technologii. Chociaż te dwa sektory nie są bezpośrednio porównywalne, ich skala pokazuje rosnące znaczenie CCS w globalnej strategii redukcji emisji.
„Nawet w scenariuszu opóźnionej transformacji CCS będzie trzykrotnie większe od produkcji LNG do 2050 roku, a w scenariuszu bazowym ta różnica wyniesie czterokrotność” – prognozuje Forbes-Cable. „To oznacza konieczność niezwykle dynamicznego wzrostu.”

Źródło: Wood Mackenzie Lens
Morze Północne: między przeszłością a przyszłością
Region Morza Północnego, dawniej kluczowe źródło ropy i gazu, stał się pionierem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wskaźniki pokazują, że mimo rosnącej mocy farm wiatrowych – z obecnych 36 GW do przewidywanych 240 GW w 2050 roku – jeszcze przez wiele dekad nie dorównają one łącznej energii wyprodukowanej przez sektor naftowo-gazowy w regionie.
„Spędziłem wiele lat pracując na platformach na Morzu Północnym i zawsze byłem ciekaw, jak energia pochodząca z wiatru na morzu porówna się do tej uzyskanej spod powierzchni” – podsumowuje Forbes-Cable.
Raport Wood Mackenzie pokazuje dane, które mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji na temat przyszłości globalnej energetyki. W dobie dynamicznych zmian, te pięć kluczowych trendów rysuje obraz świata, w którym energia odnawialna, magazynowanie energii i nowe technologie dekarbonizacji odgrywają coraz większą rolę.

Źródło: Wood Mackenzie Lens