Magazynowanie produktów spożywczych. Rozwiązania, które sprawdzą się nawet na kilku metrach kwadratowych
Gospodarka, choć nieco wyhamowała, nadal mniej lub bardziej świadomie boryka się z jednym logistycznym problemem. Chcemy produkować więcej, szybciej, efektywniej, lecz ograniczają nas powierzchnie do magazynowania surowców, czy produktów gotowych. Przemysł zna kilka rozwiązań, które sprawdzą się nawet na kilku metrach kwadratowych. Mowa o zbiornikach wielokomorowych, które niezależnie mogą magazynować różne produkty.
Niemożliwe jest możliwe, ale zacznijmy od początku
Dopytaliśmy u źródła, jak radzi sobie współczesny przemysł z ograniczeniami w magazynowaniu półproduktów ze względu na dostępne miejsce. Polski producent zbiorników nierdzewnych wskazał od razu kilka rozwiązań i przykładów. Jednym z nim jest zastosowanie zbiorników magazynowych o podzielonych sekcjach (komorach). Okazuje się, że takich realizacji przybywa. Czyżby koncerny spożywcze, bo głównie o nie chodzi, doceniły konstrukcje 2w1 lub 3w1?
Zbiorniki 2 w 1 – duo-tank jako przykład z Katowic
Jedna z firm wykorzystująca olej roślinny chciała rozbudować bazę magazynową o kolejne zbiorniki na olej jadalny. Nie byłoby w tym nic spektakularnego, gdyby nie fakt, że w pobliżu fabryki przebiegał wiadukt z linią kolejową, co znacznie utrudniało transport.
Wcześniejsze realizacje i budowa zbiorników odbywały się na miejscu. To jedno z rozwiązań, natomiast stosuje się je z reguły przy dużo większych konstrukcjach.
Jak twierdzi Gpi (polski producent i dostawca zbiorników), sam projekt nie był skomplikowany. Mogłoby się wydawać, że to kolejny zbiornik na olej, jednak diabeł tkwi w szczegółach.
Inżynierowie musieli znaleźli rozwiązanie, aby sprostać warunkom logistycznym i potrzebom zamawiającego. Zbiornik został zaprojektowany jako dwie osobne komory, które zostały połączone w jeden cylinder. To tak zwany duo-tank lub double-chamber. Produkcja dwóch komór trwała około 10 tygodni.
Co również ważne, klient nie chciał dwóch mniejszych zbiorników, ponieważ powierzchnia magazynowa, jaką dysponował była mocno ograniczona. Zbiornik musiał pomieścić 76 000 litrów oleju jadalnego i zajmować minimum miejsca. Rozwiązaniem było tylko piąć się w górę.
Magazynowanie produktów mlecznych 3 w 1
Innym projektem był zbiornik na śmietanę, składający się z 3 komór o tej samej pojemności. Można przyjąć, że komory zbiornika nierdzewnego nakładają się na siebie jak klocki, jednak w praktyce nie jest to, aż tak prosta konstrukcja. Każda część projektowana jest osobno, podlega indywidualnym kalkulacjom, wizualizacji. Detale mają ogromne znaczenie, tym bardziej, gdy trzy komory mają zostać złączone i przewiezione na miejsce. Zbiornik ciśnieniowy na śmietanę, bo takie było zamówienie niemieckiego przetwórcy, po złożeniu musiał też być dostosowany do transportu drogowego. Wiele czynników ma wpływ na prowadzenie projektu, nie tylko same parametry zbiornika i jego funkcje, ale też miejsce na instalację, trasa, jaką zbiorniku musi pokonać, możliwość pionizacji na miejscu i podłączenia go do istniejących instalacji.
Kiedy jeszcze wykorzystywane są zbiorniki wielkokomorowe?
Dzielone, pionowe zbiorniki są typowym rozwiązaniem. Jednak na rynku dostępne są również poziome odpowiedniki.Wielokomorowe zbiorniki na mleko są idealne dla firm, które potrzebują małych kontenerów.
Komory umieszczone są jedna obok drugiej, a zatem im bardziej rozłożysta konstrukcja, tym bardziej „zjadana” jest powierzchnia magazynowa. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na wysokie zbiorniki ze względu na dach w hali produkcyjnej
Co ważne dla branży chemicznej czy spożywczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w niezależnych od siebie zbiornikach przechowywać różne substancje o odrębnych właściwościach chemiczno-fizycznych. Część z nich może posłużyć jako zbiorniki buforowe.
Szukanie nowych możliwości magazynowania
Zbiorniki wielokomorowe zyskują na popularności, a powodem jest ograniczone miejsce magazynowe wielu firm. Można to przyrównać do budowy domu. Jeśli działka, na której chcemy zbudować wymarzony dom nie jest wystarczająco duża, architekci zalecają dobudowę piętra.
Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości rozbudowy fabryk, koszty wynajmu gruntów pod działalność przemysłową, zbiorniki buforowe, zbiorniki wielkomorowe, wydają się najlepszym rozwiązaniem na trudności logistyczne.
Artykuł powstał przy współpracy z Gpi Poland – producent zbiorników nierdzewnych