W dniach 8-11 czerwca 2010 w Poznaniu miała miejsce kolejna edycja targów ITM Polska.
Patronat Honorowy nad targami objął Minister Gospodarki oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach ITM funkcjonowały liczne salony tematyczne, m.in.:
- Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów HAPE,
- Salon Obrabiarek i Narzędzi MACH-TOOL,
- Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego METALFORUM,
- Salon Technologii Obróbki Powierzchni SURFEX,
- Salon WELDING
- Salon TRANSPORTA
- Nauka dla Gospodarki
Swoją ofertę przedstawiło około 1000 dostawców usług oraz producentów oferujących najnowocześniejsze rozwiązania dla przemysłu. Do ich dyspozycji przeznaczono aż 30000 m2 ekspozycji wystawienniczej, wraz z prezentacjami maszyn w ruchu. Stoiska rozmieszczone zostały w 7 halach targowych, w których na brak zwiedzających nie można było narzekać. Największe zainteresownie gości można było zaobserwować w hali nr 3, znajdującej się zaraz przy wejściu, gdzie zlokalizowany był salon MACH-TOOL. Szacuje się, że łączna liczba zwiedzających na ITM 2010 wyniosła około 20 tysięcy osób.
Warto wspomnieć, że na targach pojawiło się również sporo jednostek naukowych i instytutów, które prezentowały swoje dokonania i możliwości wsparcia projektowego. Na przykład, na stoisku Instytutu Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej zaprezentowano całkiem nowy system pomiarowy – PNEUSTAR.
Oprócz producentów, wśród licznych wystawców nie zabrakło także firm usługowych i projektowych. Konstruktorzy mogli poznać nowe wersje różnorodnych programów do wsparcia projektowania CAD 3D takich jak SolidWorks, Alibre i inne.
Z ciekawostek można wymienić pokaz robota-ryby. Studenci automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej stworzyli CyberRybę przeznaczoną do badania i pomiaru podstawowych parametrów warunków panujących na dnie rzek i jezior.
Targi ITM Polska są dodatkową siłą napędową dla procesu modernizacji polskiego przemysłu. Ich zadaniem jest promocja nowoczesnych technologii oraz stworzenie odpowiedniej płaszczyzny dla bezpośredniego spotkania się wszelkiego rodzaju specjalistów, przedstawicieli przemysłu i nauki stosowanej oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. ITM Polska to niewątpliwie targi udane i jak najbardziej potrzebne.
Sądząc po sporej liczbie wystawców i odwiedzających, tłoku w każdym z pawilonów i ożywionych rozmowach biznesowych można wnioskować, że targi te pozostaną pewnym elementem programu Międzynarodowych Targów Poznańskich, a ich jakość oraz popularność utrzymają się na wysokim poziomie.