Tylko 15% europejskich producentów ma wgląd w produkcję w czasie rzeczywistym
Prognozy sugerują, że efektywne wykorzystanie danych stanie się kluczowym czynnikiem w zwiększaniu widoczności zasobów w przedsiębiorstwach. W związku z tym przewiduje się rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI).
Zebra Technologies Corporation opublikowała wyniki badania Manufacturing Vision Study 2024. Wyniki pokazują, że 54% producentów w Europie (61% globalnie) przewiduje, iż do 2029 roku sztuczna inteligencja stanie się istotnym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Co więcej, 37% europejskich producentów (41% na całym świecie) oczekuje, że AI zacznie napędzać wzrost już w 2024 roku. Aż 92% ankietowanych traktuje transformację cyfrową jako priorytet, co w połączeniu z szybkim wzrostem popularności AI wyraźnie pokazuje, że producenci dążą do lepszego zarządzania danymi oraz wdrażania nowych technologii, które poprawiają widoczność zasobów i jakość procesów produkcyjnych.
Mimo że transformacja cyfrowa stanowi priorytet, wiąże się ona z wieloma wyzwaniami, takimi jak koszty, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, skalowanie technologii oraz integracja technologii informacyjnych i operacyjnych (IT/OT). Widoczność zasobów to kluczowy krok w kierunku transformacji, a zastosowanie sztucznej inteligencji i innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych umożliwia producentom efektywniejsze wykorzystanie danych, co pozwala na lepsze identyfikowanie i priorytetyzowanie wyzwań oraz projektów. Dzięki temu firmy mogą zwiększać wydajność w całym procesie produkcyjnym, co prowadzi do znacznych korzyści.
Enrique Herrera, Industry Principal for Manufacturing w Zebra Technologies wskazuje na dość ważny fakt, że „producenci mają trudności z efektywnym wykorzystaniem swoich danych, dlatego rozumieją, że muszą wdrożyć sztuczną inteligencję i inne cyfrowe rozwiązania technologiczne, aby stworzyć elastyczne i wydajne środowisko produkcyjne”.
Producenci skupiają się na usuwaniu luk w widoczności zasobów
Choć producenci uznają transformację cyfrową za strategiczny priorytet, w pełni połączone fabryki wciąż pozostają poza zasięgiem. Kluczowym elementem optymalizacji wydajności, produktywności i jakości na hali produkcyjnej jest widoczność zasobów, jednak w tym obszarze wciąż istnieje znaczna luka. Zaledwie 15% liderów produkcji w Europie (16% globalnie) monitoruje produkcję w czasie rzeczywistym w całym zakładzie.
Badanie pokazuje, że 57% globalnych liderów produkcji (49% w Europie) oczekuje poprawy widoczności procesów produkcyjnych i łańcucha dostaw do 2029 roku. Jedna trzecia wskazuje na trudności w uzgodnieniu planów inwestycyjnych między działami IT i OT jako kluczową barierę transformacji cyfrowej. Dodatkowo 84% liderów produkcji w Europie (86% na świecie) przyznaje, że napotyka trudności w nadążaniu za innowacjami technologicznymi i bezpiecznym integrowaniu urządzeń, czujników oraz technologii w swoich zakładach i łańcuchach dostaw.
Wspieranie siły roboczej, zwiększanie wydajności i wartości biznesowej przedsiębiorstwa
Badanie wykazało również, że producenci zmieniają swoje strategie rozwoju, integrując pracowników z technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja, aby w ciągu najbliższych pięciu lat przekształcić procesy produkcyjne i stworzyć wykwalifikowaną siłę roboczą. Blisko trzy czwarte liderów produkcji (71% w Europie, 73% globalnie) planuje przekwalifikować pracowników w zakresie umiejętności związanych z wykorzystaniem danych i technologii, a 70% globalnych liderów (62% w Europie) spodziewa się zwiększyć liczbę pracowników dzięki technologiom wspierającym mobilność. Technologie, które wdrażają liderzy branży, obejmują tablety (54% w Europie, 51% globalnie), komputery mobilne (54% w Europie, 55% globalnie) oraz oprogramowanie do zarządzania pracownikami (57% w Europie, 56% globalnie). Dodatkowo, 61% liderów planuje zastosowanie ubieralnych komputerów mobilnych w celu wsparcia pracowników.
Liderzy w branży produkcyjnej, zarówno na poziomie zarządu, jak i w działach IT oraz OT, rozumieją, że działania związane z siłą roboczą muszą wykraczać poza samo zwiększanie wydajności i produktywności dzięki technologii. Sześciu na dziesięciu liderów (61% w Europie, 65% globalnie) uważa ciągły rozwój umiejętności, przekwalifikowanie (66% w Europie, 65% globalnie) oraz rozwój ścieżek kariery (63% w Europie, 62% globalnie) za priorytety dla swoich organizacji.
Zaawansowana automatyzacja w celu optymalizacji jakości
Dążenie do najwyższej jakości nasiliło się, ponieważ producenci w różnych segmentach muszą osiągać więcej przy ograniczonych zasobach. Wyniki badania Zebra Technologies wskazują, że najważniejsze wyzwania związane z zarządzaniem jakością, z którymi obecnie mierzą się globalni liderzy produkcji, to przede wszystkim widoczność zasobów w czasie rzeczywistym (28% w Europie, 33% globalnie), nadążanie za nowymi standardami i regulacjami (28% w Europie, 29% globalnie), integracja danych (26% w Europie, 27% globalnie) oraz utrzymanie identyfikowalności (23% w Europie, 27% globalnie).
Liderzy sektora produkcyjnego uwzględniają te wyzwania w swoich planach wdrażania nowych technologii. W ciągu najbliższych pięciu lat wielu z nich planuje zastosować robotykę (63% w Europie, 65% globalnie), systemy wizyjne (66% w Europie i globalnie), identyfikację radiową RFID (62% w Europie, 66% globalnie) oraz stacjonarne skanery przemysłowe (53% w Europie, 57% globalnie). Większość liderów zgadza się, że automatyzacja wynika z różnych potrzeb, w tym konieczności powierzenia pracownikom zadań o kluczowym znaczeniu dla organizacji (69% w Europie, 70% globalnie), zagwarantowania wysokiej jakości usług (69% w Europie i globalnie) oraz zwiększenia elastyczności na liniach produkcyjnych (63% w Europie, 64% globalnie).
NAJWAŻNIEJSZE DANE DLA POSZCZEGÓLNYCH REGIONÓW
AZJA I PACYFIK (APAC)
Podczas gdy tylko 30% liderów branży produkcyjnej korzysta z systemów wizyjnych w halach produkcyjnych w regionie APAC, 67% wdraża lub planuje wdrożyć tę technologię w ciągu najbliższych pięciu lat.
EUROPA
W Europie przekwalifikowanie siły roboczej w celu zwiększenia umiejętności korzystania z danych i technologii jest najczęściej wymienianą przez liderów branży produkcyjnej strategią w zakresie siły roboczej, mającą na celu stymulowanie wzrostu dziś (46%) i za pięć lat (71%).
AMERYKA ŁACIŃSKA (LATAM)
Podczas gdy tylko 24% liderów branży produkcyjnej w krajach Ameryki Łacińskiej wykorzystuje technologię track and trace, 74% wdraża lub planuje wdrożyć tę technologię w ciągu najbliższych pięciu lat.
AMERYKA PÓŁNOCNA
W Ameryce Północnej 68% liderów branży produkcyjnej uważa wdrażanie programów rozwoju siły roboczej za swoją najważniejszą inicjatywę pracowniczą.
BADANIE I METODOLOGIA
Zebra Technologies zleciła firmie Azure Knowledge Corporation przeprowadzenie 1200 ankiet online wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla oraz liderów IT i OT w różnych sektorach produkcyjnych, w tym motoryzacyjnym, elektronicznym, spożywczym i napojów oraz farmaceutycznym i urządzeń medycznych. Respondenci byli ankietowani w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej.