Można powiedzieć, że zbiorowy transport drogowy przeżywa swoje złote czasy. Producenci autobusów nie narzekają na brak zamówień. Polskie autobusy jeżdżą nie tylko po polskich drogach. Praktycznie cała Europa wie, że najlepsze autobusy produkują Polacy. Na północy Polski, w niewielkiej miejscowości Włynkówko, nieopodal Słupska, swoją siedzibę ma firma KAPENA SA, jeden z czołowych producentów autobusów. O firmie, jej produktach i planach na przyszłość opowiada nam prezes zarządu – pan Stefano Rossi.
Kapena to rozpoznawalna marka nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach. To zobowiązuje. Jak pan widzi firmę po latach różnych przemian, wzlotów i upadków?
Kapena działa już od roku 1968. Zajmowała się głównie naprawą autobusów. Zmiany polityczne i gospodarcze w ostatnich latach doprowadziły zarówno do zmian wśród właścicieli, jak i w zakresie działalności firmy. Dzisiaj akcjonariuszami spółki są obywatele włoscy, a Kapena jest znanym i uznanym producentów autobusów nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. To bardzo cieszy.
Scharakteryzujmy waszą produkcję, wszak jest się czym pochwalić.
Produktami firmy Kapena SA są głównie autobusy mniejszej pojemności wszystkich klas: turystyczne, międzymiastowe, miejskie oraz szkolne. Podstawowe modele to mały dziewiętnastomiejscowy Iveco Daily, trzydziestotrzymiejscowy Thesi, czterdziestomiejscowy Tema oraz czterdziestomiejscowy autobus miejski Urby.
Nowy Daily nawiązuje do sukcesu poprzedniego modelu. Pod względem niezawodności, funkcjonalności i komfortu łączy najlepsze cechy samochodu osobowego z cechami samochodu dostawczego. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, Daily otrzymał nowe reflektory, zmieniono grill i przeprojektowano zderzak. Wewnątrz zastosowano nowe materiały, nową deskę rozdzielczą z wieloma udogodnieniami poprawiającymi ergonomię pracy kierowcy, co pośrednio wpływa na komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Ten wszechstronny minibus może znaleźć zastosowanie zarówno w transporcie miejskim, międzymiastowym, jak i turystycznym.
Nowy Thesi został zaprojektowany, by spełniać wysokie oczekiwania operatorów transportowych. Jego wszechstronność oraz szeroki wachlarz opcji sprawiają, że doskonale spisuje się i na krótkich, i na średnich, i na długich dystansach. Ekonomiczne silniki Diesla oraz CNG spełniają rygorystyczne normy emisji spalin.
Autobus Tema został stworzony do regularnych połączeń międzymiastowych. Standardowe zawieszenie pneumatyczne osi tylnej i przedniej (dostępne w opcji) oraz bogate wyposażenie opcjonalne zachęcają do wykorzystania autobusu w małej turystyce. Związek pomiędzy prostotą konstrukcji, wydajnością i niezawodnością sprawia, iż Tema jest optymalnym wyborem z punktu widzenia kosztów eksploatacji, ergonomii i komfortu.
Autobus Urby zbudowany jest ze szkieletowego nadwozia wykonanego ze stali o podwyższonej jakości zabezpieczonej antykorozyjnie lub ze stali nierdzewnej. Poszycie nadwozia stanowią elementy wykonane z blachy ze stopów aluminium, a czasza przednia i tylna wykonane zostały z tworzyw sztucznych. Nadwozie autobusu zbudowane jest na podwoziu firmy Iveco, typ C 65/70. Elementy stalowe podwozia, w tym rama, zabezpieczone są antykorozyjnie metodą kataforezy. Autobus posiada jednostki napędowe marki Iveco, zasilane olejem napędowym lub sprężonym metanem. Silnik o pojemności 3 tys. cm3 wyposażony jest w podwójną turbosprężarkę. Zastosowane silniki charakteryzują się wyjątkową elastycznością. W wyposażeniu standardowym autobusu znajduje się mocna manualna sześciobiegowa skrzynia zaprojektowana z myślą o pełnym wykorzystaniu możliwości nowego silnika. Opcjonalnie autobus może być wyposażony w skrzynię biegów zautomatyzowaną, typ Agile, idealną do jazdy po mieście. W wersji wyposażonej w silnik zasilany CNG butle na gaz znajdują się w części podwoziowej. Wszystkie autobusy mogą być opcjonalnie przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.
Czym powinien się wyróżniać dobry autobus międzymiastowy?
W warunkach krajowych powinien być to autobus ekonomiczny, tani w eksploatacji i przyjazny środowisku. Obecnie wszystkie nasze nowe autobusy spełniają normę emisji spalin EURO6. Autobusy powinny być komfortowe, mieć wygodne siedzenia i estetyczne wnętrze.
A biorąc pod uwagę względy konstrukcyjne, jakie innowacje wprowadzacie w swoich produkcjach?
Przede wszystkim stawiamy na jakość stosowanych materiałów oraz funkcjonalność. Zwracamy również uwagę na ciężar używanych materiałów, co w efekcie przekłada się na własności eksploatacyjne i zużycie paliwa. Stawiamy na materiały lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję.
Analizując rynek przewozów osobowych w Polsce, można śmiało powiedzieć, że drogowy transport osobowy ciągle się rozwija. Powstają coraz to nowe firmy przewozowe, nie wspominając o dziesiątkach tysięcy prywatnych busiarzy. To dla waszej firmy pewnie złote czasy.
Staramy się, aby nasze produkty były konkurencyjne nie tylko dla odbiorców zajmujących się osobowym transportem drogowym, transportem miejskim, lecz także dla tych o różnorodnych wymaganiach, korzystających ze środków publicznych. Wachlarz produktów pozwala nam trafiać do szerokiego grona odbiorców. W latach 2014–2020 Polska otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej między innymi na „Promowanie zrównoważonego transportu”. W tym okresie spodziewany się wzrostu zamówień od podmiotów, które będą dysponować takimi środkami.
Wasza marka to nie tylko autobusy Kapena.
Od wielu lat współpracujemy z wieloma wiodącymi producentami pojazdów użytkowych, takimi jak Iveco, Karosa i Irisbus.
Który model autobusu najlepiej się sprzedaje i dlaczego?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, wskazując jeden konkretny model autobusu. W Polsce powodzeniem cieszą się zwłaszcza duże autobusy międzymiastowe Crossway, przeznaczone dla ponad 50 pasażerów, oraz ekonomiczne minibusy Daily wyposażone w 22 miejsca pasażerskie. W ostatnim czasie ogromną popularność zdobywają autobusy miejskie Urby. Ich głównymi zaletami są niskie zużycie paliwa oraz niskie koszty eksploatacji. Model jest wspaniałą alternatywą dla linii autobusowych o małym obłożeniu i właśnie ten fakt przyczynia się do ciągłego wzrostu liczby jego zwolenników. Rynki zagraniczne zostały zawojowane przez autobusy Thesi oraz Tema produkowane w wersjach szkolnych, międzymiastowych i turystycznych.
Długoletnie doświadczenie w branży autobusowej pozwoliło nam zrozumieć potrzeby rynku autobusowego i wyjść naprzeciw stawianym wymogom. Kapena SA produkuje autobusy dostosowane do potrzeb każdego klienta, co przekłada się na ich wysoką sprzedaż.
Wasza produkcja zapewne dostosowana jest do potrzeb rynku. Ale załóżmy, że zażyczę sobie autobusu ze specjalnym wyposażeniem. Mogę liczyć na wyprodukowanie takiego w państwa firmie?
Oczywiście, że tak. Firma zarządzana jest w sposób elastyczny i ukierunkowana na potrzeby rynku. Jesteśmy w stanie wyprodukować autobus w konfiguracji spełniającej specjalne wymagania klienta.
W Polsce jest kilku znaczących producentów autobusów. Jak radzicie sobie z konkurencją?
Konkurencja jest dosyć duża, startujemy we wszystkich przetargach i staramy się osiągnąć przewagę jakością, ceną i warunkami sprzedaży. Mam tu na myśli krótkie terminy dostawy i dogodne warunki finansowania.
Pomówmy o rynkach zbytu. Dokąd trafia państwa produkcja?
Znaczącym rynkiem zbytu naszych autobusów jest rynek polski, niemniej większość produkowanych przez Kapenę autobusów trafia za granicę. Nasza jakość oraz innowacyjność została doceniona przez przewoźników autobusowych z takich krajów jak: Włochy, Francja, Szwajcaria, Estonia, Norwegia, Szwecja, Chorwacja, Grecja oraz inne kraje Europy Południowej.
Pewnie obecnie pracujecie nad kolejnym modelem autobusu. Uchylcie rąbka tajemnicy.
Tak, w tej chwili powstaje kilka prototypów, w tym nowe modele autobusów. Opracowaliśmy nowy model wiodącego autobusu Thesi, na podwoziu Iveco, z silnikiem Euro6. Pomyśleliśmy o nowym designie całego autobusu, nowych elementach wyposażenia wnętrza oraz dostosowaliśmy konstrukcję nadwozia do bardziej rygorystycznych wymagań odnośnie do wytrzymałości i bezpieczeństwa. W przygotowaniu są kolejne premiery.
Proszę się pochwalić waszą kadrą.
W naszej firmie zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra techniczna oraz zarządzająca. Zatrudniamy również specjalistów z zagranicy, z bogatym doświadczeniem zawodowym. Nasi pracownicy mogą się pochwalić wieloletnim stażem w branży autobusowej, co bardzo pozytywnie wpływa na jakość wyrobów.
A jakie macie plany na przyszłość?
Nieodzownym elementem funkcjonowania każdej firmy jest jej rozwój oraz reagowanie na zmiany rynku zbytu. Specyfika branży autobusowej polega nie tylko na ewoluujących trendach w wyposażeniu i osiągach technicznych. Duży wpływ na nasze produkty wywierają wymogi bezpieczeństwa i dbałość o środowisko naturalne. Zdając sobie sprawę z tego, że w swojej ofercie mamy właściwe modele, zamierzamy skupić się na ich ciągłym ulepszaniu.